Ученици ще стават ”младши програмисти”

Министърът на транспорта и информационните технологии Ивайло Московски предложи въвеждане на професията “Приложен програмист“ за ученици от 9-ти до 12-ти клас.

Обратно в новината

Коментари - Ученици ще стават ”младши програмисти” | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Щом българите започнат да правят нещо или да се обучават в нещо това означава че това нещо е в края на жизнения си цикъл и скоро ще отмре. Това е правило - българите се движат винаги след събитията. Нищо чудно след 20 години да има нужда от заварчици или градинари, а ние да имаме купища безработни програмисти :)

Също така и професията "приложен балък" както и други приложни работи.

Професията на програмиста е последната, която е застрашена от изчезване. Но след 20 или 50 години заваряването и градинарството ще са автоматизирани процеси, които няма да се нуждаят от хора.

Дори и автоматизирани, все трябва някой да ги автоматизира :)

Програмистите.

Да, така е, в следващите 20-30 години ще има бързо развитие на роботиката, като 60-70% от свързаната с това работа ще бъде софтуер. Тук обаче имаме един друг проблем - в момента в България се надува "балон", хора с ограничени възможности се "квалифицират" и стават програмисти. Като знаем как завърши имотния балон през 2008-ма, можем само да гадаем какво ще стане след 2-3 години в България...

В резервата бг може да си автоматизирате колкото си искате.

Пазарът на програмисти е глобален. Не може да става дума за надуване на нещо само в България. Не е като да построиш къща в Карлово и да я продадеш в Хановер.

Прав си, но IQ на българите е малко по-високо. Трябва да се направи разбира се подбор на около 12-13 години. Така че въпреки че лошо квалифицирания министър председател матрял мрънка, ситуацията е съвсем друга. Средното IQ пада поради циганите, които не са толкоз тъпи генетически но с алкохол и цигари остават на много лошо ниво. Освен това в Бг се наблюдава интересно явление -- няма голяма разлика между брой програмисти и програмистки, което в другите страни е много изразено (85% са програмисти, 15% програмистки). Мисля че програмата има бъдеще. Освен това включвайки хора с незавършен пубертет, може да се наблюдават и интересни ефекти подобни на развитието на естествените езици.

ами и Московски е без мозъчна дейност. Програмист е толкова тежка и сложна професия, че горкото министърче-чукохвъргач не може и да си въобрази. В училище тази професия е непостижима, това не е шофьор или машинописец.

И кой ще ги учи? Освен това това ще е супер начално знание. Реално се учи с практиката. Дотокава едно училище от "младши програмисти" заедно с учителя не могат да свършат работата на истенски програмист. Сигурно много малко и от преподавателите в университетите разбират на ниво нещата или само в ограничена област. Реално училите после имат да учат още години.

Ученици ще стават младши програмисти В рамките на шегата а от ученичките какво ще става.Може би младши "машиностиски".

Като се замисля колко езици съм изучавал и разни АПИ-та, фреймуоркове и подобни, ако се опитам да ги напиша тук, ще ми даде, че имам право само на 2000 символа и ми е прекалено далго съобщението. Ученици не могат да запомнят имената им, камо ли да ги ползват. ;)

Така са мислели много вече изчезнали професии. Масовите програмисти са писачи на код. Достатъчно добър бот може да замести всеки писач на код. И в един монет може да бъде оптимизиран процеса и да останат само най-добрите програмисти, а оперативните ще трябва да се запознаят със земеделието и заваръчното изкуство ;)

Не е вярно това. Проблемите са предимно с преподавателите и родителите. Преподавателите са некадърни а родителите (повечето) са компютърно неграмоти и гледат и децата им да са такива. Иначе, програмирането го е имало винаги в учебната програма. Но на много малко места се преподава реално. А почти никъде не се изисква реално покритие на материала който се преподава.

Ама разбирасе, ти си един гений. Знаеш ли какво означава void* ?

Когато един достатъчно добър бот започне да пише код, това ще сложи край на всички професии и повече никой няма да работи.

То затова едно време имаше кръжоци за деца от 1-и клас нагоре.

Не съм С-каджия и подобни езици, въпреки че сам писал и на С. Къде има указател към празно не знам. Имаше някакви глупости дори с три точки за неопределен брой аргументи във функции. Не ги помня много нещата, но наложи ли ми се пак ще влязна. Човек с9тава програмист и в мисленето си, и не е само до механично знание. Ако трябва обаче да ги напиша наистина нещата които съм изучавал, ще взема да пропусна много,ь защото не ги помня на момента. Само в момента правя сайт ползващ 3 виртуални сървъра и поне 10 външни приложения.

