Проф. Емил Ботев пред Dir.bg за риска от земетресения: Разтоварихме се за стотици години напред
Предварителното оповестяване крие много рискове и може да предизвика още по-големи загуби, паниката също е стихия
Обратно в новинатаКоментари - Проф. Емил Ботев пред Dir.bg за риска от земетресения: Разтоварихме се за стотици години напред | Днес.dir.bg
Коментари
"Да се обезопасяват сградите е по-важно, отколкото да се влагат пари, за да се познае времето, когато ще дойде трусът. Защото то така или иначе, ако ни разтресе и унищожи сградите, полза от нашата прогноза няма, ако изключим най-важната - че една част от населението евентуално ще успее да се спаси. " Къде толкова мисъл в българи?
В Стражица пострадалите хора още живеят във фургони. Къде са парите, които събрахме тогава - милиони. Държавата не им даде нищо, а и открадна тези помощи, които събрахме. Та казвайте, че преди 10.11 не се крадяло, напротив - с пълни шепи!
1858 година мощен трус от 6,7 по РИХТЕР с центьр софийския кв.БОЯНА удря СОФИЯ разрушава почти всички джамии в тогавашна османска СОФИЯ Аоко днес се ПОВТОРИ ЕПИЦЕНТЬРА в кв.БОЯНА ЩЕ пострадат видни ДПСполитици ,президентсtво дипломати ,крадци на ДДС,гербаджии усвояващи еврофондове бивщи кадри на ДС,ВКР и служби,наркотрафиканти ,кинаджии
И аз се разтоватих върху бюста и лицето на жената! Е, за стотици години чак не е, ама за тази вечер - бива!
Така не се говори, че ще вземе да тресне нещо силно и тоци после не го знам какво ще обяснява. По цял свят сеизмолозите са предпазливи и не правят такива пророкувания като този... професор. Срам професоре, срам! Изказвате се като шаман, не като професор! Разтоварил ви е и вас някой и ви е взел способностите да мислите критично и да преценявате.
Професоре не знам кой филм сте гледали в киното, но аз гледах по телевизията съветския сериал "Родени от революцеята", а той се излъчваше в петък. Земетресението започна малко преди края на поредната серия.
Каква е тази математика, където нещо може да спадне със стотици проценти - професорът ли ръси глупости или журналиста не е разбрал какво са му казали?
"която на дълбочина 100-150 метра вече в самата мантия, значително по подвижна от магмата на тази дълбочина"... Димитрова ли е написала "100-150 метра"..."магмата" или проф. Ботев е казал безсмислица? Континенталната кора изгражда земната суша (континентите). Тя е дебела средно 30 –50 km, но има места, където дебелината ѝ е само 20 km, а другаде, под планините (например Хималаите), е около 65 km. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%8A%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%B0_%D0%97%D0%B5%D0%BC%D1%8F%D1%82%D0%B0
В над 50-годишната си кариера той ясно помни ... Вие не сте в ред! Емо да не е почнал да работи още десетгодишен?...
никой нее над ПРИРОДАТА и БОГ никой
Помня Вранчанското - беше страшно. Уличните лампи се люлееха като от силен вятър и гаснеха на пресекулки. Мебелите вкъщи скърцаха, токът спря. Всички наизскачаха долу пред блока и, понеже беше хладно, останаха във входа по пижами. Дълго стояхме изплашени, такова чудо не ни се беше случвало. После през живота ми имаше няколко по-слабички, но Пернишкото ме накара да преживея същия ужас, както в детството. На нашия 10-ти етаж се люлееше всичко, и то много, много дълго. Успях да се събудя, да разбера какво става и най-сетне да скоча от леглото. Застанах под касата на вратата и си мислех, че ей-сега ще спре, а то се люлееше ли, люлееше. После се облякохме и пуснахме компютрите. По ТВ, естествено, нямаше нищо. Така и придрямвахме облечени до сутринта. Лампата в стаята увисна на една жица, мазилката се напука, разхлопаха се плочки в коридора. Абе имаше си щети. Добре че блокът ни е строен як, нищо че е стар и грозен. За съвременното строителство, дето строят всякакви измислени фирми, не знам.
На мен и у БГ-то ми добре, този харен човек ми помогна гоуем дофтор да дофторясам. И на БАН атестаторът Аврам и той даде рамо!
Имаме по-разбираеми думи в българския език от думата "департамент". Такива са българската дума "отдел" и думата "катедра" , когато става дума за отдел в учебен университет. Понеже БАН не е учебен университет, най-точната българска дума за това, което оглавява и ръководи проф. Емил Ботев е ОТДЕЛ В БАН. Научете езика на който говорите и значенията на думите в него.
На 4 март съм роден ама НЕ Е било неделя за сведение на професора дето сигурно във фаназиите му минутния земетръс тогава му е изглеждал като гледането на филма от който ''излезнал''...Само заради това не хващат дикиш другите му приказки..
От де ги вземате тия професори, ве? Сигурно от Магнеурската школа в Симеоново, от където взехте и доктора на науките? Тва бегето хептен кретеняса!
се показват понякога,изтърсват по някоя глупост за да демонстрират,че уж нещо вършат. Тази остаряла морално и физически институция трябва да бъде закрита!
4 март 1977 г... неделя?! Друг път!!! Господина да си опресни паметта! Беше петък.
Даааааа, за вас може и да е било петък, но за професора е неделя, - както и всеки друг делничен или празничен ден.
Стана ми интересно как нещо би могло да спадне със стотици проценти. Ако и заметресенията започната да стават със стотици проценти по-слаби, тогава не само няма да има разрушения, но и всички започнати строежи ще бъдат довършени за нула време.
Много полезно интервю. Неведнъж и два пъти сеизмолозите са казвали, че честите и слаби земетресения са благодат, защото разтоварват земното напрежение и предотвратяват силни трусове. ... ПП: Интервюто има ли нещо общо с планирания строеж на "Белене"?!
Ала-бала, ала-бала, може да удари или да не удари. Абе за всеки случай живейте в къща на един етаж и с голям двор ,щото ако сте на 15 етаж в блок в Люлин ще ви люлее яко и може да хвръкнете лесно.... ААА, спокоино инвестирайте следващите 30 години от живота си в панелена кутийка с кредит , няма нищо страшно, тя няма да падне цялата само външните стени...
и се моли на Господ! доказано е,че земетресения не могат да се предсказват!
Даааааа, бе - "Учение през 70-те години за реакции по време на земетресение"?????????? И къде през 70-та година е имало съвременни дрехи, съвременни сбруи, съвременни противопрахови маски и най-вече "Софийска вода"?
Непосредствено на бул. "Патриарх Евтимий", може би и по субективно усещане, ми се струваше, че наблюдавах вълните, които въздействат на повърхността с характерната им форма, без деформации, само в техния еластичен вид. _ този как си измисля!! по онова време бул.Патр. Евтимий, беше от две ленти за движение със зелена пешеходна зона по средата, какво е гледал ПАВАЖА как се лъкатуши или дърветата, или най-вероятно е бил фиркан, от Тетевенска среща или Спортна среща - която беше отсреща