Суецкият канал все още блокиран, цените на петрола тръгнаха нагоре (видео)
Вероятно регулирането на движението ще отнеме няколко дни или седмици
Обратно в новинатаКоментари - Суецкият канал все още блокиран, цените на петрола тръгнаха нагоре (видео) | Днес.dir.bg
Коментари
Ясно, причина за засядането е падането цента на петрола. Така де, требва нещо да стане за да се удържа тази цена.
EVERGREEN пише на огромния контейнеровоз с огромни букви. Как ви го роди главата това "Евър Гивън"?
Тук частично си прав Отлагането на фалита на Голямата кочина е точно като този кораб - заседнало ама временно После си продължава по пътя заедно барабар с товара.
Капитанът на контейнеровоза има акции в петролния бизнес и е преценил че засядането ще му се отрази добре в сметката.
След като два дни осем буксира не могат да го помръднат, работата отива на частично разтоварване. Поне с десет метра са заорали в тинята на двата бряга носа и кърмата на кораба. Не ми се мисли както е станало с винтовете и подрулващите устройства. Голям батак.
пореден пример за ефекта на пеперудата ! ако предпочитате точка на бифуркация ;) или на пречупване ?
Има нещо гнило в Дания. Един контейнеровоз врътка икономически ефекти за трилиони долари.
То на този подрулващи устройста явно не му трябват. Щото иначе да беше ги използвал когато и както трябва. Колкото до винта, пиши го тотална щета.
"големи задръствания на кораби" - задръстване ОТ кораби "Корабът "Евър Гивън", над 220 000 тона" - "Evergereen" - Евъргрийн, с водоизместване 220 000 тона. Много съм тъпа и неграмотна ама!
Мегаломанията може да ти причини много ядове. Контейноровоз с такива размери, натоварен до тавана има огромна ветрова площ и не особено силен порив на вятъра причинява огромен момент който не може да компенсират нито пропулсивната установка без значение броя на винтовете, нито рулевото устройство, нито носово подрулващо устройство. Минавал съм Суец Канал 12 пъти, но никога няма да забравя 3 преминавания, особено едното от тях. Наложи ми се да премина през Суец Канал със Супертанкер (VLCC), след частично разтоварване/облекчаване в Айн Сукна (огромен терминал преди Суец) до газене 16,0 метра (максималното позволено за преминаване през Суец Канал). Танкера беше с размери 275 000 тона товароподемност (дедуейт), 365м дължина, 62м ширина, максимално газене 22,5м. Мощност на пропулсивната система 25 мегавата, парна турбина. Този кораб беше технологично бижу произведено от Митсубиши Хеави Идустриес. Когато влязохме в канала и се включихме в конвоя разбрах колко опасно и отговорно е самото преминаване на канала от кораб с подобни размери и натоварване. Движехме се или на най-малък напред (20 оборота на винта) или с малък напред (30 оборота на винта) но за не повече от 2-3 минути. Когато турбината работеше с мощност еквивалентна на малък напред (30 об/мин) след 30-а секунда се появяваше вълна зад кърмата на кораба с височина близо 2 метра, просто такава мощност отдадена на винта предизвикваше засмукване и изтласкване на такива огромни количества водна маса, че ширината и дълбочината (20 метра) на канала не бяха достатъчни да осигурят безпрепятствен достъп на тези водни маси до винта причинявайки тази стоящя вълна с височина от 2 метра точно зад кърмата на кораба и движеща се заедно с кораба. Кърмата на кораба потъва внезапно с 2 метра и ти остават само 2 метра до дъното, кораба губи управление, не слуша руля, и внезапен силен порив на вятъра е достатъчен да причини голяма катастрофа. Поне супертанкерите в натоварено или частично натоварено състояние са с нисък надводен борд и сравнително ниска ветрова площ и това е плюс при управлението в Суец Канал. Само облекчаване/разтоварване на контейнерите и може би част от горивото ще измъкне това говедо от тозе капан. Там е пясък и тиня/глина, а като седнеш на тиня/глина тя е като лепило, буквално те засмуква.
Колкото и парадоксално да звучи, но силен вятър може да промени посоката му на движение за няколко минути, точно колкото е необходимо за да не съумеят да отреагират. При 400 метра дължина на кораба, петдесет метра от ляво или от дясно и заорава в тинята.
Това което описваш е "shallow water" ефект но случеят мисля че става въпрос за комбинация от вятър и chanel е фект . Това заседна на тази страна е потвръждение по скоро
След Шестдневната война от 1967 г. каналът е закрит от египетска блокада до 5 юни 1975 г. В резултат на това 15 товарни кораба, известни като „Жълтия флот“, остават в канала за над осем години.
Интересно защо не ползват и наземни машини? Също може да сложат въздушни възглавници да го повдигнат и бунат от брега към водата. С тия влекачи само вдигат тинята.
Како, плащат ни по 50 стинки на статия. Айде ела ти за тия пари да копи пействаш тука щом толкова си научена.
те и ппи слаб вятър са трудно управляеми, което в открито море не е толкова неприятно, но в тесен канал просто няма място..
Няма нищо парадоксално на кораби и самолети вятъра им пречи, а на ракети космоса им е крив, а леките коли камъчета ги преобръщат.
За вятъра си прав. Ама като знам какви екипажи управляват корабите на някои компании ме е страх да се качвам на самолет.
Хаха, не е ли по добре стотина хеликоптера да го повдигнат и хиляди вентилатори на батерии да го избутат, хаха!
Значи сега е момента за АПАРТАМЕНТА отваряме бързичко отваряме позиция BUY на CRUDEOIL и следим кошистани. Ама поне седмица май ще мине в чакане...