Да минават най_после тия избори , че гърберастите ще ни заливат с кви ли не още глупости и ,, пачаврите ,, тоже.

Аз не оспорвам какво и колко си учил, а изказването как си нещо повече от децата. ОК, нетипизираните указатели са си екзотика но пък ... като аргумент на функция се подържа в повечето съвременни езици (c/c++, java че дори и в php). При c# трите точки са заменени от служебната дума parms.

Ние в Пресцентъра на Партията сме силно възмутени от поредния опит за разслояване на обществото и засилване на класовото неравенство. Знаете ли, че един програмист взима по 3-4 хил лв средно за клатене на крака пред компютъра и по цял ден преяжда с луканка, вместо да излезе на полето и да полага истински полезен труд в полза на Партията и на българия.

Така де, params

Просто казвам, че е залъгващо, че ще станат програмисти. Да, това може да им помогне. Но те тепърва ще имат да учат страшно много. Иди им обяснявай после, какво е шаблони на дизайн. Какво SEO. Какво ръкостискане между сървъри. Какво са патерни, примерно рекурсивни. Как се прави сървис. Тригери в базите. Хибридно приложение. Трябва да се сблъскаш, за да се научиш. Трябва предизвикателството. Едва ли не да получиш странни изисквания и тепърва да ги научаваш. Че то дори страницата тук може от JavaScript да компилира две програми на GLSL за вертекс и фрагменти, които да ги линкне към WebGL (реално връзка с OpenGL). Може на 3D обект да пуснеш стрим видео от телевизиите. Да му звеме токен на смартфона. Да му прати нотификация. Някъде да плати. Да изтреля ракета в космоса. ;) Може едва ли не всичко да се навърже. И там идват стотици предлагина АПИ-та и особености за всяко от тях. Та това навързване на различни неща, направо би ги ужасило. Мислиш ли, че като напиша 50 имена тип GLSL, те ще могат дори да ги запонят? Съмнявам се.

Имаш ли идея какви са изискванията за позиция на джуниър? В момента разни фирми правят курсове към училищата, като предлагат работа на децата които имат потенциал. Друг вариант е да запишеш някоя от софтуерните академии, където също се предлага работа на тези с потенциал. Всъщност, това е начинът в училище да се учат полезни неща (бизнесът да се заеме с техническите специалности). Но пък след като се унищожиха техникумите сега ще се чудим как да вместим техническите предмети в концепцията за гимназиите и идеята всички деца да учат едно и също.

Може да ти се стори фтапиращо, но всяко съвременно електронно устройство минава през програмист. Инженерите са два вида софтуерни и хардуерни. Ни нали сме си аграрна нация...

БУХАХАХАХАХА... :)))) Изглежда нямаш представа какво управлява телевизора, автоматичната ти пералня или безпилотния комбайн. Всичката съвременна автоматизация е над 90% софтуер. Дори интегралните схеми в електрониката, включително в компютъра ти, са продукт повече на софуер, отколкото на хардуер.

В PHP, а е в други езици, между другото изобщо не се указва типа, освен ако не искаш да го ограничиш до такъв, родител или интерфейс. Та в общи линии ще се ужасява, че трябва да дефинира битове на други езици и май имаше някакви malloc-и, ако още помня нещо. ;) Може да го сменя постоянно. Разбира се това сигурно влиае на производителността. Но иначе е, я имям ред от базата, дай да го заменя с мой обект в който да вкарам реда и почваш имитация на обекта. А едно време са гледали какви регистри използват в паметта. ;)

Министър с мислене, което не е достигнало нивото на Хонг конг от 8-те говори за "младши програмист" при условие, че този свят не познава нещо друго освен уменията по програмиране и твори чудеса, които нашите чукундури до края на дните си няма да узнаят, че съществуват.

Я уточни на какво пишеш, та да се концентрираме на него, щото скачаш м/у всевъзможни теми нямащи нищо общо по между си. Относно типизитането, силното типизиране е едно изключително предимство. А относно регистрите, не знам дали знаеш, но има хора които пишат web приложения на асемблер (към днешна дата). Хем по-бързо, хем по-лесно, казват (макар, че поне аз не приемам всичкичките им доводи).

