Япония ще строи голям соларен парк у нас
Японските компании Тошиба (Toshiba) и Токио електрик пауър (Tokio Electric Power) ще работят заедно с японското правителство, за да построят в България една от най-големите в света централи за слънчева енергия.
Обратно в новинатаКоментари - Япония ще строи голям соларен парк у нас | Днес.dir.bg
Коментари
Най добре е да копираме от добрите-например германия.Там не можиш да загробиш плодородна земя с панели.Те се слагат от хората -на покривите им и далаверата си е за тях а не за японците.Държавата им помага да си ги купят и им изкупува енергията-а при нас ще си плащаме повече,колкото и да ни лъжат като е-ви-ен и чез,сега и японци и...
който унищожи плодородна земя за други цели, в белите държави заплаща Екотакса-доста солена.А в БГ ако сеем чушки и домати-ще имаме повече полза.Цената на храната изпреварва цената на енергията.А и по добре сит отколкото умрял от глад и жажда.
Няма лошо - някои от управляващите си имат ветрогенератори, а сега ще се сдобият и с процент от соларни такива.
После в известен смисъл , тези сметки може да се окажат сметки без кръчмаря. Тошиба може да реинвестира печалбата в България примерно в завод за сглобяване на електрически или хибридни коли. Щото на Гриша Ганчев му се налага да рискува , като купува китайски завод за сглобяване на автомобили. Най - голямата заплаха за България остава технологичното изоставане, което често ни поставя в унизително положение за елементарни неща да търсим чужди инвестиции.
Ами аз не казвам ,че е евтино. Но този ,който измисли тази цена 78 ст на киловатчас , той е виновен.Не бил луд този , който изяждал баницата , а този ,който му я давал. По някакви груби сметки , ако ние добиваме недостигащите ни 4 милиарда киловатчаса от вятъра , това би довело до такса зелена енергия от 1 стотинка на киловатчас, а ко ги добиваме от соларни паркове 7 стотинки,
калкулатор за п-во на ФВ енергия - http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps3/pvest.php - за 1 KwP средно 1120 Kwh годишно при силикон кристална технология, 1140 при CIS , 1240 при CdTe ( 0.4% температурни загуби, 2.9 % от ъглови ефекти на огражение и 14% от кабели и инвертори
това е за координати Location: 4211'6" North, 2632'34" East
За 20 години България ще трябва да плати 5.58 милиарда лева дотации на Тошиба - ами за тия пари могат да се построят най-малко 15 държавни завода за производство на соларни елементи по 150 милиона евро всеки - пример Германия отпусна точно 20 млн. евро безвъзмезден грант, + 100 млн.евро облекчен заем + 40 дка земя за да може Arise technologies да построи завод за фотосоларни елементи в Германия и сега Германците си получават тия елементи на преференциални цени :)))) И имай в предвид че Arise technologies е Канадска фирма на която правителството на Канада отказа да помогне ! .. А ние искаме ей така да подарим милиарди на Япончетата и нашите си мутреси да папат !
1 200 000 000 долара за 250 000 000 прави по 4.8 долара на ват . Общо взето такаива са цените.Щото в тези 4.8 долара за ват влиза всичко и цента на панела и земята и силовата електроника и монтажа. И общо взето такива централи са в повечето случаи експериментални. Единственото място ,където се строи масово без да се държи сметка за разходите е Германия. Но там това е национална политика и едно увеличение с 1.5 евроцента което при 330 киловатчаса месечна консумация прави 5 евро и при заплати от хиляди евро това за тях не изглежда много, въпреки че си правят сметка. В щатите има експериментални паркове за които се твърди, че ще бъдат 2 долара на ват и ще бъдат в пустинни местности с много слънце. И там се очакват добри резултати. Но мисля , че има финансиране от самата фирма производител на панели. Но най - силна е атаката срещу вятърните генератори. Вятърната енергетика е единствената , която предлага конкурентни цени и въпреки че и тя се субсидира, в момента е в процес на превръщане в един от основните отраслии на енергетиката. Та това яростно оплюване си го обяснявам само с интересите на ядреното лоби.
