Българският език ще се изучава факултативно в Турция
Министерството на националното образование на Турция разшири списъка на чуждите езици, които могат да се изучават факултативно в училищата в страната.
Обратно в новинатаКоментари - Българският език ще се изучава факултативно в Турция | Днес.dir.bg
Коментари
Българският език влезе факултативно в турските училища, но не и турския в българските училища
Гаранция , че ще бъде изискана "реципрочна" стъпка от наша страна!!! За турците не е проблем това, защото желаещите да учат български ще са много малко.... Обратното обаче няма да е така за нас като държава( до колкото я има) Турция ВИНАГИ, ама ВИНАГИ си е следвала и гонила единствено ИНТЕРЕСА, НИЩО ДРУГО... И сега ще е така...почакайте и ще видите.. ЗАТОВА - бързо премахване на двойното гражданство в България и НЕ допускане на намеса във вътрешните ни работи под каквато и да е форма. ВСИЧКИ,които живеят в България са само и единствено Булгари!!! Който се смята за чузденец да си взима другото поданство и да си решава проблема в страната си.
Катърчо, би следвало да знаеш, че там говорещите български са повече от турците в България, особено в Тракия и около Мраморно море. На какъв език се излъчва, например, Habere na pomatski? Как звучи посрещане: Dobre doşel na naşio! И още! Част от държавните служител получават допълнително възнаграждение 50 - 70 TL за владеене на чужд език. Те си знаят интереса...
Това категорично не е добра новина.Ердоган си подготвя пета колона ще учат български не защото се имат за българи а защото младите и фанатизирани турци не знаят бългсрски.После ще идват у нас все по-масово и ние като последните глупаци ще им даваме български паспорти.Показателно в случая е ,че другия език който са включили е украински-и за тях готвят същия номер нали и те са се побъркали да стават европейци и толерантни..Идеята ние българите да учим турски в добавка към засилено патриотично възпитание не е лоша защото езика е сила която ние от пренебрежение не притежаваме.
Сега Ердо ще иска реципрочност в българските у-ща.Нашите деди са го учили зорлем близо 25 поколения и сега знаем само псувни.Колко натурални българи има в Турция, не с т.н. двойно гражданство,грешка на ТЖ,чак през 1989г. вместо през 1969г.Тогава Турция нямаше и гък да каже, даже тешекюр.Туй като "чужд" език що значи и кой го измисли? сигурно политкоректните редактори.
Ние нямаме нужда от изучаване на турски, под каквато ида е форма.Тая държава докато съществува винаги ще е заплаха за нас!!!!!
Дано това да не е аргумент за двойно гражданство и произтичащото от това двойно гласуване!!!
Правилного решение би било. Никакъв турски в БГ, никакъв български в турция.
Интересно за какво е тази придобивка, като в Турция едва ли са останали натурални българи. За тракийските българи ли? Вероятно от нея ще се възпожлзват наследници на изселниците, за да искат български лични документи и да претендират за гражданство. След като членството на Турция в ЕС едва ли ще се случи, те имат интерес да са български граждани. Не виждам къде е нашият интерес от това.
Много български помаци са останали там и дори са разселени по земите и къщите, от които са били изгонени тракийските българи. Те са доста асимилирани вече, но все още говорят български, без да знаят, че е български, наричайки го "помашки" език. Интересът може да е техен. Турция е суверенна страна и може да взима вътрешни решения без да ни дава обяснения. Светът става все по-омесен и по-шарен. Да продължаваме да сме нацисти, прикрити зад националния идеал за обединение, след като цяла Европа се опитва да се обедини, е идиотизъм. Нито Турция е онази Османска империя, нито турците са онзи башибозук от много отдавна. Дано да е за добро. Разпространението на българския език води след себе си и разпространение на българска култура и идентичност. Аз лично, съм убеден, че когато човек научи нещо повече за собственото си минало и произход, става по-добър човек с по-широк мироглед и по-високо самочувствие.
Хубави думи, но не са за вярване. Самият факт, че се споменава измисленият етнос "помаци" вече буди тревога. Обикновено се идентифицираме към род и родина по езика, затова щом говорят български, те са българи, макар, че "не знаели това". Защо не ги обособяват като българско малцинство, а вероятно им внушават, че са турци? Ако ние запонем да говорим, че Одрин и Лозенград са в душите ни, как ще се приеме това? Политиката е нещо двулично и е добре да разпознаваме и скритото й лице.
Ако е за помаците, би било доста странно, защото в Гърция помаците ги принуждават да учат турски.
Е, ганъо, сега какво ще кажеш? или ще продължаваш с "подтискането на българското в южната ни съседка?
Нагли сте.
То трябва да е очевидно ама изглежда за по простите не е, така че ще се опитам да обесня. Не опира до изучаването на конкретен език а до последствията от това! В България има голямо мюсилманско малцинство което счита себе си за турско защото е обучено до мисли че исляма=турция и турция=исляма. Тези хора като учат турски стават още по привързани и подвлстни на външната турска политика която е в ущърб на България. Това са едно 10% от населението на България. От друга страна в тюркието, българите са една шепа хора и са от абсолютно никакво значение за политиката и националната сигурност на тюркието. Така че те свободно могат да учат български, без да създават предпоставки за каквото и да е опасност за националната сигурност на тюркието. АКО обаче по Одринско едно 30-40% от населението имаше някакво българско самосъзнание и България беше държава която можеше да има външна политика, тогава тюркието НИКОГА нямаше да разреши изучаването на български език, защото това тогава щеше да е заплаха за националните интереси на тюркието. Пак, всичко тоа би трябвало да е очевидно.
Вярно е! Нашият народ е оставил турците да живеят тук съгласно своите обичаи, език и религия и за 140 години те са останали такива, каквито са били и тогава. Българите са изгонени или избити, а Турция и досега обвързва компенсациите с някакви свои претенции. Грешката е направена още след Освобождението. Който се изселил, да си върви, останалите в България са българи! Не са го направили и сега теглим последствията.