Трагедията в "Люлин": Огънят тръгнал от готварска печка
Пътят на двете загинали жени бил блокиран
Обратно в новинатаКоментари - Трагедията в "Люлин": Огънят тръгнал от готварска печка | Днес.dir.bg
Коментари
Илхан Кючук се включи в мълчаливото шествие. https://cache2.24chasa.bg/Images/Cache/982/IMAGE_17520982_40_0.jpg
Кво стана ся? МВР то ше го затваряме ли или все пак да остане и да гаси пожари и други такива работи, дето форумните коментатори дори не са виждали на кино.
Само аз ли се учудвам, че първо са извадили дядото, после са тръгнали да търсят жените, при положение, че ясно се виждаше на клиповете, че едната жена викаше за помощ през прозореца. Били са живи...
Трагедия...Милото детенце и майка му. За дядото не знам к'во да кажа...Направо съм потресен (човешки и професионално) като чета какво се е случило. Но рискът от подобни трагедии ще съществува, докато не се промени закона и начина ,по който се проектират стълбищата в сградите. Независимо, че в случая става въпрос за сигурно 30-40 годишен блок, в България жилищните сгради и до днес се правят с отворено стълбище, т.е. от апартамента димът директно нахлува в единственото място, от където можеш да се евакуираш. Няма никакве прегради между етажната площадка и стълбището.Във Франция например, проектираме сградите със затворени стълбища., заградени от бетонни стени и на апартаментите и на стълбището се слагат тъй-наречените "противо-пожарни врати." По тези стандарти вече са проектирани някои БГ небостъргачи.Това на практика не позволява разпространяването на дим от етаж на етаж и се запазва максимално възможността за евакуация. По закон всеки апартамент (стар - нов)трябва да е снабден също и с димен детектор. Къса ми се сърцето, когато виждам, че понякога по-разумно проектиране и можело да даде повече шанс за спасение на хората. Мир на праха им и моите искрени съболезнования на близките.
Чакай, чакай. На кого печката не му стои включена в мрежата? Важното е дали котлонът е бил включен.
Правилно подбрани и монтирани противопожарни датчици спасяват човешки животи. Димни детектори не се слагат в кухнята, защото ще се задействат от пара или дим при нормално готвене. В кухните обикновено се поставят датчици реагиращи на висока температура и/или на бързо повишаване на температурата. Температурни противопожарни датчици работещи на батерия се намират сравнително трудно. Димо-оптичните датчици с батерии по супермаркетите обикновено са на йонизационен принцип и вграденият малък радиоактивен източник с времето отслабва. Трябва ре-калибриране или нов датчик. Има датчици с мрежово захранване и резервна батерия ако спрат тока, такава батерия се сменя веднъж на 5 или повече години. Най-добре е да имаш противопожарна аларма; има и варианти за свързване на противопожарни датчици към алармени системи за охрана. Има детектори с вградена батерия с 10-годишен живот, след това трябва да се смени целия датчик - така се гарантира, че датчикът не е загубил чувствителност. Датчиците с радиоактивен източник са опасен отпадък и трябва да се предават на лицензирани пунктове. Има датчици на фото-електричен принцип без радиоактивен източник, но те реагират на сравнително големи димни частици и не винаги реагират на открит пламък. Най-често огънят започва с тлеене и фото-електричните датчици това го хващат добре. Има и комбинирани датчици работещи на йонизационен и фото-електричен принцип, има и с тройна комбинация с добавен температурен датчик. В блока на родителите ми на много етажи част от стълбищната площадка е остъклена и усвоена, като е оставено място за придвижване. Това всъщност е добре от гледна точка на пожарна безопасност. Не всички блокове са изградени с такива големи стълбищни площадки. Има решение с поставяне на противодимен вентилатор на стълбището, но как да накараш пенсионерите и другите твърдоглавци от входа да платят за нещо, което може никога да не сработи докато са живи (работи само при тестване, което също се заплаща).