Учени дават 1$ млн. за отговор на ”проста” шахматна загадка

Учени от Университета Сейнт Ендрюс в Шотландия ще дадат 1 милион долара за успешното разгадаване на "проста" шахматна загадка.

Обратно в новината

Коментари - Учени дават 1$ млн. за отговор на ”проста” шахматна загадка | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

А колко са цариците: "Тази задача е намерила своето решение в средата на миналия век, но учените са решили да увеличат мащаба и броя на цариците, прилагайки я не върху стандартна шахматна дъска с 64 квадратчета, а върху такава с 1 000 000 квадрата. "

Това не е шахматна загадка.В шаха няма 8 царици. Това е нещо съвсем друго.

Всичко е по 1000.

8 царици за поле 8х8. Сигурно са 1,000 царици за поле 1,000х1,000, но е хубаво да се напише.

Теоритично може да проима по 4 царици в хода на играта ;)

коз, коз, две пешки метър и валат.

Всъщност броя на цариците няма никакво значение, тука е важен алгоритъма. За да се изпълни условието, трябва да има алгоритъм който да поставя нова царица на определно квадратче, но... трябва да се направи бърза проверка дали избраното (последователно не става) квадратче е независимо от поставените условия, дали е атакуемо от много на брой други царици. За криптографията това е никален алгоритъм.

Теоретично може цариците в хода на играта да станат по 4 всеки. Обаче, даже и теоретично в хода на играта няма как 64-те квадратчета да станат 1 000 000. Както ни го пробутват тези "УченИ".

Малък ти е хола за тая задача ;)

Теоретично може да има 9.

Хола може, но алгоритъма ми е достатъчно ефикасен! ;)

Мнооого хитро. Един милион за програма, която в сферата на криптирането ще струва милиарди. Тея са пълни олигофрени, ако си мислят, че някой ще им продаде труда си за подобна смешна цифра.

Теоритично, ако се разминават пешките с взимане на други фигури сигурно и по 9 всеки може да се изкарат :)

Физиците си имат традиция: на всеки 13 милиарда години, те се събират и изграждат един Голям адронен колайдер...

Шатландските учени, които могат да бъдат от всяка друга националност и да не са учени, ще дадат 1 милион долара за решението при условие, че не бъде публикувано публично или ще дадат тази награда просто от любов към математиката, информатиката и шахмата?

Роналдо, Меси и компания всеки от тях би трябвало да я решат с поглед, селд като получават по 20-тина милиона на сезон, а пък тук възнаграждението е едва 1/20!

Това е традиция на философите теоретици. Физиците са занимават с по-обозрими и проверими неща.

Ако някой създаде такъв алгоритъм ще спечели много повече от този 1 млн. Повече от това да сложи в първото квадратче на шахматната дъска 1 долар и на всяко следващо квадратче сумата да се удвоява. Учените искат да минат тънко, но няма как да стане.

Човек с акъл да напише подобен алгоритъм би владял света, те 1 милион обезценени долара му предлагат. Много нагли учени- че и прости!

На бас, че тукашните форумни разбирачи веднага са решили загадката, но ги мързи да пишат алгоритъм, защото са над тия неща от $ 1 млн., тъй като са заети да плюят по минималната заплата...

По-интересното е, дали ще дадат кинтите, ако качиш решението на гитхъба да го виждат всички.

Друго си е 500 лева, които даже никой не иска да ти дава за "труда".

На бас, че имаме достатъчно акъл да не продаваме знание за милиарди на цената на една спортна кола.

Те получават големите пари зашото ангажират света със земните и безсмислени неща, вместо с небесните истински ценности и стандарти, за които си струва да живее човек. Няма нищо лсучайно в този свят.

Чакай ти от ритнитопковци акъл.....

Малоумен трол, какво ме интересува ти за колко работиш?

Господин за един ден Селяните: Пурко, ти нали си по яйцата я кажи кое е дошло по-напред яйцето или кокошката? Пурко: кокошката. Селяните: А, кокошката откъде е дошла? Пурко: Кокошка отсякъде може да дойде. Яйцето не може. Та драги ми учени, това не е шахматна задача.

Теоретично, всяка страна може да има по 9 (девет) царици. Никъде в правилата няма ограничения за това, колко пешки могат да бъдат превърнати в царици. За подобни ситуации си има даже и точка в Правилника - "Правила на шахматната игра":17-19 - "Ако фигурата, в която даден играч желае да превърне своя пешка не е налична, то играчът се обръща към съдията на мача, който следва да му осигури необходимата фигура".

Който веднъж поне през живота си е играл шах знае, че конете нямат проблем с цариците(успешно им бягат и успешно ги атакуват), така че решението сигурно е свързано с разполагането им по хода на коня.

