Софтуерна грешка спря нета и банкомати в половин България
Софтуерна грешка в системата на VIVACOM Net (преди БТК) остави без интернет и е-банкиране за часове половината държава в петък.
Обратно в новинатаКоментари - Софтуерна грешка спря нета и банкомати в половин България | Днес.dir.bg
Коментари
ВСЕ ПО ЧЕСТО ЩЕ ЧЕТЕМ ТАКИВА НОВИНИ. ЦЕЛТА Е ТОТАЛНО СЪСИПВАНЕ И НА МАЛКОТО, КОЕТО Е ОСТАНАЛО. САМО КРЪГЛИ ИДИОТИ БИХА ПОВЕРИЛИ ИНТЕРНЕТВРЪЗКИТЕ НА ЧУЖД ОПЕРАТОР
значи, хайде да не плюем като каруцари,а? Хората в Америка преди години останаха без ток след срив на компютърни системи и какво от това?! На всеки трябва да му е ясно,че благодарение на компютри има ток,вода,телефон,инт и телевизия в къщата си. Благодарение на компютър може да изтегли пари от банкомат или да плати с карта в магазин. Интернет е също мрежа от компютри,ако някой не знае! И какво става когато БАШ компютъра излезе от строя - срив и в случая потърпевши са всички,които ползват преносната мрежа на Виваком, а именно: банкоматите на Борика, пос терминалите в магазините, мрежите на банките (обслужвани от Банксервиз), мобилните телефони, стационарните и adsl-a. Е чудо голямо е станало,че бай Стефан не могъл да сърфира половин ден в нета, или бай Стамен не могъл да си плати сметката в магазина с карта, щото е гъзар и няма в брой, и чакал един час. А колкото до монопола - няма друга компания с по-добре изградена мрежа в страната и с по-добра подръжка, не че няма Спектрум нет, например, които също имат национален лиценз, но само толкова?! Айде със здраве и докато четете това се замислете,че пак е благодарение на компютъра! поздра
Както казваше народа преди: БТК Бахти Таман се Конектнах Иначе не беше напълно спрял нета - можеше да се чати по Skype.
Дали има нещо общо срива в системата на виваком с някои уволнени системни администратори? Никога няма да разберем ако са били кадърни момчетата. А бе в България не разбраха' че само един начин има да освободиш админ от голяма фирма - само с добро и стабилна компенсация, иначе ти излиза 1000000 пъти по-скъпо.
Уфффф, преди година бях да ми хвалят колко са велики и страхотни в тяхната зала Хюстън за управление на мрежата и трафика. И какво като имате голяяяяма зала, без да имате процедури и не тествате. Да не говорим, че във Виваком се уволнява на ред, и първи напускат тези които най-лесно си намират работа, т.е. най-добрите!
Не ми е ясно как проблема е отстранен,като аз се опитах да тегля пари от банкомат в 19часа и не успях.
Да сте чули да има бълг. банка в Гърция, която да оперира с парите на местните там?... Иначе това си беше една суха тренировка, която трябва да ви подсказва какво ни очаква.
Да сте чули да има бълг. банка в Гърция, която да оперира с парите на местните там?... Иначе това си беше една суха тренировка, която трябва да ви подсказва какво ни очаква.
Кой ще ни плати за времето и нервите! Аз да не съм като ББ . Аз ползвам интернет и пари нямам спечелени преди! Трябва да работя, а жижа мива ми пречи! И не ме овъзмездява! А държавата си трае! На тях сме им купили самостоятелни системи сателитни!!! А на гърците и другите ДИРЕКТОРИ от виваком ще кажа - ако искате специалисти - дайте нормални за специалистите заплати!
Софтуерна грешка ...да бе, да :-) БТК ВИВАКОМ е обхваната от абсолютна некомпетентност и некъдърност. Измислени директори принуждават добрите спецове да напускат доброволно за да не им личи колко са некъдърни и колко рушвети вземат. ХА ХА Х А Всичко започна, откакто оня варненски педал, който си боядисваше косата и разбираше повече от боя за коса, отколкото телекомуникации беше директор. Махнаха го, но останаха няколко негови протежета. Софтуерна грешка, ама друг път. По-скоро хардуерна грешка ... май трябва да се сменят няколко чипа във ВИВАКОМ :-)))
Това много ме учуди. Винаги съм мислел че имаме много трасета за интернет. А то какво се оказа всичко през Виваком (БТК) минава.
