Коментари - Първи изпити ”2 в 1” - Вазов и Деян Енев | dnes.dir.bg
назад

Първи изпити ”2 в 1” - Вазов и Деян Енев

„От здравия разум до поетическото безумие" в романа „Под игото" на Иван Вазов. Това е темата, върху която писаха 12-класниците на матурата по български език и литература днес. Седмокласниците пък писаха върху разказа "Бабата, която хранеше котките" от Деян Енев.

Обратно в новината

Коментари - Първи изпити ”2 в 1” - Вазов и Деян Енев | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Коментари

Как да не кажа, че Вазов действително е народен писател. Той е прозрял още тогава, че К.Стефчовците са неизтребими. Препоръчвам на Министъра да прочете откъса за този герой по време на изпита, всичко съвпада едно към едно.

Може ли във форума да се включи някой българист и да обясни какво се има предвид в темата "От здравия разум до поетическото бозумие". от коя страна следва да се разглежда темата от гледна точка на автора, от гледна точка на лирическите герой в него?каво се има предвид "поетическо безумие"?????

Какво е интересното на темата ? Така формулирана, темата се измества от идеализма и патриотизма, от духа на българина и саможертвата му в името на свободата и се "забърква" с понятия, даващи "тежест" не на здравия разум, а на определения,като лудост, безумие и пиянство. Вазов е отправил ясно послание и не е необходимо учениците да имат оригинално собствено мнение.

Гадното е, че на изпит трябва да пишеш в точно определено мнение. И дори да си гений и да пишеш страхотно, никой няма да го оцени, ако изразиш "неправилно" виждане. От личен опит знам, че има места, където ти дават свобода да изразиш себе си. Щом забележат талант, приемат те. Каквото ти липсва, ще бъде добавено в процеса на работа.

Моля Ви, запознайте ни с мозъка-гений измислил темата за зрелостниците. "Под игото" е романът-история на българите. Децата ни трябва наистина да го разбират и да го носят в сърцата си. Но това, което искаме от тях с тази тема, може би ще ни обясни авторът й.

Луди теми. Даскалите по български и литература, заедно с учените по българска филология ще унищожат българския език. Това е. Невероятно усложняване и излишни правила и особености се въвеждат от някакви учени, уж филолози за да се затрудняват децата. Невероятни структури са измислили в езика ни. Чак се чудя знам ли български!? Вазов добре - темата безумна. Другият автор - извинете ме, не съм го чувал. Умишлена дебългаризация на децата чрез невероятно сложен и от там елитарен книжовен език плюс безполезни автори и произведения. Стига бе даскаля. Убивате България.

Напълно съм съгласна с вас, това е подигравка с родителите, дадох подобна сума за уроци и въпреки всичко към убедена, че тези пари се наливат, а децата за съжаление си остават неграмотни. Излишно усложняване на изпита, който в никакъв случай не е показателен за знанията на децата. Жалко за подрастващото поколение, те ще ни управляват един ден.