Първо - задачата е предложена през 1848-ма, а първото решение е намерено още през 1850-та (хиляда ОСЕМСТОТИН и петдесета). Второ - досега са намерени решения за дъски с размери до 27х27 квдрата. Предизвикателството е 28х28, а съвсем не 1000х1000. Просто вариантите за изследване (28! - тая удивителна е "факториел"), са толкова, че намирането на решенията за разумно време е проблем за съвременните компютри (да, те могат да получат решение, но за около 200 години, считано от днес). Трето - 1954-та е годината, в която са намерени ВСИЧКИ решения (12бр.) на задачата за дъска 8х8 и е доказано, че повече няма. И, въобще - "статия" на dir.bg... какво друго да добавиш?!?

Тая задача я знам от 1972г. Проблемът не е в алгоритъма, а в изчислителните ресурси на съвременните машини. Такива проблеми има и кроптографията.

Тази задача, за разполагане на царици, е подобна за разполагане на топове. За топовете са я давали на олимпиади и изучавана във всеки първи математически курс по детерминанти. В случая е по-близо до судоку, а може би системата уравнения, която се получава е максимално завързана и следователно, решението е просто проба-грешка много пъти, до почти случайно налучкване на верния отговор.... Тъй си мисля с моя ей ай или ай ти.

уроди и тук уроди и там,така мозе да са равни,щото наща дупката голяма все още написана я няма.

Демек пари дават за предложен свестен алгоритъм. Щото при такава голяма дъска, алгоритъм с проби и грешки не върви.

Да допълня - шотландците дават тия пари за откриване на ВСИЧКИ решения за дъска 1000х1000 и ДОКАЗВАНЕ, че повече няма. Иначе, и сега има прости програми, които само за 20-30 минути откриват решения за до 1000000 царици (т.е. за дъска 1 милион х 1 милион квадратчета), но това са ОТДЕЛНИ решения, а систематизирането им и последващото доказателство са "съвсем друга бира".

Осем царици, хмм ... ще се озоря, но ще ги огрея всичките.

Алгоритъм има. Нарича се "мин-конфликтен евристичен алгоритъм" и с него се откриват без проблеми решения за полета до около 1 милион х 1 милион квадратчета. Проблемът не е в намирането на НЯКАКВО решение, а в намирането на ВСИЧКИ решения и ДОКАЗВАНЕ, че повече няма.

топовете са лесни. Слагаш ги в диагонал и едно решение е готово

Айде честито. Взе наградата. И да почерпиш ей.

Само Бойко Борисов може да реши задачата! Нали той може ВСИЧКО!

Според мен задачата е решима в максимум хиляда стъпки(цикли). По-точно в 999, тъй като стъпка 1000 е излишна. Повече няма да напиша, преди да съм изпробвал :)

И каква е задачата. Във всичко написано, има само дадено, а какво се иска един господ знае. Голям журналист, няма що.

Само като интересно допълнение. По време на откритото първенство на Челябинск през 1991-ва е изиграна партия, в която в един момент на дъската има 5 (ПЕТ!) царици. Можете сами да си пуснете в Google едно търсене за "Belov vs Prohorov Chelyabinsk 1991". При това Белов и Прохоров съвсем не са били едва прохождащи в шаха ученици, а кандидат-майстори на спорта с коефициенти ЕLO над 2150.

Тцъ, не може! Само Вовата Окурочкин Кремльовски може, защото той знае всичко - от космически апарати до медицина. Скоро е изнасял открити уроци по всичкознание. Пише си го тук, в ДИР-а.

Нъл знайш, чи кумплектя фигури за шах за сигани е само от 28 бройки? :-)

Хиляда, 007. Хиляда! (за тия дето бавно загряват - 10^3 :-)

Прав си, така представена ТУК задачата е некоректно зададена и неопределена, и не че не е хубаво, а задължително да се конкретизира. Ако говорим сериозно, разбира се! Друго, което аз намирам интересно, ако задачата (преводът) е представен прецизно, че че НЕ се търси всъщност само и точно решение, а "БЪРЗО РЕШЕНИЕ"" "Сегашните програми не могат да се справят с бързото решение на подобна задача, защото трябва да анализират осъществяването на множество ходове в различни последователности." тоест така представена, задачата вече ИМА РЕШЕНИЕ, но няма БЪРЗО РЕШЕНИЕ! Ако и след като е така, това означава, че се търси не просто и само решение, не каквото и да е решение, а всички решения, тоест ОПТИМАЛНОТО РЕШЕНИЕ, което и ако го има (по-оптимално от намереното). А това са две различни неща, две различни задачи.

"Математически развлечения, т.1" на М. Гарднер? :-)

Предлагаш му да реши задача , то ти говори , че ще владее света и то от любов към науката.Математката уж с логика се занимава, явен респект имам , ама не мога да си затворя очите, че по такива теми вярно се изказва все луд народ.Има и живи наблюдения - прикрита мегаломания и маниакалност. Явно задълбочаването трябва да върви курсове по психотерапия. . Вчера четох коментари за изкуствен интелект и там бая лудички, дето владят половината вселена . Само у нас ли е така с математиката или въобще?