Тази централа ще я строи япония и тошиба, колкото построиха болницата токуда - пак мафиотски пари на герберските мутри начело с Цветелина ша се вложат на 10-торна цена спрямо пазарната, за да може след това 10-15 години целокупния народ да плаща скъп и несигурен ток. Справка - невъртящите се ветрени мелници дето набучиха в Добруджа - пак не без участието на бизнес дама номер едно у нас.
Дали Ветрогенераторите се въртят или не, това народът не го интересува, щото народът плаща самокогато те се въртят, тогава генерират ток. Някои спекулират, че те произвеждат ток когато си искат, често пъти когато не ни трябва и не произвеждат когато ни трябва. ВЕЦовете работят,когато няма вятър и съответно не работят ,когато има. Освен това не бива да се забравя ,че най - важното е да покрием нормите от гледна точка да не плащаме солени цени за внос на зелена енергия. Освен това се смята , че в бъдеще електомобилите ще се зареждат , когато има излишък на вятърна енергия.
Така и не можах да намеря референции за цитираните компании в подобни проекти .(Както и да е ! ) /// Дано само не се окаже, че пред нас е поредно схемище ... нещо като с онез-там постоянно-невъртящи ветрогенератори с доказано-скрапов произход ! ... Абе кой/кои `нашенеци/ци` беше/бяха по Далечно-Източния фронт ... извинете -- хоризонт ?
Ама ти наистина ли търси данни за "компаниите"? Това са международни мошеници без име, дом и цвят. Мислех те за по-интелигентен, а ти май наистина си ....
В момента народа изплаща ел.енергията произведена от вторичните енергийни инсталации /от вятърните/и от когенерациите.Това ДКЕВР ни го прие от 1 година.След като се построят соларните централи отново народа като по високи цени на ел.енергията и такси зелена енергия ,пренос,достъп такса високоефективно комбинирано производство и за соларните ще измислят такса и така отново на богатите ще изплащаме инвестицията и ще им пълним джобовете.
Под народ трябва да се разбира потребител. Народът (потребителят ще плаща примерно на румънците соларна енергия на незнам какви цени, ако ние не покрием тези 16 %)Народът плаща такса зелена енергия за да не диша отрови. Някои казват, че лекарствата са по - скъпи. Но народът иска тези такси да са малки. И ако токът от ТЕЦ Гълъбово ще струва 13.7 стотинки за срок от 15 или 17 години. То вятърната енергия 18 ст киловатчас не е толкова скъпа.Що се отнася до когенерациите те често пъти са собственост на общината и евнтуалната печалба на дружеството води до намаляване на местните такси на народа ( данъкоплатеца)
Японците са високотехнологична нация и имат много голям принос в това ,което е построено у нас на ниво. Но те правят това което ние си поръчаме. След като има преференциална цена от 78 ст киловатчаса соларна енергия,това означава , че ние имаме належаща нужда от такава енергия и независимо от това ,че сме най - бедната страна в Европа, плащаме за това. Има нужда от 4 милиарда киловатчаса "зелена" енергия за да покрием изискванията за 16% от ВЕИ до 2020. И не трябва да се подаваме на викове зелената енергия ще ни затрие,АЕЦ Белене е спасението. Освен това внимателния анализ показва, че ако намалим преференциалната цена от соларна енергия на 30 ст за киловатчас,ние ще ограничим нейното развитие в момента и като стимулираме вятърните централи, малките, вецове, конгенерациите ел.енергия топлинна енергия на биомаса ( нещо което сме направили), можем да постигнем тези 16% ВЕИ на една разумна цена, съизмерима с тази от евентуалния АЕЦ Белене,което би направило излишно строителството му сега и чак след 15 години при тогавашните цени, да правим сметки ,кое ще ни е най - изгодно. АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ Марица Изток 2 ,кото са държавни и където са направени вече големи инвестици, държат по ниска цена на тока.Нотова е цената на експлотационните разходи и такава цена от новите централи не може да се очаква.
jftf , напълно подкрепям мнението ти.С "инвестиции" от този род /зелена енергия/ще плащаме все по-скъп ток.Защо не правят инфестиции от този род в собствените си страни? USA посланика и той лобира за тяхна фирми,които искат да "инвестират" в производството на зелена енергия.За нас остава възможността да протестираме срешу този вид инвестиции.