Под запис в паметта по-скоро визирах стари езици тип PL, Cobol, а не разни AX, BX или каквито бяха в асемблер. В общи линии езиците са за различни приложения и някои са добри за едно нещо, а други за друго. И на уеб език тип PHP може да изпълняваш приложение от командния ред и да стои на него, но си е извращение. Както на обикновенно С може да правиш страници, но пак си е извращение. Но пък PHP е език (реално преводач - транслатор) правещ сървърни обръщения и е малко като повърхност. От там вече се обръщаш и към други. Пиша на PHP точно. Но си има много околни езици, повечето маркиращи. Но и други по сървърите. Точно за променливите програмист на PHP (и други) хич няма да се съгласи, че да дефинира типове има предимства (освен за производителност). Това е коренно различен подход и другите не го разбират. От чист мързел бих избрал да липсва дефинирането от където е и по-бързо писането. Затова и програмист на Perl е измислил PHP-то. И въпреки че Perl-а е с много голяма производителност, не бих се върнал на него. Не знам ако напиша примерен ред, доколко няма да бъде изрязан тук, но мога на PHP на един ред да направя нещо, за които други им трябва една програмка. if(( $v=\NS\Class::getInstance()->method( array('str',1, [],new \NS\Class2(),func()) ) ) && preg_match('#([\w\.]+)#s',$v,$m) &&$m[1] == 'something'){

Та можеше дори да се обърнеш към командния ред, изпълниш код на други езици и да вземеш резултат. И всичко в един ред. Това е вид свобода на писане. $v=`bash code that return result`; Дори често изпълняван в командерн ред AWK си е език. Може да викнеш и Perl, Makefile или каквото ти хрумне. Така че не е точно един език. Разбира се това не е за хора правещи обикновенни странички.

Не лъжете хората.Чак програмисти трудно ще станат. Могат да се научат да програмират това-онова. За да станат като програмистите с големите заплати трябва бая учене и работа. Сериозното програмиране е тежък умствен труд и постоянно учене на нови неща.

По принцип, php е доста скопен език, но форматът на тоя форум е неудобен за подобни дискусии. Но ще ти дам един пример защо липсата на типизиране е огромен проблем. Пробвай да кажеш, какво ще даде следния израз без да го минаваш през интерпретаторът. $var = "5apples" + "6fruits";

Министърът е един глупак, който трудно завърши математическата гимназия в Плевен. Добре, че бе баща му. Иначе добре риташе топката в двора на училището. Толкова му е и акъла - като на неуспял футболист.

Би трябвало да даде 11. Лепене се прави с точка. Така че ще го обърне в числа, а са валидни до първия символ. Все пак това е стандартен проблем, когато например от вън подадат цени със запетая вместо с десетична точка, така че ми е познато. Проблем с лепене на стринг имаше поне преди IE и то огромен. Едно такова лепене на дълги стрингове може да му отнеме секунди в JavaScript и го оправях с join-ване на масив от стрингове. Бая се чудих докато го открия и защо нещо ми се отваря 30 секунди. Типично блъскане над неизвестен проблем. Просто едните са свикнали над структориране, а другите на свобода. В JavaScript и 0.1+0.2 например не връща 0.3 , а май нещо от рода 0.300...004.

Наклонените черти ги е изрязал естествено и от там не е валиден кода, както би било иначе. Тук реже разни символи.

Мисълта ми е, че имаш изхвърляме на данни, а това е грешка. В нормален език това няма да се случи никога а просто ще се генерира грешка или програмистът ще бъде принуден на явен каст на аргументите за да се пилзва операторът за събиране. Javascript пък смята гршно...

За web език, не знам кой език е по-добър. Като производителност сигурно Perl, но е по-неудобен. Разни ASP .NET и JSP Java са просто опити за имитация на темплейтния принцип на PHP, въпреки че не съм запознат с тях. Има още купища рубита и други. Дори Гугъл се опита да пусне език, но май напълно отпадна. С Windows-ко програмиране не се занимавам от отдавна. А Java-та има лоша слава за бързодействие и стабилност, но реално не съм запознат, освен че има програми на Java, които не могат да тръгнат по половин час. ;) Принципа на ползване на виртуална машина ми изглежда като нещото което бави. А и прекалената обектност е вредна. Не е само мое мнение. Може спокойно да сринат сървър за нещо елементарно. Да се чуди човек защо неща като ElasticSaerch е правено на Java, за някакви бази от май JSON файлчета.

