Коментари - "Тренд": Само 9% от българите смятат Осми март за социалистически празник | dnes.dir.bg
назад

"Тренд": Само 9% от българите смятат Осми март за социалистически празник

68% от анкетираните в проучването отбелязват датата, а за 20 на сто това е празник на майката

Обратно в новината
| Редактор : Ива Капкова

Коментари - "Тренд": Само 9% от българите смятат Осми март за социалистически празник | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Защото масово българите са неграмотни по история и каквото им се дава го приемат като чиста монета.

за пунктуация чувал ли си, като си грамотен ?

Не, добре,че дойде да ми кажеш!

от 35 години живея на запад. Тук никога не се е празнувал 8 март. Свързва се се комунистите, с Клара Цеткин. Тази година е на 12 май.

8 март е май от САЩ. И някакви протести ли, на който са участвали май проститутки.

Денят на майката – произход и значение Ритуали, подобни на деня на майката, могат да бъдат проследени до древна Гърция (пролетни празници на богинята Рея); Произходът на днешния ден на майката обаче е в САЩ. Тук от 1865 г. нататък съпругата на пастора Ан Мария Рийвс Джарвис инициира годишни срещи, на които майките могат да обменят идеи по различни теми. Дъщеря й Анна Мария отбеляза този ден в неделята след втората годишнина от смъртта на майка си - и всяка година оттогава. След като културата на възпоменание като Ден на майчинството се е установила твърдо в календарите на американците, Джарвис се опита отново да премахне Деня на възпоменанието; обаче не й се получи. На този ден германските майки често получават подаръци или се глезят от децата си. Не е необичайно семействата да имат определени ритуали за Деня на майката. Например, децата приготвят хубава закуска за майката или я освобождават от всички задачи през този ден.

В България Осми март първоначално се отбелязва с беседи в тесен кръг на социалисти през 1911 г., а през 1915 г. е първото публично честване. Като общобългарски празник Осми март започва да се празнува след 9 септември 1944 г. Отначало по предприятия, заводи, учреждения се правят събрания, на които се отчита приносът на жените в производството, културата, науката и обществения живот. След 1960 г. честването взема особено широки размери и става любим празник на жените от всички възрасти, като Ден на жената и на майката. В същото време Благовещение (25 март) е християнският празник на майката и жената.

Осми март се превръща в Ден на колежката, познат още от социалистическото развитие на България, насаждането му като празник е в пълен противовес с онова, което е станало на тази дата - а именно протест за правата на жените, и по-точно работничките в шивашките и текстилни предприятия в САЩ през 1909 г., и още по-точно протестът е срещу ниското заплащане на труда им. В СССР празникът е издигнат до култ, който няма нищо общо с първоначалната причина, а защо е така - защото в социализма такива проблеми няма, няма престъпления, няма бедни, няма богати, което както се разбра е една голяма лъжа. И така празникът на жената е на 25 март - Благовещение, по по-старата християнска традиция

Сърбия не се брои за "Запад".

Насаден от Съветския съюз празник. Абсолютно измислен. Небългарски.

За всички недоучили ДеБили, пеперасти и прочие психо”десни”: Календарната дата се свързва с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк.

Айде и бонус от ООН: През 1975 г., по време на Международната година на жената, Организацията на обединените нации започва да празнува 8 март като ООН Ден на жената. Две години по-късно, през декември 1977 г., Общото събрание на ООН приема специална резолюция, с която провъзгласява 8 март за Международен ден на жената, който да се отбелязва всека година от държавите-членки, в съответствие с техните исторически и национални традиции.

Шивачки. Създават първия женски синдикат.