Я, че съм прос челяк - да! Ама целия народ - надали! Соларната електроенергия се дотира от данъкоплатците - да! Е то, какво става - да дойдат япотците да грабят и те обекновения български данъкоплатец. Защо японците са се насадили в България и продължават да цоцат от нея - я да видим? "Уж" финансираха изграждането в бургаското пристанище - контейнерния порт ((който вече пропада и се руши, а е сдаден преди около три години), а си го плати България срещу държавна гаранция и то три пъти повече, отколкото ако бе наела подизпълнителите на японците, това е първо. Второ, доколкото съм чул, чел и най-вече видял се оказа, че също срещу 100% държавна гаранция пуснаха нов ТЕЦ в "Марица Изток" , която не само, че не може да стигне до производствените си мощности, а с доста голяма част от парите са дотирани и доста от бившите правителства на страната ни. Според мене, ако МЪ питате, по убаво щъ дъ е да раним наши парвенюта, отколкото чужди държави и бизнесмени. Хем с по-малко от данъците ни ще отиват в чуждестранни джобове. Абе, Я ВЗЕМЕТЕ НАПРАВЕТЕ ЕДНА НАЦИОНАЛИЗАЦИЯ НА ВСИЧКИ УЖ ЧУЖДЕСТРАННИ ИНВЕСТИЦИИ и ще ВИДИТЕ как само за дни България ще възкръсне от калта и пепелта, където се опитват да ни наврът нашите псевдобизнесмени. Да ЖИВЕЕ и ПРЕБЪДЕ БЪЛГАРИЯ, но не само за сметка на обикновения данъкоплатец !!!
всички се заемат със такова строителство, за което държавата дава гаранции, че ще товари българите с високите цени на тока. Да дойдат да построят някакво предприятие, което ще даде работа и доходи на хората и държавата ни. Ще покрият земеделските имоти, вместо да добиват от тях храна. Който в момента разполага с лостовете на управление дава, защото това не е негова собственост и послу никой не може да му държи сметка. Напротив, сега дебелият Севлиевски за пореден път осъдил Михнева, че го нарекла крадец.
И по колко ще изкупува НЕК златната, пардон "зелена" електроенергия на дръпнатите благодетели?
Та такава инвестиция се прави във Сахара или в Бананови Държави,всичко това ще се плаща от местните Аборигени.Но това след време ще се изпучупи от аборигените.
Набутване за крайния потребител - народа. Ще изкарваме заплатите на японците. Богатите страни изостават в възобновяемата енергия, а ние сме се засилили да си плащаме. Плюс това, колкото повече забавим, толкова технологиите се развиват и поевтиняват в тази област.
Умните народи не си избират политици дори с 1 петно по ревера си. А пък умните народи имат РАБОТЕЩА СЪДЕБНА СИСТЕМА, която на часа показва черните ризи на политиците си и ги наказва. У нас съдебна система няма, тя 20 години НЕ работи за това всички престъпници се намират в Парламента, вместо по затворите.
Спокойно))), Нека да има място и за вятърни генератори. Кой ти ги дава 250 мегавата и нови работни места.
250 мегавата соларна мощност биха произвеждали 350 000 000 киловатчаса ел. енергия,която ще струва колкото милиард и половина киловатчаса вятърна електроенергия. Защо не поръчахме на японците вятърни мощности? За тези пари щяхме да имаме милиард и половина киловатчаса и това щеше да е сериозна крачка към 16 % ВЕИ. А сега потребителите ще плащат значителна сума за зелена . енергия , а полза малка. Миналата година имаше значителни проекти в областта на вятърната енергетика,които бяха замразени. А дали пък не е за да не би да стане ясно, че една евентулна АЕЦ Белене произвежда ток на съпоставими цени с ВЕИ от вятъра?
Бойко съвземи се, твърде сме бедни за да издържаме и Япония. Има твърде много хора в Бългрия за които тока и топлото вече са лукс.
Зелената програма на България нанася повече щети на природата, отколкото конвенционалните начини за производство на енергия.
