Право и бизнес са предпочитани специалности във ВУЗ у нас

Близо 34 процента от завършилите висше образование у нас са предпочели специалности като право и бизнес администрация.

Обратно в новината

Коментари - Право и бизнес са предпочитани специалности във ВУЗ у нас | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

това не са предпочитаните специалности за нашите господари. те всамат без да платят и стотинка лекари, заболекари, програмисти, инжинери . някои седнал ли е да изчисли колко струва на държавата 18 годишното обучение на един лекар. някои може ли да каже какви са загубите на страната от изтичането на специалисти. всеки заваршел в българия трябва да работи минимум 10 години в страната за да си покрие част от разходите за образование (от първи клас до завършване на университета). за младите които биха предпочели веднага да трагнат на запад първо да си платят образованието и след това ваншното министерство да им заверява дипломите.

Демек - нещо и половина. Учим за да не работим и да полежим на гърба на мама и тате. И да се перчим, че сме висшисти. От такива специалности не произлизат никакви професионалисти. Ама нали сме мързеливи да се напъваме над сложни изчисления. Пък и за тях акъл си трябва. То затуй у нас пълно с висшисти, които нещо не разбират и са завършили разни измислени специалности. При моите дъщери такова нещо няма. Едната стана архитект, а другата информатик. Изкарват добри пари, ама се потрудиха доста преди ова.

jingiby

Унас право и бизнес няма. Има беззаконие и уредени под масата обществени поръчки.

Ужасен ужас. Репутацията на правната система я знаете, ясно защо се бутат там. За второто - да сте чули някой да е станал добър мениджър с учене, особено на отречената откъм практическа полезност "бизнес администрация" (има доста статистика в нета)? Която освен другото у нас главно генерира пикльовци с претенции...

Току-що информираха в новините по всички медии, че предпочитани са психологията и социологията, но какво да се прави, трябва и реклама на залязващите мастити професорчета, за да има какво да си хапват наесен.

Говедата търсят на баницата мекото. Момичетата - 4 години вдигане на краката в Студентски град, а момчетата - 4 години пиене до зори. После рИват що държавата не им е осигурила работа, след като имат вишУ

Поредните идиотчета поемат към Алма матер!!!

Произвеждат се безработни вишисти с безполезни специалности в т.ч. такива, за кото има възможност за реализация 20-30човека за около 20години. Това е положението - полуграмотни безработни вишисти, но за сметка на това с огромни претенции. В заключение - очаквана простотия.

Учат бизнес, но нямаме същински бизнес. На тая държава ѝ трябват инженери, изобретатели, иноватори, лекари, технолози. Най-големият проблем е липсата на реализация. След това следва умопомрачителната простащина, мръсотията, и ниските заплати.

деца! Точно право и бизнес у нас не съществуват!

зАболекари... Другото няма дори и да го коментирам.

"Ужасен ужас" :)

Тази работа с "измерването" на интереса към "предпочитаните специалности" в българските ВУЗ води до некоректни изводи. Приемните изпити и начинът на балообразуване са коренно различни за отделните специалности и това прави данните несъпоставими. За "Право" например (СУ) изпитите са по история и български език и литература и изискват изключително задълбочена подготовка, като в балообразуването участва и общият успех от дипломата за средно образование. Докато за много други хуманитарни специалности (в това число прословутата психология) не е необходимо да се полагат кандидатстудентски изпити, а може да се кандидатства с положен изпит по БЕЛ, език и пр. ИЛИ ( по избор)оценка от матура+ оценка по БЕЛ и език от дипломата. Те. възможностите са много във втория случай, при това дори без приемен изпит, което прави кандидатстващите много на брой