Изразете мнението си и участвайте в изграждането на Европа: силата на Европейската гражданска инициатива (ЕГИ)
Какво представлява ЕГИ ?
Представете си, че разполагате със сила да повлияете върху европейското законодателство, като е необходимо само да се обедините с други граждани. Точно това е целта на Европейската гражданска инициатива (ЕГИ)! ЕГИ е уникален инструмент за осъществяване на демокрацията на участието, който позволява на гражданите на ЕС от всички държави — членки на Европейския съюз, да предлагат законодателни промени по въпроси от значение за тях, като призовават Европейската комисия (ЕК) да предложи нови правни актове. Независимо дали става въпрос за опазване на околната среда, социални права, или друга важна тема, ЕГИ ви дава възможност да изразите пряко мнението си при оформянето на политиките на ЕС. Стартирана с Договора от Лисабон и действаща от април 2012 г. насам, целта на ЕГИ е да бъде предоставена възможност на гражданите да участват активно в демократичния процес. Това е вашият шанс да се свържете с други хора, които споделят въпросите, от които се вълнувате дълбоко, и стимулират промяна в цяла Европа.
Като европейски граждани, ние всички споделяме общи ценности и въпреки че живеем в различни държави, можем да се вълнуваме дълбоко от едни и същи въпроси. Чрез гражданската инициатива можете да се присъедините към други хора от целия ЕС, за да се обедините по въпрос, който ви интересува, да насърчавате дебата и да дадете начало на реформи. ЕГИ е един от основните инструменти, предлагани от ЕС за насърчаване на по-широка демокрация на участието, било то чрез подписването на гражданска инициатива, или стартирането на нова инициатива.
Кой може да организира европейска гражданска инициатива?
За да организирате ЕГИ, следва да се състави екип от поне седем граждани на ЕС от поне седем различни държави членки, като всички членове на екипа трябва да имат право да гласуват на изборите за Европейски парламент. Те трябва да изберат тема в рамките на законодателните правомощия на Европейската комисия и да представят своята идея, която да премине проверка на законосъобразността. След като бъде регистрирана, инициативата се представя на уебсайта на ЕГИ на всички официални езици на ЕС. След това организаторите разполагат с една година, за да съберат един милион проверени подписа. Ако успеят, Европейската комисия ще се срещне с тях, за да обсъди следващите стъпки и да реши какви действия да предприеме, ако има такива.
Въздействие на ЕГИ — примери за успех
ЕГИ вече доведе до значителни промени. Ето някои вдъхновяващи примери:
В отговор на инициативата Right2Water ("Право на вода") Комисията се ангажира да бъдат положени повече усилия за пълното прилагане на законодателството на ЕС в областта на водите и прие предложение за преразглеждане на Директивата на ЕС за питейната вода, с което държавите от ЕС се задължават да гарантират достъп до безопасна питейна вода на европейците, включително уязвимите групи от населението. Тази директива влезе в сила през януари 2021 г., а държавите членки трябваше да я транспонират в националното си законодателство до януари 2023 г.
Вследствие на инициативата "Забрана на използването на глифосат и защита на хората и околната среда от токсични пестициди" (Ban glyphosate and protect people and the environment from toxic pesticides) през 2017 г. Комисията предложи нормативен акт за прозрачността и устойчивостта на оценката на ЕС на риска в хранителната верига. С него се подобрява прозрачността на научните изследвания, използвани при вземането на решение за разрешаване на вещества, които могат да попаднат в храната ни, като например добавки или пестициди. Регламентът за прозрачността се прилага от март 2021 г.
Чрез инициативата "Спрете рязането на перки на акули — спрете търговията" (Stop Finning - Stop the Trade) беше отправен призив за забрана на вноса, износа и транзита на отрязани перки от акули. През юли 2023 г. Комисията пое ангажимент да започне оценка на въздействието на такава забрана. В началото на 2024 г. тя беше последвана от поредица от консултативни дейности, включително обществено проучване и специални прояви. Въз основа на резултатите Комисията ще обмисли по-нататъшни стъпки, като същевременно работи за най-ефикасното прилагане на действащите правила относно защитата на акулите.