да строят - но без задължение да я изкупуваме, и без преференциалните цени. това е пладешки грабеж.
абе, мошенник, колко струва тока от това чудо и как се плаща? т.е. КОЙ ще го плаща? Колко струва иначе тока, от АЕЦ? КОЙ И С КАКВИ ПАРИ ЩЕ ПОКРИВА ТАЗИ КРАЖБА? Тошиба? ЧЕЗ? За толкова тъпи ли ни имаш, бре, лъжецо! какво ще правим, като няма слънце?
Браво! Само за едно не съм съгласен - че Мартинчо Димитров има мнение. Той само папагалства това което му кажат Шорош и Ворлик. Абсолютен лакей.
Едва ли? Щом са чужди фотоволтаиците държавата ще държи колкото трябва полицаи за да я пазят. Това не ти е български имат, че да не го пази полицията.
Условията за това са идеални а и ресурсите са също така достъпни в България! Така че Браво!
колко ще струва този парк и ще влезе ли в цената на ел енергията за потребителите.това първо трябва да се съобщава а не някои че ще строи нещо в българия остана ли място за строене на такива паркове
От утре другари - на свещи.Ако не намерите свещи българско производство- палете огньове в средата на хола,така ще се топлите и осветявате.Дърва ще намерите без пари в гората.Ако дойде ненадейно горският- правете се на умрели или на Яне Янев.Струва ми се,че на Яне ще ви е по-лесно, защото ви е по-близо до манталитета.За да стигнете до гората яхвате колелото- само ако е балканче българско производство, ако не тогава Марко-на дядо ви магарето.Ако на дядо ви му е умряло магарето,тогава пеша, но само ако сте с обувки българско производство.Ако сте с някои китайски или турски,стигате пак до дядо си, само че този път цървулите му.Ако е погребан с тях,тогава си купувате лопата- разбира се българско производство, за да отровите гроба на дядо си, за да му заемете цървулите.Историята нататък я разбрахте,да не я пиша,че ме мързи вече.А аз ще си светна с копчето в стената.
Значи , когато си купуваш панел, трябв да си отваряш очите на четери. Теоретично те се продават с 25 годишна гаранция. И се гарантира че след 25 година мощността им не е паднала под 80% от номиналната, в противен случай може да се рекламират и всичко зависи от доставчика , доколко тези гаранции са възможни и действителни. Та един добър панел сигурно може да изкара 40 50 години и пак да работи примерно на 50 - 60 % от номинала. И винаги има залежали панели по някаква причина , несвързана с качеството. Голяма част от разходите е свързана с монтажа и електрониката на система. Та ако човек си е техник, тези последните могат да се спестят и да излезе на сметка.
Не е важно кой ще го строи, а за кого от ДС-назначените БГ-олигарси го строи и още по-важно кой ще плаща сметката от близо 2 милиарда! Може ли малко повече информация, моля!
От Белене цената на KWh сигурно ще е около 7 евроцента или 14 стотинки. При цена на централата 3.9 милиарда евро тя беше 3.7 евроцента или 7.4 стотинки , но това явно е нереално. Вятърната е 18 стотинки за срок от 15 или 20 години и после пазарна цена, което може бие ще е 16 стотинки средно. Соларната е 4 пъти по - скъпа от вятърната и там наплива е най - голям. Вижда се , че няма голямо предимство атомната пред вятърната, ако изобщо има. АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ Марица Изток 2 поддържат сегашните цени, но след тяхното излизане от строя, цената ще хвръкне към 30 стотинки за потребителя. Най - добре , още от сега да почне човек да инвестира в модерни елекроспестяващи уреди LED лампи , печки керамична плоча, комбинирана с газов котлон, Модерни хладилници , работещи с дълго прекъсване на захранването. Портативни телевизори с батерия. Та когато цената на тока достигне европейски връх , човек да използува изгодно закупени соларни панели, които си е монтирал на покрива сам и малко се е писал изобретател, изграждайки автономното си захранване.
