Езиковед: Прогнозите за смъртта на българския език са силно преувеличени

Българите в чужбина просто са сменили географията, но никога историята и езика си. Така че прогнозите за смъртта на българския език са силно преувеличени.

Обратно в новината

Коментари - Езиковед: Прогнозите за смъртта на българския език са силно преувеличени | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

от 40 г. в чужбина. Децата ми знаят български език, защото имат българска матура. Внуците ми не знаят и дума български език. Защо? Българската телевизия за излъчване по интернет иска пари. Толкова скъпоценен ли е българския език, че да плащаме за него. Турската телевизия излъчва нейните програми безплатно по интернет. Езиковедката, която дава това интервю, може спокойно да се обърне към българските институции, за да отпадне това заплащане. Много български деца в чужбина ще ѝ бъдат много брагодарни. Ако зададем едно търсене в гугала на български език, ще получиме много повече сайтове на руски език, отколкото на български език. Какво ще рече това, че руснаците са ни унищожили културата.

Е, след като толкова други народи го говорят, може и да не умре..., макар че бих предпочел да са измрели ония, които го тласкаха и го тласкат към гибел, заедно с всички нас !

За съжаление българите в чужбина постепенно ще се асимилират в местната среда и нашият език ще губи силата си. Няма да помогнат еднократните или многократните посещения в България и все по-намаляващите контакти с Родината. Ако в някои среди в чужбина езикът успее да просъществува, то той стремително ще губи все по-голяма част от изразните си средства. За да могат да прогресират децата на нашите емигранти, ще е наложително да се интегрират ускорено в местното общество. Българският език непрекъснато ще обеднява, ще се промени и акцентът. Диалектите на територията на нашата страна са устойчиви, защото носителите им продължават да живеят в общности на българска територия. Тенденцията за езика ни в Западна Европа, САЩ, Канада и пр. е катастрофална.

Като чуят БАН, много хора, както Гьобелс, се хващат за кобура /където е пистолетът им/. В официален, сериозен /не жълт/ вестник, "Сега", видях заглавие "Мишката редовно хваща слона за кохонесите", и след това - изречение "За да си опази кохонесите от Радан и сие . . .". Става дума за официален вестник, не за думи разменени между дупета в кварталното кафене ! А г-жата "авторитетно" се изказва по въпроса за българския език. Е, и аз се хванах за кобура.

Това, че някакви хора все още говорят един език не означава, че той не е мъртъв.Много повече хора на тази планета говорят латински отколкото български, но латинския си е мъртъв език.С умирането на България ще умре и езикът и, нормално е.

Виждам че повечето тук пишат продиктувани от чувства , езика има едно основно и най - важно свойство: Да предаде мислите и чувствата от един човек към друг. За съжаление нашия език е толкова стар , а света се развива толкова бързо че ние просто нямаме много нови думи които се използват в електрониката , компютърната техника и т.н. ( лазер , конфигурация , компютър ). Да не говорим че езиците имат едно свойство което при нас е силно забавено.....да се опростява граматиката. Например (с и със , в и във , пълен и непълен член .. двойно "с") . Като казвам това имам в предвид че опростяването на езика е допустимо само ако не се промени смисъла. Само тези аргументи са достатъчни да не се използват много пъти български думи . А това е началото на изгубване на езика. Не искам да съм лош пророк , но споерд мен тенденцията на езика не е да изчезне след 25-30 г.

какви думи, бе човек нямате? лазер е съкращение - "light amplification by stimulated emission of radiation" Компютър ознзчава изчивлител, а конфигурация... Начинът по който различни части са подредени, от латински. И ти си един езиковед... колкото аз съм сладоледаджия

Сам си отговори. Нямаме дума за лазер - имаме превода и. Нямаме дума за конфигурация имаме изречение което обяснява думата. А думата компютър не е изчислител - калкулатор е изчислител. Май тебе хич та няма

Опростяването на граматиката (и правописа) подпомага неграмотните, но прави езика по-труден за разбиране. Няколко път се правят опити да отпадне пълният член, като единствената полза би била за тези които не могат да го ползват. В/във с/със се изговарят! Няма смисъл да бъдат премахвани. Същото се отнася и за двойното -нн-. Впечатляващо е колко често се срещат хора пишещи "много полицай". Английските технически термини навлизат в бълграския език достатъчно бързо,но не твърде бързо както в "македонския" където се изоставят български думи за да бъдат заменени с английски. А, мисля, че изразът е "нека съм лош пророк".

Добре . Дайте пример с изречение в което ползвайте пълен член , после го махнете и да видим как ще се промени смисъла. Относно НН - и Н никога не се променя смисъла. Същото в и във и с с и със

"...в предвид..." В или пред вид?