В отговор наинициативата "За козметика без жестокост — ангажимент за Европа без изпитване върху животни" Комисията се ангажира да започне поредица от действия за ускорено намаляване на изпитванията върху животни в рамките на научните изследвания, образованието и обучението и да работи по пътна карта за замяна на изпитванията върху животни при оценките на безопасността на химични вещества. Организаторите на ЕГИ се включиха активно в процеса на консултации и участваха в семинар относно пътната карта през декември 2023 г.
За повече информация относно гражданските инициативи, получили отговор от Комисията, вж. "Успешни инициативи" на Форума на ЕГИ.
ЕГИ в България
От 2012 г. насам над 1000 души са инициирали 116 ЕГИ с активното участие на 19 български граждани. Колективните усилия доведоха до впечатляващ резултат от над 20 милиона подписа в подкрепа на тези инициативи в целия ЕС. България допринесе за този резултат, като събра над 185 000 подписа, а това подчертава решимостта на българските граждани да участват в оформянето на програмата на ЕС чрез демократично участие.
10 успешни инициативи вече получиха отговор от ЕК във връзка с множество области на политиката, вариращи от околната среда и хуманното отношение към животните до транспорта, защитата на потребителите, социалните права и основните права. Понастоящем има 10 инициативи , за които се събират подписи.
Включете се днес!
- Подпишете инициатива: дайте своята подкрепа за текущи инициативи онлайн или на хартия.
- Разпространявайте информацията: споделете информация за ЕГИ и за конкретни инициативи с вашата мрежа.
- Създайте и стартирайте вашата собствена инициатива: обединете усилията си с шестима други граждани на ЕС, за да стартирате ЕГИ по тема, която дълбоко ви вълнува.
Запознайте се с материалите за ЕГИ
В центъра на иновативното образователно "пътешествие" са материалите за ЕГИ за училищата: "Демокрацията в ЕС в действие — изразете мнението си чрез Европейската гражданска инициатива" - интерактивни ресурси, насочени към по-големите ученици от средните училища и предназначени да им предоставят знанията и уменията, които ще им позволят да станат активни и ангажирани граждани на ЕС. Материалите са организирани в четири тематични раздела, с различна насоченост, които включват както обща информация за Европейския съюз, така и по-конкретна информация и дейности, свързани с Европейската гражданска инициатива: Материалите за ЕГИ са достъпни за изтегляне на всички официални езици на ЕС, включително на български, на уебсайта на ЕГИ.
Останете свързани и информирани
Запознайте се по-детайлно с ЕГИ, като посетите уебсайта за ЕГИ (вж. информационните документи и др. на български език). Присъедините се към официалната група за ЕГИ във Facebook и се запишете за бюлетина за ЕГИ.
Потърсете инициативи, за които се събират подписи в момента. Бъдете информирани и част от движението, което оформя бъдещето на Европа.
Можете да научите също така за ключови данни, свързани с ЕГИ, както и кои са посланиците в България.
С ЕГИ имате силата да постигнете промяна. Нека гласът ви да бъде чут и действайте още днес!
НАЙ
Слави Трифонов с контрапредложение в отговор на декларацията на ПП-ДБ
ПП: Изпращаме декларация за изолиране на Пеевски и империята реши да отвърне на удара
Скенери, компютри и компоти: Сблъсък между ГЕРБ и Асен Василев
"Казвам се Даниъл Мартиндейл": Изведен от Донецк в Москва американец поиска руски паспорт
Полша отхвърли призива на Киев за още изтребители
"Казвам се Даниъл Мартиндейл": Изведен от Донецк в Москва американец поиска руски паспорт
Слави Трифонов с контрапредложение в отговор на декларацията на ПП-ДБ
ГЕРБ отговори на ПП-ДБ: Да преговаряме, а не да пускаме декларации и заклинания
Полша отхвърли призива на Киев за още изтребители
Председателят на ЦИК: Не мога да повярвам, някои СИК работят по недопустим начин