Дори за лична употреба - соларните панели са все-още неизгодни. В САЩ правителството спонсорира (с облекчения) домакинствата, които ги ползват и пак едвам излизат на плюс. Освен, че е по-скъпа обаче соларната енергия, в никакъв случай не е по-екологична от атомната. Освен, че самите панели ще покриват огромни площи (подходящи за селско стопанство или гори), променят температурата с 1-2 градуса в региона, но и производството им изобщо не е екологично - отделят се толкова много отпадъчни отрови, че в сравнение радиоактивните материали изглеждат безобидни (без да броим, че и няма съществуваща индустрия която да се занимава с рециклирането на панели)! Сред причините цената им да е висока са и ниското им КПД (около 10%) и факта, че трябва да се подменят на няколко години... След десетилетия, когато тази технология се развие (да кажем стигне до 50% КПД и се използват екологични материали) може и да е оправдана икономически и еколочно, но за момента подобна централа ще направи българина в поредния спонсор на технологичния "прогрес"...
Земята под панелите не се съсипва изобщо, защото не се премахва хумусния слой; като изтече животът на централата, просто панелите и конструкцията се демонтират - земята отдолу си е много добре.
Браво , имам доверие само на японските учени...браво и на нашето правителство!Поне показаха ,че се работи ,а не като другите които бяха на власт за да правят само далавери и да мислят за комисионните си.Давай Бойко ,подслушвай ги колкото можеш повече, те трябва винаги да са под напрежение.Ако ги оставиш ,ще продадат и собствените си майки...Давай напред и да не ти пука от алчнягите от ляво, колкото за дясното ...малко съм разочарован Нека да имат повече търпение ,за условията ,които поставят.
Вярвал на японските учени? Тъп си, че си закръглен, брато! Тази инвестиция ще им се изплати за около 15 години (т.е. НИЕ ще им я изплатим!), а ако се изхитрят и я финансират през еврпейските програми за зелена енергия, ще си ги имат парите до 3-5 г. На нас междувременно цената на тока ще ни стане такава, че да плащаме на японците 78 ст. на кВч (защото това е узаконената цена на соларното електричество). При това държавата е ДЛЪЖНА да го изкупи приоритетно. И ти си почнал да ревеш "Браво". На какво отгоре?
25 август 2010 "Тошиба" ще започне да изпълнява инвестиционната си програма със строежа на 10-мегаватова централа в България, която се очаква да заработи през следващата финансова година. Централата ще бъде построена близо до Ямбол и цената ще бъде около 4 млрд. йени (3.7 млн. евро). Мощността на съоръжението ще бъде достатъчна за захранването на 2000 домакинства с електричество. Компанията няма да задържи собствеността на централата, а вместо това ще я продаде на местни финансови фондове и инвеститори, пише "Ройтерс"..." Бря, защо изведнъж набъбна този проект?? Цветелина Бориславова, 10 Декември 2010: "Един от проектите, в които фондът Си Ес Ай Еф участва, е за вятърни електроцентрали. Имаме вече работещи мощности за 25 мВ, но проектът е за 200 мВ. Интересуват ни и биогоривата - участваме и в проект за производство на биопелети. Това е алтернатива, която още не е популярна в България, но все повече ще се налага в бъдеще. Смятаме да инвестираме и в соларната енергия на базата на най-новите технологии...." В последния цитат ще разберете всички приоритенти области за които ще се погрижи правителството.
:))) Не дължа благоденствието си на Бойко :))) Дължа само някой лев на две банки и малко на един мобилен оператор :)))) , за което си получавам надлежните гневни писма :))) Искам да си светя с ток от мега-парка на Цветелина и да ми е по- Еко от сега. Гласувам за който ми падне - на рулетка и затова сега не се ядосвам. Ако събера пари за море , ще запаля дъртия таралясник и по новата магистрала през август ще ида на море :)))
1. Да, ще се отнеме земя от земеделския фонд, но най-вероятно това ще е пустееща и без това необработваема земя. Все пак не бих казал, че селското стопанство у нас е силно развито. 2. Ако прочетете малко ще узнаете, че най-хубавото на соларната енергия е, че следва доста точно кривата на енергийното потребление. Дори и в зимните студени месеци централите произвеждат ток. 3. Твърденията за влошеното качество на енегрията от фотоволтаици не са верни и не поиват на реални факти. 4. България е задължена да изпълни условието за 20% зелено производство на ток, както пише в статията. А и бих ви посъветвал да се поинтересувате за термина мрежови паритет и тенденциите му за постигане на такъв скоро у нас. 6. И по тази точка не съм съгласен с Вас. Технологията на производство е е високотехнологично, но самата инсталация не е. Това е все едно да кажете, че хората, които ви инсталират климатиците задължително трябва да са инжинери. Самото инсталиране и цялостната EPC услуга не изисква наличието на голям брой висококвалифициран персонал. При всички случаи инвестиция от 1,2 милиарда долара у нас е повече от прекрасна за икономиката ни, дори и при фактът, че не всичките ще останат в България.