Освен тва,при промяна на софт-а,винаги се прави резервно копие на стария,който може да бтде възстановен много бързо.Разбира се от кадърни момчета,а не от млади гаджета с хбави дупета и минимум мозък...
Това е началото на края за БТК. Когато започнеш да рушиш нещо, без да знаеш с какво ще го заместиш, рано или късно оставаш без нищо.
Ква софт грешка?Глупости.За да има такава,то се предполага,че е имало промяна на софтуера.Защото до днеска до обяд всичко си бачкаше перфектно.Промяна на софтуера се прави през ноща,за да се реагира своевремено при проблем и той да засегне минимум потребители.Така че едва ли е софт грешка.По-вероятно е някой малоумен служител от БТК,останал по незнайно какви критерии след безобразните съкращения (така нареченото доброволно напускане),не е изтрезнял от снощи или пък не е бил наясно какво прави...
Не софтуерна грешка, а некадърници и кухи лейки във виваком са причината. Не може само да се лапа и насреща никакъв професионализъм !
Това че БТК е спряло..... и му се върна името Баси...Тамън се Конектнах :) показа едно много важно нещо ! Подценяване на ИТ отдела във всички нива ! Особено банките... ИТ инфраструктурата на повечето БГ банкии е доста меко казано не сериозно.
Айде сегжа кажете, че е станало случайно. Пробваме........и като стане, знаем къде сме! Сори, ама сме в БГ.
Оруел Оруел драги ми форумци големият брат гледа винаги и отвсякъде пък вий си се празнете на демосратична основа....
Уж вървим към див капитализъм а се сблъскваме с монополисти като БТК,Газпром,Топлофик и др.Е то друго не се очаква.
Колко удобно-софтуерна грешка..Това само идва да покаже колко сме уязвими и зависими от компютрите...24 часа достъп до парите ви-глупости на квадрат...1час съм висял като идиот в един супермаркет заради отвърлена кредитна карта и липса на кеш...в понеделник я закривам....егати
Да бе да бъг . Това бе най-доброто доказателство на какво са способни Българските хакери !!!!!!!!!
Може би сега става ясно защо продажбата на БТК е реална заплаха за националната ни сигурност. Правителството, което я продаде - на съд с пълна конфискация на имуществото. А лакомите гръцки задници - куповачи изгониха всички ценни кадри и ги замениха с начинаещи. Дано поне банките си имат застраховки и им се плати неустойка, защото ние май нямаме. Каква ни е защитата от подобни издевателства?
Да бе да ... В 16:30 банкоматите още не бачкаха , не можах да си платя и булсат-а Добре , че поне успях да изтегля пари от един банкомат , който явно има допълнителна връзка... Баси лудницата .... колко сме зависими от технологиите....
После иди разправяй, че хората не били зависими от интернет и новите технологии. Между другото и в Русе не е имало нет от БТК днес.
Оказа се, че и кабелни оператори в страната нямат интернет, тъй като много от тях също черпят интернет от БТК. Може би са го изчерпали? Може и по по-малоумен начин да се каже, methinks.
Видя се как всички зависят от Виваком. Велика компания. Кой е пречел на нещастните банки да имат други алтернативни трасета
Това е само началото, БТК бавят договорите за поддръжка на core мрежата на рутерите си, които иначе са супер Juniper -i а не някакви лайняни cisko-а . даже искат да няма такава поддръжка а да си решават задачите на парче. Малоумна работа ти казвам и рушвети , ама много рушвети да го спечелят разни тъпи гърци съпорта. Имат проблеми с рутерите си в Сливен, в неделя имаха друг голям проблем.. и т.н. и т.н. Малоумна работа.. Мацките в НЦУМ-а сигурно са ходили някъде да ги чукат , макар ,че тия дето ставаха за тая работа се изпожениха и родиха и сега са в майчинство ;-) Само си представете един добър хакер кво може да направи.. ще бутате паметници на турския незнаен войн ;-) Алкайда гледа ;-)
Да сте чули да има бълг. банка в Гърция, която да оперира с парите на местните там?... Иначе това си беше една суха тренировка, която трябва да ви подсказва какво ни очаква.