Коментари - Човек се учи, докато е жив: Най-често срещаните грешки при писане на родния език | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Не може да се допуска МЕ-кане в говоримия български език и училището трябва да води упорита борба срещу това грозно езиково явление. Вече половината от българските доценти и професори мекат, 95 % от спортните деятели и спортисти мекат, около 80 % от служителите на полицията. Мекат дори доста от учителките в детските градини и много от учителките по физкултура. Все пак най-малко мекат гимназиалните учители и журналистите от радиото, чийто език несъмнено е по-добър от езика в телевизията. Не мога да си обясня обаче, защо 50 % от лекарите мекат. Това се видя ясно от многото изказвания покрай ковируса. Мекаха повечето от лекарите на високи позиции в държавата.

на Цереушниците, благодарение на която Протасович ще изпее всичко. Така Западът започна яко да духа на Лукашенко

Мъка, да накараш българин да чете и спазва правилата. Това му изглежда извратено , та той си е учен по рождение. Има се за едно с добитъка, с който е израснал, противоестествено е да бъде обучаван , а за дисциплина най-много да се проучи като се яде и сере, за друго му трябва пръчка и сам я желае.

Специално за журналистите: "на път" и "на място" се пишат отделно, а не "напът" и "намясто" - това дори редакторЪТ го подчертава. Но те упорито продължават да си ги пишат грешно.

В София използват много буквата У вместо буквата Л.Това е признак на тотална селяния.Н се казва млеко а мляко селяци.И когато говолят за зебе си в множествено число.Ей сега че доем.

Прочети си писанието и си признай, че лъжеш съседите си, че си бил в София.

Перничани които са оставили гоуфовете на метростанция Горна баня

Най-често срещаните грешки са "обичм те" и "ще ти платя", особено второто.

След прочитането на горното си глътнах граматиката. Винаги съм мислил че член е мръсна дума. Сега разбрах че имало и непълен член. Не съм сигурен дали не е по правилно да се казва не пълен, не допълнен, или почти изпразнен. Ако се окаже че има и женски род то тогава малкия род би трябвало да е членче.

Още едно правило, при това просто: "не знам" и "не мога" се пишат разделено. За разлика от "неграмотен". ;)

А ПРАВОГОВОРЪТ???

Видях доста досадни грешки в самия материал. Хайде поне когато ни учите на граматика и правопис да не допускате грешки! ПС. Някои от опиосаните правила плачат за езикова реформа. Някакви безсмилени условности които не спомагат с нищо за изпълнението на езиковата функция - осъществяването на ясна комуникация.

Особенно за пълен или непълен член.

"Да слагаме окончание "ме" на глаголите в множествено число, е ПРАВИЛНО!!! само в устната реч и то В НЯКОИ ОПРЕДЕЛЕНИ РЕГИОНИ!!! на България." - Браво! Никога не съм бил циничен в този форум, моля да ме извините, но този път се налага, защото няма друг начин да се разбере защо и как филолозите изпаднаха дотам да принизят езиковата норма до устната и диалектната словоупотреба. - Император Клавдий имал сериозни стомашни проблеми, поради което не е могъл да се сдържа и редовно пърдял на официални събития и срещи. Поради тази причина пърденето също било официализирано като проява добър вкус и се практикувало от най-лоялните на Б..., пардон на Клавдий сенатори и приближени.

Постоянно се коментира и пише за това, кое е здравословно и кое не. А замисляме ли се изобщо, защо "здраво-словно" се използва най-вече за начина ни на хранене, но не и за начина по който си служим със словото?

За здраве пич затова.

По случай 24-ти май БАН представи своята онлайн платформа за обществени дискусии "Е-БАН" - първият потребителски коментар гласи "Пълният член е пълен т@ш@к!".

Кому е нужно всичкото това усложняване? Напълно съм "за" отпадане на пълния член, но който / когото трябва да е входящ тест за машината на изборите.

Ами, благодаря за минусите. Тогава, предполагам искате да пишете 10 хил. йероглифа?!? За по-лесно...

Виж французите - държат на езика си и не изхвърлят дори остарели правила само защото на някого с по-ниска интелигентност му е трудно да ги разбере. Ако се съобразяваме с това доколко масовият българин може да усвои правописа и правоговора и според това започнат да отпадат правила едно по едно, то накрая ще започнем да разговаряме само с мучене и нечленоразделни звуци.

Байо, да те светна - пълният член има смислоразличителна функция. Той посочва кой е подлогът в изречението, т.е. кой върши действието, иначе казано, задачата на пълния член е да разграничи субекта и обекта на действието. И правилото не е толкова сложно, напротив, просто и ясно е като математическа дефениция.

ББ изпълнява всички действия и за това няма нужда от член

А що е то дефЕниция??? Бе.

Незнам Не знам, незнам Дали съм бил там ...

Кажи с какво си се напушил, че да не го ползвам?

Нелепа демонстрация на глупост, байно ле!

Много добър подкаст по темата с филологът българист Теофана Гайдарова https://youtu.be/n_04g1v-Pao Няма да останете разочаровани.

Език , като разговорна реч, и писменост са различни неща моля, за внимание!