Някакъв проблем с битове при стойности с десетична точка. Май просто другите го закръгляват по-напред. Иначе проблема бил генерален в програмирането и не е само в JavaScript. Те с JavaScript или някакво си NodeJS се опитват и сървърен скрипт да пишат, но ми изглежда извратено. ;)

Проблема е генерален при числата с плаваща запетая. При тях точността варира. Затова, за точни изчисления се ползват числа с фиксирана десетична точка. Но интерпретаторът на js прави някой идиостки закръгления.

Тия работи не ги казвай пред колеги, че ще ти се смеят (сериозно). Иначе, jsp -то и на мен не ми харесва (като структура - много се доближава до php. Ако искаш да видиш хубав шаблон, при това типизиран погледни jsf (jsp вече е минало).

Явно си привърженик на Java. Не съм запознат. Но съм виждал как се мъчат с програми тип Eclipse и как чакат да се зареди над половин час. Чувал съм много лоши неща за Java. Чисто традиционно има проблем със скоростта и разните модификации дори ги считат за един от най-бавните езици. Проблеми и с паметта. Имам в предвид пъти по-бавен от останалите основни и харечещ пъти повече памет. За сървъри едва ли не твърдят, че трябва да се рестартират от време на време. В PHP с фреймуоркове също правят глупости с обектността. Например разни доктрини. Там вече съм виждал нагледно как умира сървър поради край на паметта, за нещо което иначе ще отнеме при заявка към база на същия сървър максимум 5 милисекунди. Ако се опиташ да изпринтиш обект, ще ти забия браузера. ;) Това са грешни принципи и ги набиват и при другите езици във фреймуорки. В PHP в Zend, Symfony, Magento. Крайният резултат е по-тъпо, по-сложно, по-бавно, по-нестабилно. После се мъчат как с разни кешове да компенсират боклука който е създаден. Нищо че Magento-то май бе продадено за 1 милиард долара. Май сега Гугъл се опитва да убие Java и минава на OpenJDK за Андроид и се съдят постоянно.

Чукни класацията на езиците и ще останеш доста изненадан. Иначе паметта се управлява изключително ефективно при езиците с гарбидж колектори (ръчното и управление трудно става толкова ефективно). А що се отнася до сървърните решения - java е езикът който се предпочита от дебелия ентърпрайз. Да не говорим, че водещата мобилна платформа (андроид) залага на java.

На Java надуваха репутацията. Основното предимство бе че се пуска на различни ОС, от там и модерен. Но за Java има дори легенди колко е бавен. "Java is high performance. By high performance we mean adequate. By adequate we mean slow." - Mr. Bunny Има тестове на скорост на езици, на които Java е над 30 пъти по-бавен от Perl и ползва 100 пъти повече памет. PHP заема начално количество памет и предлага направо готови компоненти, но нататък не се увеличава толкова, ако не прави някой глупости. Java-та уж все са я оптимизирали и уж вече е по-малко бавна, но не съм запознат. Има много лоша репутация в разни среди.

Тоя професия е в пика си, програмистите засега са добре платени у нас, но на запад обикновен програмист взема малко повече от бачкер на строеж.

Човек, не се излагай така. Java е най-популярния език от години. Не случайно ти казах да погледнеш класациите. Мислиш ли, че толкова лош език ще е пред C и C++? Освен това ти казах, че това е езикът/платформата която се предпочита от големия бизнес - там където нещата е повече от задължително да работят при това изключително надеждно при огромни натоварвания (практически, рестарт на сървър не се допуска). Ако се съмняваш, tiobe com (сложи точката, заради цензурата тук). Та php дори не си помисляй да го сравняваш. Всъщност, ако държиш на някаква по адекватна дискусия, мини в bgdev org (че тук формата е изключително куц).

Но дори на запад програмистите работят на бюро с фиксирано работно време а не на улицата. Иначе, средно запалтата им е около 100К годишно (обикновен кодер). Вярно, не е изключителен стандарт, но е над средния.

Втория сайт е сигурно на безплатен хостинг с PHP със стандартен форум вътре. Сигурно му лепят допълнително и рекламата. Можеше да ползва autoprependfile и autoappendfile, за да ги скрие. Обикновенно точно с тях ги слагат. Да не говорим как изглежда, дори за недизайнер и за решения. На такива места само учиш другите и то едно и също. Реалната полза за мен ще е сигурно 0. Да не продължаваме, че наистина тук стана роман. Чао и всичко хубаво.