Ще пресмятат болничните по часове, а не по дни?
Остана нерешен само въпросът за болничните
Обратно в новинатаКоментари - Ще пресмятат болничните по часове, а не по дни? | Днес.dir.bg
Коментари
Вече почти не ви останахте работници бе. А Боко каза че не иска мигранти. И ся ко прайм?
Хахаха, "бизнесът" ще изгони и последните несретници, които се излъгват да му работят!
И какво всъщност е прието?! Аз видях пространно обяснение на това, което НЕ е прието...
Ще бъде в полза на работодателите.30г.всички правителства работят в полза на ,,робовладетелите,,а те горките работят ,,,на загуба,,но яхти ,самолети,бентлита,имоти,дестинаций често посещавани,,горките не им остават за заплати на ,,работещите бедни,,
Само на мен ли ми убягва какво всъщтност са приели!? За каква промяна иде реч и кого засяга тя? А?
Никога няма да се спрат фалшивите болнични ,докато не се върне т.н.работническо здравеопазване. Пълна глупост е това "трудовата медицина"Работодателя хвърля едни пари без да има някакъв резултат от това. По добре с тези пари да си наеме лекар на който да плаща ,който да му преглежда работниците и да дава до 3дни болнични. В ЛКК комисията за продължителен болничен да участва този лекар.А тази "трисранка"нищо смислено не е предложила.
А мен ме интересува следното:Ако ми дадат болнични например петък,събота и неделя,то как ще се платят събота и неделя,които не са работни дни според новите промени?
Нова простотия. въпроса е къде е далаверата за робовладелците и техните парламентарни марионетки?
Вместо да слагате водомери на хя на работещите и да ги следите по секунда какво правят, вземете да вдигнете заплатите ше ви е май* крадлива.
Що с лошо, едни хора си разработиха една професия, направиха едни законодателни изисквания, щото иначе няма никой да прати за глупост. Тези хора са силни, а ти искаш да им вземеш хляба, как ще стане тази работа?
Минусът ти е поставен очевидно от някой робовладелец, пардон, работодател. Не се коси тези са научени само да събират, не и да изваждат. Затова в скоро време ще бъдат успешно извадени от бизнеса си
"Тези, които работят на сумирано изчисляване на работното време, работят по свой график. При тях съботата и неделята може да е работен ден, а понеделникът и вторникът да е почивен. Ако на тях им се падне болничният в дните, когато са почивни, се оказва, че трябва да се плати нещо, което всъщност не се полага, не се дължи. Това създава възможности за не добри практики". АМАН ОТ ПРОСТОТИИ!!! Тези, които работят на сумирано изчисляване на работното време, работят на 12 ЧАСОВИ СМЕНИ. Те за 2 (ДВА) календарни дни, отработват 3(ТРИ) работни. Рядко им се събират по два почивни дни едновременно. При тях почивният ден е денят преди дневна смяна. Предният ден (когато излизат от нощна смяна) те вече са работили от 0 часа, до 7 сутринта, и си е работен ден. С тези "нововъведения" ще увеличат още повече неуредиците в България.
А ще вадят ли от часовете обедната почивка и уж,задължителните почивки,за работещите на компютър?
Статията е с некоректно заглавие. Става въпрос за промяна в начина на изчисляване, което засяга работа при сумирано изчисляване на работното време. При сумираното изчисляване работиш по график с предварително планирани часове. За работещите по график събота и неделя може и да са работни дни, в тая връзка ще се плаща съобразно часовете по графика.
Не е нужно да бъде прието, важното е, че е обсъдено. На министерски съвет ще се приеме промяна в начина на изчисляване на болничните, което засяга работещите по график при сумирано изчисляване на работното време. В момента, ако си на работа по график в събота и неделя и се разболееш, за тези два дни не ти се плаща нищо. С промяната вече ще се плаща съобразно часовете, в които е трябвало да си на работа. Промяната не засяга работещите на 5 дневна работна седмица с 8 ч. работен ден!
"Отсъствието по болест или за отглеждане на дете да се изчислява в работни часове, а не в дни - както е в момента. Това предвижда наредба на Министерството на труда и социалната политика" Явно и тия не ги слушат главите! Сигурно са спали отвити! Като се разболея и доктора ще ми даде 100 часа болнични!!! Ами ако и скимне да променят и закона за пенсиите, какво ще правим? Пенсиониране след 300 000 часа трудов стаж!
Малко недомислено ми се струва трудовото възнаграждение да се изчислява в работни дни, а болничните в часове. Защо в цяла Европа ти смятат изкараната заплата на база изработени часове, а в България на база изработени дни. Не излизат сметките и при извънредни и при сравняване на ставки.
Да питам само: има ли друга държава в света, в която съществува понятието 'работещи бедни'?
Заради тези РОБОВЛАДЕЛЦИ наричащи се-бизнесмени, след толкова години в EU все сме на опашката по заплата и кекави правителства.
Простотията няма край в България,нека отидат тези,които предлагат това да поработят на смени и да живеят с тези заплати, а освен това нали като се разболееш ти трябват лекарства, та заплатата ти стига за лекарства и сметки, пак малоумие на Герб!
С 10 или 12-часов работен ден работодателите избягват по-високото заплащане на извънредния труд.
Я, вие, "умните", "мъдрите" и всезнаещите фарисей и корифеи на защита правата на трудещите се и бизнеса, вземете та ни кажете как и от кой момент ще изчислявате болничните при бременност на някоя жена, която по закон е защитена от уволнения, съкращения и преназначавания по време на бременността, раждането и определен период след това, но това е повсеместна практика от почти всички работодатели! Та как точно и от кой момент до кога ще изчислявате тези болнични при бременност, раждане и отглеждане на малко дете, защото този тип болнични съществуват и няма как да се избегнат?!?! Намерили се "умници" да броят часовете, защото така ще спестят някой и друг лев който трябвало да платят за време което е почивен ден, според тях, но е и по кодекса на труда и в което "хитро" премълчават че тихомълком завишиха работното време от 8 на 12 часа, при положение че по закон и времето за пътуването към работата се брои за работно време!