В училищата: вафлите забранени, шоколадът - не
Регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ) започват масови проверки в училищните столове и лавки затова дали се спазва новата наредба за здравословно хранене, съобщиха от здравното министерство.
Обратно в новинатаКоментари - В училищата: вафлите забранени, шоколадът - не | Днес.dir.bg
Коментари
Опасни и вредни храни......дрън, дрън. А според кой и кои точно храни за полезни и безвредни? И защо не се контролира качеството на родното производството и вноса на такива изделия, а все нещо трябва да се забранява??????
В лавките не може, но на 10 м. в будките извън училищата може. ИДИОТИЗЪМ. Че то забраненото е най-вкусно и децата ще си вземат от будките
Само така! Щом и в УСА-то, родината на чипса, хамбургерите и дебелаците, се усетиха, какво чакахме ние? Трябва да се възпитава култура в учениците за потребление на зеленчуци и плодове, а не с чипса пред телевизора. Още веднъж браво и очакваме дори по-сериозни мерки.
Чудесно,е че вече има наредба за здравословно хранене.Дано се спазва,но това зависи не само от лафкаджиите,а и от родителите.
Имате грешка господине. Вижте статията за броя на първокласниците. 9500 в София от общ брой 60000. Всички ученици в България са >750 000. Лошото е, че за всеки ученик държавата отделя 100лв. на година, а за армията колкото поискат. Справка бюджета.
сега оборудвам една мобилна каравана за продажба на чипс кола и кафе и заставам пред училищата и гледаи кви кинти да го духа министърката
Какво ще хапват децата ни зависи от навиците за хранене, на които сме ги научили вкъщи, а не от инициативи на МЗ; ограниченията и забраните водят до обратен ефект - затова мили деца, яжте от всичко по-малко и повече се движете, а за безмозъчните инициативи не се косете...
Да, трябва да се върнат училищните столове! И те да бъдат на пряко подчинение на МЗ! Но! След дългогодишната разсипия, тази промяна не може да се осъществи чрез забрани в първия учебен ден. Гайдов да ми каже: УТРЕ (16.09) в голямото междучасие, КАКВО ДА ЗАКУСВАТ ДЕЦАТА!!! Проблемът с вредните храни не е от днес. Имаше цяло лято да се изготви наредба и де се дадат подробни указания на директорите, как за 2-3 месеца да осъществят промяната: помещения, оборудване, персонал, лицензирани фирми за производство на подходяща храна за ученици и т.н. Така че, целия този шум по закриването на лавките мирише на чист популизъм.
Аз пък не виждам причина детето ми да не яде вафли, чипс или каквото там му се прияде. Нищо няма да му стане ако си взима един път седмично. Обаче, не. Всичко е до възпитание. Ако се приучи детето как да се храни, храната в лафката няма да му е проблем.
Цялата нация се храни с некачесвени технологични храни! Има крещяща нужда от строг контрол върху храните! Дано МЗ най-после започне да работи!
Не знам какво толкова са се размрънкали - има достатъчно полезни неща, които могат да продават: черен шоколад, санндвичи с пълнозърнест хляб, ядки, кисело мляко и други млечни продукти, закуската на активия, различни шоколадови лакомства с повече мляко и различни млечни десерти. Има какво, но нали е по-лесно да се продават боклуци с огромни надценки, няма желание, затова е така. На мен лично не ми пука какво ще прдават, който иска да се храни здравословно, ще се храни така - всеки ден си нося сандвич, в началото ми се подиграваха, но вече не - не ми пука - важното е, че не съм плондер като повечето :-)
Ако това има и 1% истина мога да кажа само: има шанс да влезем в час. Дано и родителите поумнеят и хранят децата си така, че да не ги убиват със всяка хапка. Здравето не се купува, а когато го изгубиш - губиш живота си! - лично мое мнение...
За простотията човешка прегради няма. Добре, че като бях малък нямаше такива простотии и можех да ям каквото си искам :)))
Училищата в София са около 200. В тях учат около 1/4 от учениците в БГ - около 170 000 деца. Давам пример със София, за да е по-ясно, но същото се отнася и за страната. Не може заради интереса на 200 лафкаджии да се излагат на опастност децата ни. Като не им харесва - да си вземат шапките и..., но това с опасните и вредните храни трябва строго да се следи от държавата, включително и извън училищата в определен периметър. А за алкохола и цигарите - просто не е нужно да се коментира. Инициативата на МЗ е похвална.
А кой ще провери ВСИЧКИ хранителни магазини, в които се продават какви ли не ВРЕДНИ боклуци, химия, месо на 40 години, канцерогенни фъстъци и отровен маргарин? Кой?
Ще отворя магазинче за вафлички срещу ущилището :))) Мили мои дечица елате при бате ви Владко да ви даде близалка :))))
Тия са откачени напълно. Аз от 4 години до сега съм си ям баничка със шоколадова вафла и ще продължавам да си я ям докато съм жив - няма по декаденска и вкусна закуска . Дори си мисля че американците са копирали дълбоко пърженото блокче Марс от това ядене. А ако си мислят че са прави , нека дофторите забият пръст в гърди и публично да си признаят дали като деца в училище не са яли шоколадова вафла. ..... Срамота, дори комунистите не посмяха да посегнат на шоколадовата вафла , баничката и бозата.