С куриоз стартира изборният ден в 39-а секция в район "Централен" в Пловдив. Наложило се комисията там да реже вратата на помещението с флекс заради потъване на патрона на бравата.

Бравата е била срязана и изборният ден там е започнал нормално

"Секцията е била отключена навреме. Имаме потвърждение, че в 7:15 ч. всички изборни помещения са отворили и колегите работят нормално", разказа пред NOVA Калоян Сухоруков, председател на РИК в Пловдив-град.

Дефектирала е машина в 69-та секция в район "Източен". Проблемът при нея е, че принтерът не работи. Гласуването в тази секция ще става изцяло с хартиена бюлетина.

Избирателната активност в Пловдив-град към 11:00 ч. е 6,03%, една машина е дефектирала. Гласували са общо 18 316 души - от 303 798 имащи право на глас.

Най-висока е избирателната активност в район "Централен" - 6,99%, а най-ниска в район "Източен" - 4,74 на сто. В район "Западен" тя е 6,84%, район "Северен" - 5,44%, район "Южен" - 6,07%, и район - "Тракия" 5,85%.

Към този час няма постъпили жалби и сигнали за нарушения, допълни председателят на 16-а РИК. Единствено в 39-та секция в район "Централен" членовете на секционната избирателна комисия не са успели да влязат в изборното помещение заради проблем с патрона на вратата. Бравата е била срязана и изборният ден там е започнал нормално.

Сухоруков посочи, че очаква проблеми с предаването на протоколите довечера, защото въпреки всички обучения и указания, грешки се допускат и най-често те са поради невнимание.

В сравнение с предсрочните парламентарни избори през юни, избирателната активност сега е по-висока. Към 11:00 ч. тогава тя е била 5,75 на сто. По-висока е избирателната активност към 11 часа и за Пловдив област.  Тя е 8,61%, докато на предходните избори към този час са гласували 7,11 на сто.

Най-висока е в община Брезово - 14,97%, а най-ниска е в община Раковски - 4,51%,  съобщи пред журналисти председателят на 17-а Районна избирателна комисия (РИК) Янко Радунчев.

За момента има информация за седем машини, с които има проблем при гласуването. Основно той е свързан с принтирането на разписката. Избирателите не изчакват звуковия сигнал преди да скъсат разписката, бързат да я дръпнат и от там принтерът я сдъвква и блокира, обясни Радунчев. При една машина проблемът е софтуерен. Тя не променя датата като продължава да отчита, че е 26 октомври 2024 година. Към момента в три секции в община Асеновград и една в община Съединение е преустановено машинното гласуване и то ще продължи с хартиена бюлетина, посочи Радунчев.

Той съобщи, че член на 19-та секционна избирателна комисия в Асеновград е получил инсулт и е откаран в лечебно заведение. Изчаква се дали съответната политическа сила ще изпрати нов свой представител, или комисията ще продължи да работи с намален състав, обясни председателят на РИК.

До този момент в 17-а РИК няма получени сигнали и жалби за нарушения.