Коментари - Д-р Митова: Няма контрол върху качеството на медицинската услуга - всеки може да лекува рак на гърда | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

https://associationofbreastsurgery.org.uk/courses-and-events/abs-oops-oxford-oncoplastic-breast-surgery-course/ Двудневен курс в Saïd Business School,Oxford. Част от CPD (continuous professional development) за специализанти и консултанти в тази област. Нищо специално не се изисква, за да посетиш такъв курс. Трябва само да си платиш таксата и да отидеш до там. Изнасят лекции, прожектират видео материали и маркипат модели. Обикновен курс. Какво постижепие е това? Неща бъдем откровени и честни.

Абе всеки пише за тази “специализация” и как не е възможно. Аз чета, чета и никъде не видях да пише думата “специализация”. Пише “курс”, пише “сертификат”, не пише, че е работила там, но човешката злоба не знае граници, та чак проверили и GMC. Много е важно да плюем по някой без да го познаваме или знаем подробности. Аз пък се радвам, че има хора които не спират да се развиват, не хабят труд и време. Браво!!!

Всичко хубаво, звучи прекрасно. Сигурно е добра лекарка, в България има нужда от такива като нея. Няколко дребни детайла. За да специализираш в Англия, трябва да можеш да практикувяш като лекар. Това става само чрез регистрация с GMC. Иначе можеш само да гледаш, при гова след специално разрешение. Д-р Ваня Митева не фигурира в регистъра на GMC. Най-вероятно е изкарала курс на наблюдение в някой учебен ценгър в Оксфорд, което не е лошо, но далеч не е специализация в истинския смисъл. Подозирам, че д-р Митева не е устояла на изкушението да си закачи диплма/сертификат от Оксфорд, защото за лаиците това звучи много престижно. Също, като украсиш стените на кабинета си с обрамчени дипломи и сертификати от курсове и конгреси. Това са нормална част от CPD, лекарите в UK са длъжни да ги посещават. Само дето никой не си ги окача по стените. Всичко това, разбира се, не омаловажава способностите на д-р Митова. Пожелавам й успех и щастие.

Коментари и “разбирачи” в България много - кой регистриран, колко време специализирал, какъв бил термина за това и онова. Ще си спестя енергия и приказки по случая и ще говоря по същество. Аз съм пациентка на д-р Митова, която от както ме лекува минаха няколко години. Имам гърда! Здрава съм, живея пълноценен живот, имам семейство и приятели! Тя направи и невъзможното за мен, реконструира гърдата, направи симетрия с другата, докато други лекари ми казваха, че няма как да си запазя гърдата. Само маркирането, меренето и обяснението преди операцията бяха 30 Мин. За пари дори й беше неудобно да говори, защото е най-сърцатият лекар, който съм виждала (а за тези години видях много, включително в Германия, САЩ и Турция). Сега редовно се проследявам (в две държави за по-сигурно), за щастие съм здрава и много лекарите дори се възхищават на работата, която е свършила, когато ме преглеждат. Не еднократно ми се е случвало да се обадя за час и да се окаже, че д-р Митова е на конгрес/курс/обучение в чужбина и допълнително ще ми запишат час. Не само, че не съм се сърдила, а напротив - радвам се, че ще се върне с нещо ново или ще е сверила часовника си за случващото се в България. Горда съм и сега, защото знам, че със сигурност всичко, което е научила ще бъде в полза на българския пациент. Мислех си да не коментирам, но не мога да остана безразлична, когато “някой” реши да изтъкне себе си за това, че поназнайва нещо от сферата. Тя просто е обобщила “тъжната” картинка, казвайки неща, които за някои за новост, а за други са даденост. В думите й прозират недоволство и желание за промяна. Радвайте се, че не си е тръгнала, а не “хейтвайте”. То наистина “Важното е не на мен да ми е добре, а на Вуте да му е зле”, но няма лошо да признаем, че и в България се раждат добри лекари, както “златни момичета” в гимнастиката, даровити математици и т.н. Гордея се с нея!

Първите онкопластични операции при рак на гърдата въведохме през 2004г в Катедрата по гръдна хирергия на Медицински Университет Пловдив. По-късно през 2008г защитих първия в България дисертационен труд по онкопластична хирургия. С брилятнште рецензенти проф. Ст.Кшров и доц. Евтатиев. Темата не е нова за България! И българските заслужвата грижа на световно ниво! Щастлив съм, че темата се поема от млади лекари! Успех на екипа!! От все сърце!!

Според един лекар, изследовател и изследовател хроничните инфекции в устат /зъби, коени, включително и венци/ за водеща причина за много онкологични заболявания по храносмилателния тракт, на гърдите, както и за внезапни инфаркти и инсулти.