Браво поне един който по на знай ва български. Мкар идеята е да говорим защо ще изчезне езика (ако изчезне), а не моята граматика :)

МОЖЕ ЛИ НЯКОЙ ДА МИ КАЖЕ, КАКВО ПО ТОЧНО ЗНАЧИ ТОВА ИБЕ, ДЕТО УЧАСТВА ДЛУГАРКАТА ОТ СНИМКАТА. БИХ ИСКАЛ И АЗ ДА СЕ ПРОБВАМ ТАМ. ТОВА СТАИЯ ЛИ Е ИЛИ НАУЧЕН ТРАКТАТ? ОБЕМА И НЕ Е ЛИ ТВЪРДЕ ГОЛЯМИЧЪК, ЗА ПОДОБЕН РОД МЕДИЯ? АЗ МОГА ДА ОБОБЩА ТЕМАТА САМО С ДВЕ ДУМИ. БЪЛГАРСКИЯТ ЕЗИК ЩЕ ИЗЧЕЗНЕ ТОГАВА, КОГАТО УМРЕ ПОСЛЕСНИЯТ БЪЛГАРИ. КОЙ ЩЕ КАЖЕ, ЧЕ НЕ СЪМ ПРАВ?

Това е някакво учителско лицемирие за прикриване на престъпленията, които са били извършвани и се извършват и до ден днешен срещу българския народ, който от помежду другото от 500 години вече не съществува, но ние обитателите на малката и бедна българска държава неспособна да даде нормален живот на гражданите си продължаваме да търпим незгодите и униженията заради някакво необосновано чувство за гордост, защото не хората трябва да служат на езика за да то има него, а езика на хората за да ги има тях. След като няма българи и българки няма защо да има и български език в България. На тях на учителите за това им плащат да ги говорят тези глупости че езика е държава, езика не е държава. Но тава е просто мисъл. Те са армията на злото, а ние останалите сме жертвата. А книгите струват пари, повече отколкото можем да си позволим. А страста към книгите е по-лоша и по-опасна от алкохола. Никой не може да прочете всички книги. Аз не съм момче, не съм и юноша, нямам нужда, а и не изпитвам такава да ме предпазвате, да ми казвате в какво да вярвам. Докато има турци и цигани в България, помияри като Доналд Тръмб по света - никога няма да има България дори и да има български език. На английски се казва Фрик шоу, не родина.

Българите са най лесно асимилиращата се нация в света. Това не е мнение, това е факт! Още по турско е имало българи които или са се гърчеели или турчеели. Да сте чували за гърци, турци, сърби или румънци да се побългаряват? Няма и да чуете! Дори нации от по новите и калпави държави (като Шри Ланка и Бангладеш) не се асимилират толкова бързо и с такава готовност в чужбина колкото българите. Безброй са случайте в които българска майка в чужбина говори на детето си на развален местен език. Не знам дали българския език ще изчезне или не, но знам че ако не изчезне няма да е благодарение на повечето българи в чужбина!!!

Родителите използват много начини да общуват с децата си, най-важното е да бъдат правилно разбрани. Изучаването на език е въпрос на интелект и по лични наблюдения мога да твърдя, че децата в чужбина говорят много по-добър български от деца от малцинствени групи и от малки населени места в самата България.

Би било добре това да е вярно, но моето мнение е точно на 180 градуса. Говоримият език деформира жестоко книжовния - невъзможно е да прочетете книга без по-малко от 1329 правописни и малко по-малко стилистични грешки; няма къде вече да чуете и видите правилните форми "говорим", "правим", "четем", вкл. и в субтитри, и в книги, и в статии на респектиращи журналисти - навсякъде формата е "говоримЕ", "правимЕ", "четемЕ" и т.н. Чуждиците в езика ни сигурно вече са равен брой с родните ни думи... Такъв език дали ще оцелее, честно казано, не ме вълнува. А доц. Кочева да види, че сте написали "иЗконно"...

Би било добре това да е вярно, но моето мнение е точно на 180 градуса. Говоримият език деформира жестоко книжовния - невъзможно е да прочетете книга без по-малко от 1329 правописни и малко по-малко стилистични грешки; няма къде вече да чуете и видите правилните форми "говорим", "правим", "четем", вкл. и в субтитри, и в книги, и в статии на респектиращи журналисти - навсякъде формата е "говоримЕ", "правимЕ", "четемЕ" и т.н. Чуждиците в езика ни сигурно вече са равен брой с родните ни думи... Такъв език дали ще оцелее, честно казано, не ме вълнува. А доц. Кочева да види, че сте написали "иЗконно"...

За второто и трето поколение мигранти българския е толкова полезен колкото древне арамейския или шумерския.С природата не може да се спори, българския език ще изчезне заедно с българския етнос, вече е само въпрос на време и то кратко време.

Да не стане като латинския - езикът съществува, в държавата няма хора от този етнос.

отличителната черта на всяко дълго парче е че е много тъпо

Мдааа, като тръгнеш по улиците всички табели на магазините - на английски, вместо Хлебарница написали BAKERY, ще привлекат повече англоезични пенсионери....

и араби и китайци

Може и да не умре, въпреки усилията, прилагани за това. Включително от този сайт. Уважаеми дираджии, каква е тази текстообработка на коментарите? Изчезват препинателни знаци, нов ред, появяват се и изчезват интервали.... Българският е хубав и точен език, но от подобни издевателства дори и в него смисъла на написаното се изменя.

СмисълЪТ, смешнико.

И аз тъй си мислех...

Естествено, че няма... Развален български се говори в много държави включително Русия...

to4no taka, s1s sigurnost n9ma da umre, 6te preb1de

смърт за чифутите