Наши ученици спечелиха четири медала на световната олимпиада по география
В конкуренция от близо 200 участника от 46 държави
Обратно в новинатаКоментари - Наши ученици спечелиха четири медала на световната олимпиада по география | Днес.dir.bg
Коментари
Но със знания от училище ли се явяват или със знания от частни уроци и допълнително обучение? Щото ако е със знания от училище ще се впечатля много..
А могат ли сега да ми покажат на картата каде е Меричлери а? Нали само големи географии?
Браво на децата. И най- вече на Димитър Желев. Уникален човек и преподавател. Успял е да запали любовта към знанието. Браво, Митко. Гордея се, че те познавам.
Пристрастен коментар, защото резултатът е на лице в резултат на това, че учениците, техните учители и родители са подкрепяли и развивали техния интелект, възможности, знания и умения - поздравления! Останалите "участници" са само технически организатори, определили състава, и ръководители на отборите в крайния етап.
Това, за съжаление, не промена факта, че сме най-тъпъта нация.
Интересен предмет е географията. Тази, която учих преди 40 години няма нищо общо със сегашната световна уредба. Нито държавите са същите, нито климатът е климат, да не говорим, че учехме, че има само 4 океана, сега са 5, доста реки попресъхнаха, а доста морета промениха имената си по политически причини. Доколко си заслужава човек да си губи времето в изучаването на такъв предмет? Дали не е по- добре географията да стане подраздел на историята - нека специалистите да преценят. По отношение на олимпиадите. Няма нито една страна в света с по- малко население от нашето и с повече спечелени медали от която и да е олимпиада – математика, физика, лингвистика, информатика, география. Оня ден стана ясно, че по отношение на олимпиадата по лингвистика сме N1 по брой спечелени медали за всички времена. В Hall of Fame на математическата олимпиада в първите 100 най- добри математици в света има 10 българчета /10%/, а в олимпиадата по информатика – 12 /12%/. И всички тези успехи са на фона на нестихващата, финансирана от запад кампания, че 50-70-100% от българските ученици са функционално неграмотни.
Географията доста погрешно се смята за "справочна" наука - коя е столицата на еди-коя си държава, как се казва тоя връх, ала-бала. Географията всъщност е толкова повече - как е изградена земята, какви сили взаимодействат, как се формират природни форми, климат, всичко - и това е само физическата география. Икономическата география описва връзките между отделните райони, различните икономически съюзи, как е обвързано производтсвото с потреблението.... И изобщо, географията е супер! Дава прекрасно разбиране как работи тоя свят и доста добре предпазва главите от конспирации и глупости, ако има кой да я учи.