ЕК готова да обсъди отстъпки за ”Южен поток” с Русия

ЕК е готова да обсъди с Русия въпроса за строежа на газопровода "Южен поток", включително за допускането на отстъпки от законодателството на ЕС.

Обратно в новината

Коментари - ЕК готова да обсъди отстъпки за ”Южен поток” с Русия | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Учудваща е тази неочаквана сговорчивост и отстъпчивост на ЕС!Значи ,те въведоха в своето законодателство т.н Трети енергиен пакет и със стара дата /или обратна сила/въведоха изисквания към подписаните договори за Южен поток!Сега се оказва ,че този прецедент може да бъде използван от руската страна за преразглеждане със стара дата /!!/-или с обратна сила /за споразуменията за доставка на руски газ!Изобщо бумерангова ситуация!Дали отстъпчивоста на ЕС не се дължи на това??

След като бе приет антиевропейски акт уж закон, нацепен на отделен, специфичен случай и с ретроактивно действие, ЕК вече е готова да обсъди така създаденият въпрос. Дори може да допусне отстъпки, най-вероятно ако при обсъждането се помолят по подходящ начин. В Брюксел може и да могат да обсъждат, дори ако не еврокомисаря Гюнтер, то други като говорителката му Марлене, биха имали куража и да разгледат този въпрос, но в крайна сметка решението ще вземат във Вашингтон. Потвърждение за това е не само посещението на аса МакКейн в София, но и лисата на пратеници от Вашингтон на предстоящите срещи. Там явно са спокойни че комисарите от Брюксел и превратаджиите от Киев достатъчно послушно, ще ги представят и няма да е необходимо прякото им вмешателство.

По странно стечение на обстоятелствата атаката срещу 2-те банки съвпадна точно след връщането на ББ от САЩ. Самият той почна да плещи наляво и надясно.Оказа се, че и една финансова институция с чуждестранно западно участие започва да разпраща имейли със заплашителна информация за банковата ни система.Ефектът е постигнат и нарочената КТБ е просто затворена.След 2-3 месеца приказки прокуратурата обяви- няма данни за кражби на пари от КТБ и пусна счетоводителките. Няма кражби, а пък липсвали едни 6 млрд. Искров като обикновенна пионка прати всичко към парламента. Той и другите около него се занимават с гледане на кафе, а за банките те знаят от медийте.

Погледнато обективно Европа няма никакъв интерес да си разваля отношенията с Русия и да губи пазара там. Американците упражняват тотален натиск по всички направления върху Брюксел. Руснаците си осигуриха гърба ( Китай, Индия и останалите от БРИКС ) и сега съвсем тънко могат да оставят Европа с по-малко газ тази зима. Така като за урок. Като следствие на това цялата коалиция срещу Русия ще се разпадне до другата пролет. Например австрииците са за Русия и пазарите там. Французите искат да си продадат корабите на Русия, но американците не им дават.Немците са най-доволни от сегашната ситуация- канят се да препродават руска газ с добра надценка зимата. Стратегически руснаците са в най-изгодно положение и отсега ( позиция ши ), каквото и да направят другите, те са с един ход преди тях. Нашите управници се оказа, че уж щели да спират работата по проекта, но всъщност тихомълком проекта не е спирал. Тръбите са вече разтоварени- и във Варна и в Бургас, въпреки перченията на разни НАТО-вски кораби из черно море. КТБ падна жертва на тази война- през нея трябваше да минат плащанията по проекта. Натискът върху България ще е още по-голям - сега, за да дадем всички поръчки по строежа на Европейски фирми.

Колкото повече по време продължава тази абсурдна завоевателна война на Путин срещу роднините, които искат да си оправят къщата и да заживеят самостоятелно толкова и Украйна и Русия ще отслабват и психически и ще се изтощават икономически! А после? На Украйна има кой да помогне, а Русия кой ще я разбере?Тя просто за света е агресор,тополь не се яде и Азърбейджан и Иран ще станат богати от преориентирането на Европа към други източници на суровини и кой губи?

Докато тука някои подскачат срещу ЮП, други кротко си гледат бизнеса и въртят на пръста си прословутите евро-изисквания. Към момемнта Северен поток, Ямал-Европа и Набуко са тръбопроводите които трябва да отговарят на изискванията на третия енергиен пакет, нещо което се отнася и за токопреносните мрежи у нас, но са получили специален статут и съответно не спазват гореспоменатите изисквания, също така и бъдещия Транс-адриатически газопровод априори е изключен от Третия енергиен пакет. Става все по-ясно че Южен поток, въпреки че повечето страни през които ще се строи вече взеха решение да дадат на проекта статут национален, ще бъде изключение от изключенията, то той няма да получи статут на трансгранична европейска мрежа и съответно ЕС няма да му пусне същия гювеч като на другите два руски тръбопровода захранващи...Северна Европа. В началото на Септември, тази година, тръгна слуха че Газпром ще се опита чрез ОМВ да получи статут на добивен газопровод за Южен поток тъй като според нормативите на ЕС газопроводите, свързани с находища в шелфа (конкретно на страни като Германия, Франция и Белгия) имат особен статут на "добивни" и не трябва да отговарят на изискването на Третия енергиен пакет за задължителен достъп на трети лица до тях. А и не забравяйте че около 20 милиарда долара ще струва рехабилитацията на украинската газопреносна мрежа, а Европа няма пари за себе си та камо ли за тръби които вече не са украински, докато Тотал СА заедно с китайците, в допълнение към Сибирския тръбопровод, събират само 27 милиарда долара деноминирани в рубли и юани от френски и италиански фирми за да разработват руски газ в Арктика като заобиколят наложеното на Русия ембарго.

Същите тези европейци обясняват как в Русия нямало демокрация, било авторитарен режим и т.н. В същото време в техният двор стандартите са меко казано 2-ни. Ето и случая с тези газопроводи за газопровода Северен поток, свързващ Русия с Германия по дъното на Балтийско море има изключение от правилата на 3-ят енергиен пакет. Обаче за абсолютно същото нещо Южен поток не можело да има изключение. На базата на каква логика хер Йотингер?

Нещо в ЕС се стреснаха от темпото на сключване на договори за строителство на тръби в Азия. Май се опасяват Русия да не ги захранва с "остатъците" от тези пазари когато тръбите са готови. Ясно е, че ако това стане цената на газта ще стане по висока.

Газпром беше договорил да продава газ на Украйна по 400 долара за 1000 кубика до 2022 година, като Русия, според договора за наем на Севастопол, правеше отстъпка от цената на стойност 132 долара. Какво ли могат да предложат украинците за да плащат пак по 268 долара след като Севастопол вече е далеч в Русия, а и те не са платили това което потребяват. По ми е интересно какъв ще бъде руския отговор ако Евросъюза реши да глоби Газпром заради монополното му положение в доставката на газ за крайни потребители във Франция, Белгия, Испания и Гърция пък и на предстоящите преговори кой ли ще държи тоягата и кой моркова.