Гол делия, попàрника с жмѐрки, колàка, клиси... влизат в дигитална карта
Кулинарно-езикови находки от Пиринска Македония и отвъд границата разкриват учени от БАН
Обратно в новинатаКоментари - Гол делия, попàрника с жмѐрки, колàка, клиси... влизат в дигитална карта | Днес.dir.bg
Коментари
Хубава жена -дори и сега ,НО много ме издразни това : ....Пиринска МАКЕДОНИЯ ... Оставаше да уточнят и ....Северна ,нищо ,че Пирина е на Изток от т.н. "Северна Македония "...
Пиринска Македония е географски район, изобщо Македония си е географски район. Все едно да се дразниш на Беломорска Тракия...
Нека не забравяме,че точно това население са наследници на древните пеласги, които са се разселили по целия Средиземноморски ареал. Почти съшите храни можете да вкусите и в Италия, освен в цяла Македония и Турция. Много популярно е ястието с наименование "гювеч", но малко хора знаят,че то е дошло посредством османците, защото е модифицирана арабска кухня. Същото се отнася и за баклавата и останалите сиропирани сладкиши, както и крем - карамелът. Това са древни ястия!
Ана, добре ли сте записали "попарник с жмерки"? .... с жмерки - натрупват се много съгласни. В Раненци - съседно на Долно село, казваме ........ "сос" жмерки, по-лесно се произнася. Често звучи "со жмерки". Въобще - формата "сос" е силно разпространена в областта Каменица, в която е и Долно село. С интерес очаквам дигиталната карта на българския език!
Браво за много безценния труд ! Ще кажа две неща, първо според мене, Пиринска Македония "зад граница" няма и другото е че, не трябва да се борим за "минимизиране", а за премахване на границите. Свалям шапка за труда !!!!
е едно към едно със зелника, който баба ми, която е от Трънско и е на 86г., все още прави. Другите ястия също приличат на характерните за Граово и Трънско, просто имената им са различни. Инициативата е хубава, все още има стари хора, наследили говор, традиции и спомени, които може да загубим, ако не се запишат сега, след десетина години/
Въпреки, че емалко извън темата, искам да се стпра с няколко думи на КРАЖБАТА на българско културно наследство, което се извършва в днешно време в Гърция - става дума за това, че български народни хора и мелодии, носии, предмети на бита от Егейска Македония се представят като "гръцко" културно наследсство. Това вече е ежедневие в нашата съседка. Единственият поблем пред гърците е, че допускат да се представят само хора под съпро-вода на мелодии, но не и песни - в края на второто десетилетие на 21 век българският език, доколкото е запазен, е все още забранен в Гърция. Дори е забранено да се изплва каквото и да било назоваване на езика като български, наричат го "допия", т.е. местен говор. Дори авторитетни гръцки учени наричат езика славяномакедонски, но винаги пропускат да добавят какъв точно е този славянски език. Впрочем, кражбата на културно наследство включва и българското кулинарно изкуство от Егейска Македония.
Преди 1944 г. са се използвали формите съ и въ, след това мозъците от БАН са решили да заместят "съ" и "въ" с формите "с" / "със" и "в"/"във".
Браво! Диалектите са богатство на езика. Най-неразбираем за мене е диалектът в Банско. Но най-звучен :) === Не знам доколко отговаря на истината, но според доцентката по света имало 15 млн. българоезични :) Няма да ни претопят :)))
Тия от БАН се чудят за каква глупост да харчат пари – прилича ми повече като "пир по време на чума", но в крайна сметка не е луд тоя дето яде баницата, а Тиквата дето му я дава...........
Глупендър, така се подържат народ и народност, иначе изчезваш от картата на света. Не че това не е на път.
важното е сех да става и да се множът българите - както като количество, така и като качество! Другото е ала-бала...
Точно, доценката правилно е посочила, че това са централните български диалекти. Знае се още от времето когато е писана азбуката. И връзката със старобългарския - до не много отдавна по тези земи са приемали, че там се говори най-чистия български, всички останали са били шопи.
Българското(старобългарското) е монголско-татарско, бе , мой, какво точно репликират гърците? Тракийското съкровище или Мона Лиза, защото Гениите много трудно се репликират!
Има семействво на славянските езици, гръцките учени и политици не могат да отрекат, че българският диалект говорен в Македония е славянски. Казали са А, но не смеят да кажат Б, защото трябва да кажат какъв точно е езикът, говорен в Южна /Егейска/ Македания - сръбски, руски, полски, украински.
Ще попарите мераците на политическите отцепници на местно ниво. Има хора които заради говора и местните особености в бита се мислят за различни от българите.
Най-после да прочета една хубава статия. И картата е много интересна, дано се развие във времето! Забавно ми стана жената в Банско как разказваше, че щяла да даде ципите от месото на съседската мечка. Т.е. котка.