Топфакти за приложението на ивермектин при COVID
0
10425
Лекарството с активна съставка "ивермектин" нашумя през последната една година, като имащо добър ефект при лечението на COVID-19. Събрахме категорични топфакти за приложението на ивермектина при коронавирус:
- По данни на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), в ЕС има проведени 4 клинични проучвания за препарата - 2 в Испания, 1 в Италия и 1 у нас. За изпитването в България все още не са предоставени официални данни, че е приключило.
- У нас препаратът има разрешение за употреба по лекарско предписание при вид чревна паразитоза. То може да се купи с рецепта от аптека. По данни от ИАЛ, със същото приложение лекарството с активна съставка ивермектин е разрешено за употреба в още няколко държави в ЕС - Франция, Дания, Финландия, Норвегия, Германия, Румъния.
- Понастоящем, Чехия е разрешила използването на медикамента при коронавирус извън етикета, а Словакия внася десетки хиляди дози. През януари т.г. словашкото министерство на здравеопазването разреши употребата на този медикамент за лечение и профилактика на коронавирус.
- Освен за лечение на животински паразити, лекарството се използва от много години при хора под формата на хапчета и крем за терапия при различни състояния, като краста, въшки и т.нар. заболяване речна слепота.
- Аторитетното издание "Файненшъл таймс" обяви, че "евтиният антипаразитен препарат" може да намали до 75% вероятността от смърт от вируси.
- Проучване в Аржентина показало, че ивермектин има добър ефект при лекуването на по-млади пациенти с умерено силни симптоми на коронавирус.
- Според цитиран от сайта TrialSiteNews анализ, направен на база официалните данни от перуанската здравна система, от момента на въвеждане на масовата употреба на препарата в латиноамериканската държава има спад на смъртността от COVID-19 с 59% в период от 30 дни.
- В края на март т.г. Световната здравна организация препоръча използването на медикамента с ивермектин като част от терапията при коронавирус само в клинични изпитвания, тъй като "настоящите доказателства относно употребата му за лечение на пациенти с COVID-19 са недостатъчни".
- На 22 март т.г. Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) заяви, че са "необходими по-нататъшни добре проектирани, рандомизирани проучвания, за да се направят изводи дали продуктът е ефективен и безопасен при профилактиката и лечението на COVID-19".
НАЙ
Делян Пеевски: Вече нямаме почетни председатели
"Обнови Европа" поиска изключването на ДПС от европейското политическо семейство
Министърът на културата е бил хоспитализиран в "Пирогов"
Влекач с ремарке блъсна и уби мъж, застанал до кола в аварийната лента на АМ "Струма"
Откриха живо кучето на изчезналия Николай, но от него няма следа
"Обнови Европа" поиска изключването на ДПС от европейското политическо семейство
Тръмп обяви, че САЩ може да си поискат обратно Панамския канал от Панама
Путин заплаши Украйна с нови разрушения след атаката в Казан
Путин прие Фицо в Кремъл на фона на отказа на Зеленски да удължи транзита на газ през Украйна
Делян Пеевски: Вече нямаме почетни председатели