Поздравление за госпожица Митева.Рядкост е в Бг медии да се прочете нещо смислено по проблемите в т.н. Бг-здравеопазване,а това което тя казва в този разговор ,е истина с насоченост именно към тези проблеми ,а не към чисто медицинските аспекти в това онкологично заболяване.Да се надяваме че и за в бъдеще ще има желание не само да говори за тях,а и да направи нещо към промяна .И дано не я нарочат за поредното "светило" което говори предимно глупости в първо лице единствено число.Това за сертификатите и удостоверения за разни курсове и семинари е много добре казано. Виждал съм много подобни фетиши ненужно да украсяват не една лекарска стая.Едно допълнение ако е възможно .Към най важната част от казаното от госпожица Ваня,а именно за необходимостта от мултидисциплинарно сътрудничество и не само в онкологията и онко-хирургията а изобщо.Та да допълня неволният неин,пропуск и да прибавя към изброените от нея специалисти,едни които може би са най-важни консултанти но са пропуснати.Кардиолозите.И по точно онко-кардиолозите или защо не - кардио онколози.Защо те?Една голяма част от пациенти с рак на гърдата се лекуват само с медикаменти и лъчелечение,а не оперативно.Преди започване а и по време на лечението тези пациенти е задължително (най малко през 3-6 месеца) да имат контр.прегледи при кардиолог.Ако възникне сърдечен проблем-стар или нов - от медикамента ,и нужда от лечение на сърд.проблем, както спиране или подмяна онко-медикамента ,контролите са по чести.След лечението -1-2 години също ,зависи от медикаментите(а много от тях са и кардио токсични).Има упътване -протокол (guidelines )не конкретно за рак на гърдата а изобщо за в онкологията.Той е от 2022 година и е подготвен от Европейската кардиологична асоциация(ESC), Евр.Хематолог.асоциация(EHA),Евр.асоциация по терапевтична радиология и онкология(ESTRO) и Международното кардио онкологично дружество(IC-OS).Този протокол е 133страници(с библиографията) и е одобрен и от българското кардиологично дружество.Дано го и спазват.

Прочетох статията с огромно любопитство, защото имам член на семейството, който наскоро беше диагностциран с рак на гърдата. Първото нещо, което ми направи впечатление е специализацията в Оксфорд. Който и да е лекар в ОК за да може да има достъп до пациент е нужно да бъде регистриран с General Medical Council. След приемането на България в ЕС, това е само една административна процедура. Много "известни" български лекари, които дойдоха в ОК и след това се прибраха безславно, изтъкват тази регистрация като квалификация. Тя не е. Въпросната лекарка не е регистрирана с GMC, което ме кара да мисля, че нейната "специализация" е била някакъв кратък курс с дигитално обучение, наблюдение или работа върху кадаври. В ОК има т. нар. Breast Units, които осигуряват този мултикомплексен поход, за който говори тя. Българското здравеопазване е търговия със здравето на болните! Качеството на специалистите е ниско, начинът на финансиране на медицинските услуги е порочен, българинът е беден. Тази действителност е трудно да се промени.

Има най различни курсове.За от 1-3 дни та до 1 седмица.Или семинари ,конгреси и тн.В Бг също им казват специализация.Навсякъде тези курсове са платени и дават удостоверения ако искаш в рамка или без.Безплатни няма.Ако говорим за специализация конкретно ,и то в престижно място където се прави наука и се дава наклона в определената област то възможностите не са много.Или познаваш някой в клиниката ,или по обява те взимат на минимална заплата за определено време или като млад специализант или амануенс(стажант).Повече гледаш и се учиш отколкото работиш самостоятелно.Това за известно време.После или продължаваш още 5-6 години да си побиваш път докато достигнеш някакво ниво,със сравнително не добро заплащане.Или обратно в Бг за много добро заплащане.Ако си бил в престижен институт разбира се е бонус за кариера по-нататък в чужбина.За в Бг явно не е от значение.Другата възможност е да имаш публикации в престижни списания или участия по конгреси и форуми някой да те е забелязал и да те покани на работа или за постоянно или за известно време.Пак за малко пари.Има разбира се и трети вариант той е през кревата на шефа .Но Според мен изобщо в случая няма значение какви курсове къде и колко време е била госпожица Ваня.Дали това е специализация и каква няма значение.Говори умно....сравнено с много други с дипломи от София Пловдив, Варна и т.н.

Това, което го говори тя не е нещо ново. Красимир Шопов и още много други го говорят това с години. А как е "специализирала" девойката, тя си знае най-добре.

Абе Краси, ти да не си от пиара на мичето, че се хвърляш на амбразурата да я пазиш?

Ако се гледаше качество на здравната услуга как ще се крадат пари и как ще се оформят пътеките, от които се крадат пари? Един болен, пардон клиент ще оздравее за 5 месеца друг за 2 месеца..... Не става докторе, не става в България се плаща на парче и на час, а не за качество, и не за излекуван.....плаща се предварително преди да умре

И в домовете ви - блоковете докато същите ...имунната система на овцете е тотално компрометирана и срината, и нито тази , нито която и да в бяла престилка ще ви спаси от ракове, тумори и всякакви увреждащи болести на сърце , мозък , нервна система и имунна система

Има пандемия от рак, половината от познатите ми се борят с рак в момента, някой и умряха скоропостижно лятото, откриха им рака много късно, първо ги лекуваха от "бъбреци" ...

Аз имах колега, мъж, който почина от рак, започнал в гърдата,един от най-умните хора, които сме виждали, програмист, нямаше нещо в техниката да не му еясно, акъл имаше за 10 други..еми отнесе си го това нещо, познат хирург го махнал, в късен етап, с лоша прогноза. Ходеше до последно на работа, кръвта от превръзката избиваше на ризата му, отнесе го тая гадост

И си пригответе дебела сума.

А нещо за ракът на простатата? Или това не ни интересува?

знае ли колежката ,че специалност мамологич не съществува знае ли колежката каква цаената за двустранна мастектомия + посставяне на импланти /около 12,000лв./ знае ли че хирургията на гърдата е среден обем операция

Затова и в България имаме най голямата смъртност от рак...

не само. Терминът "българско здравеопазване, трябва да се забрани със закон, но ... законодателите ни също трябва да са под забрана! И всичко това ще има своят свещений конец и ще е скоро.