След 2 г. банята в "Овча купел" може да отвори врати

Сградата ще се превърне и в център за изследване на свойствата на минералната вода

Обратно в новината

Коментари - След 2 г. банята в "Овча купел" може да отвори врати | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

това като 20 век и развития соц.

аз като данъкоплатец не давам да се харчат парите от моите данъци !

Къде е банята в Княжево, а чобанино? Нещо не видях сградата като минах от там дано да бъркам, банкянски б0клуци!!!

"Очаква се разходите по възстановяването да бъдат съществени" - ами намалете си комисионните от 70% на 7% и разходите ще са малки! Алчни некадърници от котилото на ГЕРБ. За не-толкова големи разходи фирми строят офис сгради, да се реновира една сграда е много по-евтино!

Ако я реставрират като банкянската ще е много добре.

Абе как тези дървета поникнаха на покрива на банята....?

Фънди още от първият си мандат обеща да оправи тая баня. Опита се да я подари на Пеевски ,ама не стана. Пак някаква ГЕРБаджийска далавера са намислили щом повдигат пак въпроса.

Нинова щяла да се плацика там

Борисов е охранена свиня.

Не знам кой е свиня, но нещо няма новопостроени много у-ща, дестски градини, болници,поликлиники след1989. За войската и не повдигам тема.

............""""""""""По думите на бивши служители, медицински лица, освен двата огромни басейна на приземния етаж, вип-залите и външните плажове, е имало етаж, специално пригоден за хора със специални нужди. Там те са били обучавани да бъдат полезни на себе си и обществото. В банята са били лекувани редица заболявания на периферната нервна система и е било поддържано състоянието на пациенти с нелечими болести, увеличавайки значително прогнозата им за живот.В края на 80-те години банята е затворена за реставрация, но така и не дочаква този момент."""""""""""""

"Той обясни, че в "Овча купел" са на лице са всички предпоставки за реставрация изцяло в оригинален вид на сградата и за възстановяване на оригиналните й функции." Той обясни, че в "Овча купел" СА НАЛИЦЕ всички предпоставки за реставрация изцяло в оригинален вид на сградата и за възстановяване на оригиналните й функции.

Колкото и бани да оправите кирта си няма да изтриете!

Колкото и да си тъп, можеш да бъдеш още повече.

банята в банкя е в ремонт от незапомнени времена. работи се яко.

'Незапомнените' времена са от 2018 година и е почти готова.

Може би да е вече късничко за всичко това.

В ерата на демокрацията демонстративно бяха зарязани тези бани, сега се усетиха да ги оправят, чак като почнаха да се рушат.

Явно че в Софийска Община мисленето е на многоо заден план. Това е втория случай след Централна баня където на едно място има архитектурно наследство и минерална вода. С Централна бяня се получи тотално омазване- нито архитектурен паметник нито минерална баня но някой взе добри пари за това, да си ги харчи със здраве. В в случая можеше да се подходи по-различно - досега можеше да се направи и нова баня или СПА център или център за лечение с минерална вода към съществуващат болница и отделно да се решава прблема а архитектурното наследство. Очевидно че възстановяването на това, което е било няма да стане , защото е загубено страшно много време...А е яасно, че след две години ще се окаже, че предвидените пари са похарчени и ще трябва още пари и още време и т.н.

Разрухата на тази баня,като и ландшафта около нея започва от настъпването на "необратимите" демократични промени

Глупаци управници, Будапеща се пука по шевовете от спа туризъм точно в подобни стари градски бани, но някой реши че тази услуга е отживелица и €ба мамата на всички бани в София. Тъп, по-тъп, български управник

София е и балнеоложки център, което често се забравя. Според последни данни на територията на града са регистрирани 44 топли минерални водоизточника (каптажи , сондажи и чешми) с общ дебит 265,5 л/сек , с температура между 19 и 81ºС. За преценка на горните данни да определим възможния брой на курортистите. Нормално може да се използуват 75% от дебита, поради неравномерността на потреблението и качествата на минералната вода. Потреблението на минерална вода от един почиващ дневно, при процедури във веана , е средно 250л, според съществуващите норми. Ваните са с най-голям разход на вода. При тези данни дневно могат да бъдат обслужени около 70 000 души, което целогодишно прави над 24 млн. чв. дни. Това е едва при 75% използваемост на дебита. Развитието на София, като световен балнеоложки център може да става поетапно с висока степен на етапна завършеност. Разработването на съществуващите 44 минерални водоизточника може да се осъществи без изготвянето на специална обща програма. .Достатъчно е ремонтирането и изграждането на обектите да се извърши съобразно характеристиките им: дебит, температура, здравен ефект. Същевременно е необходимо да се даде по-голяма тежест на спазването на нормативните документи от екологичен характер при различните други дейности, всяка от която може да продължи своето паралелно развитие. Като европейски транспортен възел, целогодишният транспорт на хора и товари от, и към София е бърз и лесен, което е допълнително благоприятно условие.