Коментари - Почина Светлин Русев | Днес.dir.bg
Коментари
Навръх Задушница-Бог да го прости! Голям творец,талант,космополитен човек. Светла му памет.
Човек и добре да живее, умира и друг се ражда. Нека роденият по-късно, като гледа творбите, да си спомня за оногова, който ги е направил.
пред паметта на човека и твореца! Един по един си отиват големите и няма кой да ги замести.
Бог да го прости ! Подари на Плевен много творби нарисувани от него и други от колекцията си световни творби ,които са в бившата Ориенталска баня , където съм се къпал и аз до 1963 година !
Художник "със Собствен Почерк", разпознаваем по Четката и Композицията. Много Ерудиран, Сладкодумен и Разбираем. Тези Художници за мен Остават в живота ми ... все едно, че нищо не се е случило...
Човек дори и добре да живее умира и друг се ражда ! Но , не всеки оставя ярка диря след себе си !
ОЩЕ ЕДИН ПРЕКРАСЕН ТВОРЕЦ,ОСТАВИЛ СЛЕД СЕБЕ СИ ГОЛЯМО ХУДОЖЕСТВЕНО НАСЛЕДСТВО НА БЪЛГРИЯ. СВЕТЛА МУ ПАМЕТ!
Много чудно как всички разбират творенията на Да Винчи и Микеланджело без да притежават специални свръхестествени таланти, а Русев не могат да го оценят :)
Аз знам за доста художници живели в различни епохи, чието финансово битие е било доста богато.
Ами, какво да ви кажа, ние сме държава в която стойностните хора един по един си отиват...
Вив точно картините на Леонардо са енигми. Все още неразбрани, неразгадани, понеже в тях винаги има скрит смисъл.
Да, безспорно те са енигми, които обаче имат магическо въздействие върху всеки виждащ ги. Няма значение кой ги гледа, на всеки говорят, въздействат и разтърсват и не е необходимо на никого да се обяснява колко ценни и значими са те, защото те са самото съвършенство, а то се разпознава от всички безпогрешно.
Едно нещо ще припомня. Баба Ванга беше казала той да изрисува стенописите в църквата в Рупите и те един ден ще изглеждат като истински, живи. Миналата година ходих и наистина стенописите са придобили много живо излъчване. Точно като живи. Само туй да беше направил стига. Бог да го прости.
"Царството Божие търсете най- напред, всичко останало ще ви се прибави" - Иисус Христос
А то сложи два плюса ! Махнете два плюса от сметката и прибавете моя минус към минуските. Тик модерацията фалшифицира гласовете ! Правят казъбалък за комунистическите и руски лекета посрани
Светлин Русев е роден е на 14 юни 1933 г. в плевенското село Върбица. Завършва живопис в ВИИИ „Н. Павлович“ през 1959 г. при проф. Дечко Узунов. Преподава във ВИИИ „Н. Павлович“ – професор (1975). Председател на Съюза на българските художници в периода 1973 – 1985 г. Между 1982 и 1984 г. е първи заместник-председател на Комитета за култура. От 1985 до 1988 г. е директор на Националната художествена галерия Действителен член (академик) на Българската академия на науките от 2003 г. Член-кореспондент на Академията за изящни изкуства в Берлин (1983). Почетен председател на АИАП в Париж (1982). Почетен член на „Ника-Кай“, Япония (1984). Почетен член на „Кюнстлерхаус“, Виена (1985). Поклон пред паметта му!
не може! непримиримите борци за народна свобода, победата на комунизма като най висш обществен строй, равенството и братството, и сияйното светло бъдеще, не почиват дори когато са починали!!
Дърт глупако---за такива , като теб: Ще се погрижат---такива , като другаря Давид Сикейрос.
Един от малкото бълг. художници, чиито картини представляват интерес. Но няма защо да скърбите за това, че си отивали стойностните хора, защото природният закон (науката не смее да говори за него, или не е наясно) гласи, че човечеството оцелява чрез най-примитивните си екземпляри, а високо развитите (стойностните, както им казвате) са били винаги застрашен и отмиращ вид, защотот тяхното предназначение е друго , и те го изпълняват (и повечето поради тази причина не оставят поколение).
Пролетарски джендъри родени под Червеното знаме. Това са болните видения на СР. Тодор Правешки с четка в ръка. А държавата беше длъжна да му изкупува на баснословни цени цапаниците му. Нито е класик като Н.Павлович, нито е гений като Майстора, нито е име като З. Боаджиев, нито е магьосника на четката и гиганта на културата както малкия па ръст и непризнат до днес културен колос Павлето.
поповете навремето казаха че иконописите ако могат да се нарекат такива не са по църковните канони и даже в началото един владика отказваше да ги освети ….. после не знам как приключи тази история