Земята става все по - неуютно място за живеене! За 30 години застроените площи на земята са увеличени четирикратно! Населението расте вече почти в геометрична прогресия! Ресурсите на земята и природата стават все по - недостатъчни! Продуктивните земеделски площи намаляват на глава от населението! Много земи, води и атмосферата вече са необратимо замърсени! Тези и много други подобни проблеми се явяват като силно ограничаващи условия за човешката инициатива и технологично развитие! Изискват много голямо внимание и култура. Плодородната земя в България трябва да се пази! Неотчитането на тези обстоятелства и опасното изоставане на духовното развитие на човечеството ни изправят пред реална опасност за оцеляването на флората и фауната, на човешкия род! На света са необходими нови хора с нов светоглед, интелект и морал! Дори и да са се родили вече, за тях е много опасно да се проявят в обществото, в което живеем! Хората на ръководни позиции, които взимат сега важните за живота ни решения са с недостатъчен интелектуален потенциял! Те могат единствено да притискат, ограничават, злоупотребяват, забогатяват, но не и да решават сложните проблеми на съвременния свят! Главният извод е: Не помагайте на глупостта и злото да става по-силно! Не се страхувайте! Грижете се за природата и Майката - земя, не я разхищавайте, не я унищожавайте!!!
Соларните паркове не са тъпотия и в тях е бъдещето , но мястото им не е в Ямбол и Ямболско, защото от един ват соларна мощност в България се добива средно 1320 ватчаса годишно . В Южна България максимум 1400. А в пустините 2600 - 3000. Та там се очаква до няколко години да стане приемливо по отнощение на цената на тока.
Прав си, колега, но тук става дума и за икономическо мислене. Европа и Америка наливат луди пари в алтернативните източници на енергия, а в Еврора, за съжаление на инвеститорите, няма пустини. Парите се дават както при строенето, както и при изкупуването на енергията, в последствие. А в Америка просто ще им е по-скъпа инвестицията, независимо, че там си имат 1-2 пустини. Затова, най-ухажваните държави в "соларно" отношение в момента сме ние, гърците, италианците и испанците. А тенденциите са за бурно рзвитие на този сектор, поне още 10-на години. Като друга алтернатива за бъдещето на енергията си остава студения синтез. В Европа си имаме действаща програма, като през 2037-ма се предвижда да заработи първата такава електроцентрала край Париж, а вероятно и американците си имат подобна програма.
отидете на energy dot eu и вижте къде е България по въпроса с Киото, емисиите въглероден двуокис, и прочие. Накратко: относно зелената енергия, Великобритания е най-зле, като има да покрива 12.8% мощности. България е на 8-то място, далеч пред средното за EU-27. Относно въглеродните емисии сме на 5-то място по "емисии под целевите от Киото". На последно място е Люксембург с 37.36% "емисии НАД целевите от Киото"
Тези соларни паркове са абсолютна тъпотия. Соларен (разбирай фотоволтаик) колектор с кпд над 16-19% няма. При това 19% е макс. Средно работят на 9-11%. Това с въглеродните емисии е пълна глупост. Някой държави вече започнаха да се усещат. Защо Испания спря изграждането на тези паркове през 2009, като нерентабилни? Цената??? От PV (фотофолтаик) цената е средно 740лв/МWh. От АЕЦ - 11,30лв. Неслучайно Франция в момента строй 59-тия си ядрен реактор...(край Фламанвил).