Панелките не били изследвани, не се знае опасни ли са
Николай Въжаров от Асоциацията за саниране на панелни жилища предупреди, че панелните блокове не са изследвани и няма как да се знае колко са опасни.
Обратно в новинатаКоментари - Панелките не били изследвани, не се знае опасни ли са | Днес.dir.bg
Коментари
Панелните сгради принципно имат живот до 50 години, ако всички предписания по проивзодството им и монтажа са били изпълнени. До колкото знам от хора занимавали се с проектирането на такива сгради, това не е спазвано. Примерно след като заварките м/у отделните компоненти се направят, трябва задължително да се направи рентгенова снимка, за да се провери качеството на заварката. След приключване на строителството, пък започва да тече около 10 годишен срок, в края на който трябва да се разкъртят всички заварки и да се провери отново състоянието им. Това пък съм още повече сигурен, че никога не е било правено... В някои други държави съм чувал, че има забрана за вкопаване на канализацията и водопровода в стените на жилището, с цел да се изегне корозията на стоманобетона. В българските панелни жилища повечето тръбни инсталации минават в специални кухини, но това не пречи да има корозия. По-ужасно нещо от баня в панелка не съм виждал... Жалко за хората собственици на такива жилища, те ще платят цената на Народната Власт.
Сградите, също както колите например, имат нужда от периодичен преглед и текущ ремонт. В България след приключване на строежа и въвеждане в експлоатация, сградата се приема за вечна даденост. Народа си сменя зимните гуми на колата на 4-5 години, но ако им кажеш че на същия период трябва да си подменя хидроизолацията например, ще отвори такава уста. В белите държави всичко се рехабилитира /санира/ през определен период. У нас не става защото сме твърде много собственици и не можем да се разберем. Какво общо има държавата с поддържането на нашата собственост. Да не би държавата да ни потдържа колите?
Ох, само чакам да видя сеира на българина дето го е най-страх да не настине и да не се мине и живее като скот в тези смърделници. Един блок ще падне и ела гледай какво става. Няма пазарна икономика няма частна собственост, всеки ще ревне, ама Държаааааааавата да помога. Ако не вярвате, че панелките ще почнат да падат, погледне е ютюб има снимки как се сриват панелки в Съюза. Пада един панел, след час-два втори, след което за 4-5 секунди всичко се срива като кула от карти за игра.
Аз живея в панелка, Дружба 2. След земетресението в Перник почти цяла година чувах припуквания и някакъв звук, все едно се рони мазилка. Постепенно това спря. По принцип след Стражица стандартите за строителство са доста високи и би трябвало панелките да са доста здрави. При сградите с пълзящ куфраж цялата констукция е железобетон и е доста еластична, дори и без многото бигли, които се слагат днес в носещите колони. И друго - колкото повече на брой и по-малки помещения има в сградата, толкова тя е по-устойчива при земетресение. Не бих заложил на ново строителство, там яко се пести материал - желязото не винаги е по план, защото е най-скъпо. Особено сгради, строени през дивия мутро-капитализъм от 1990-2000г.
Отдавна се коментира, че през определен период панелните конструкции имат нужда от сериозно саниране. Докато не се срути цял блок и не загинат стотици хора, явно няма нищо да се направи по въпроса.