до дух-чето Мда, езикът е ЖИВ и превръщат ГРЕШКИТЕ в НОРМА, за да ги МИНИМИЗИРАТ. :( Например - "масло" се изговоряше "мАсло" / от "мАс"/; Тъй като "мАслото" масово се изговаряло като "маслО", приели "мАсло" и "маслО" за ДУБЛЕТИ; Последствие правилното "мАсло" отпадна и остана само грешното "маслО". ... ЕЗИКЪТ е основата на НАЦИОНАЛНАТА ИДЕНТИЧНОСТ. За съжаление, светът върви с ускорени темпове към УНИФИЦИРАНЕ. ОТПАДАТ МЪЖКИЯТ и ЖЕНСКИЯТ род. По повод предстоящото преброяване на населението някакъв от статистиката се закахърил, че нямало да могат да преброят ТРЕТОПОЛОВИТЕ, защото според българската Конституция половете са ДВА. ... Пука им за българския език...

Много важно. Архаичен език който се говори от 7млн души. Световно значима новина. Така или иначе светът върви към един единствен общ език, но явно тук “патриотите” пак намират за необходимо да изливат помия. Лично не съм запознат дали други биологични видове като делфини или китове говорят на шопски диалект..

"Простотията не ходи в гората, по хората ходи." Пак се убедих колко е била права.

някои даже вече са стигнали "общия език" и говорят с картинки и знаци, браво

много си прост или предпочиташ stupid ,folish

Евр. Атлантик

У Искъро делфини няма

Дрогари езиковеди, езикът не е математика и не подлежи на правила. Езикът е жива единица и се развива и еволюира с хората и времената. Тово от което баба ми и дядо ми са се вълнували, не го знаем, но това, което ние преживяваме има нужда от нови думи и изрази, за да го изразим. Затова и те са говорили по един начин, а ние по друг. Така както ескимосите имало незнамсиколкоси думи за сняг - към 50, ние имаме една, защото - ни стига. Виж ако утре настъпи ледникова епоха и на нас ще ни притрябват повечко думи за сняг. Та така.

ma nigga, колкото и да се развива езикът, правила винаги ще има. Никой не те спита да си говориш на уличния диалект, но противно на твоите очаквания еволюцията на езика не означава всеки да говори както си иска и всички да са прави. Няма как да стане.

Винаги "се забавлявам" при разговор между журналист и гост: - Добре СТЕ дошЪЛ! - Добре заварилИ! :(

Това е така, защото маса хора не разбират смисъла и етимологията на този поздрав. Принципно този, който отива или гостува някъде, заварва домакина или домакините. Ако е мъж отговорът е само един, без значение колко души заварва: "Добре [съм те, съм ви] завариЛ! Ако е жена: Добре [съм те, съм ви] заварилА! Наскоро гледах едно интервю на наша доста известна актриса и фотомодел и останах като гръмнат... На поздрава на водещия(мъж):" Добре дошла"!, тя отговори:" Добре завариЛ"?!? А отговорът: "Добре заварилИ! " е допустим само, когато няколко души гостуват някъде и един от тях отговаря вместо всички. Просто е, но трябва да се мисли като се казва нещо...

Хайде дай три вафли и двама швепса!

Най-мекащият политик в България! Той банкенският шопски диалект не се изкоренява лесно

В Банкя не мѝекат!

Прави разлика между мекане-ходиме, мислиме и т. н., и миекане, т. е. меко говорене, характерно за Източна България.

Смях.... дир седнали да ни учат на граматика.... хайахаххахаххххаааааа

Малко след началото спрях да чета тази боза за “ТРИМА ЧОВЕЦИ”! ДИР прокламира неграмотността!

"Да слагаме окончание "ме" на глаголите в множествено число, Е ПРАВИЛНО само в устната реч и то в някои определени региони на България." Мне, НЕ Е ПРАВИЛНО, а СЕ ДОПУСКА в устната реч.

"ВоИн" и "воЙн" СА ДУБЛЕТИ. "Войн", "воин" в ед. ч.; "воИни" в мн. ч. Но "воЙни" от "война".

В множествено число воИн трябва да стане воЙни с ударение на О и с Й. Защото иначе ще се изговаря като во-Ини.

Блаблабла

Глупости! Винаги се пише без "й" - Воин, Воини. За война е с "й" - Война, Войни.

Има логика с "воИн" и "вОЙни"/ както се изговаря /. :) НО! При говор би се разбрало дали става въпрос за "войнИ" или "вОйни". Но при писане как бихме различили "вОйни" и "войнИ"?! Освен смислово?! :)

вÓИн - вÓИни и вÓЙн -вÓЙни (т.е. боец, войник, ратник) но воЙнÁ - воЙнЍ (т.е. бран, рат, въоръжен конфликт)

Реплика към Х: "воИн" и "воЙн" са дублетни форми, еднокво нормативни за българския книжовен език. (справка: http://pravopisen.onlinerechnik.com/duma/%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD и http://pravopisen.onlinerechnik.com/duma/%D0%B2%D0%BE%D0%B8%D0%BD)

Думата вОйни (от воИн) е с кратко И, тоест Й. Няма как да сложиш обикновено удължено И. То няма и как да се изговори во-и-ни, ударението ще падне не на Ото, а на Ито.

Да, но как например различаваш вЪлна и вълнА? Еднакво се изписват, а означават две съвсем различни неща. Просто по смисъл се подразбира. Няма друг начин.

ВЪлна и вълнА; ПАра и парА... ... Други определят правилата...:) Аз се стремя да запомня изключенията и да следя промените.

В началото беше Словото! Ин дъ бигининг уос дъ Уърд! Ам Анфаанг ва дас Воорт! О комонсмоон ете ла Парол! В начале бъйла Слова! Подсказка: Няма звук който да не може да се възпроизведе с Българицата/Кирилицата!

Дори да махнем от азбуката буквите Щ(шт), Ю(иу) и Я(иа) ... останалите букви са абсолютно универсални за всички говорими членоразделни езици! ... Изключвам цъкащите африкански "езици"! ...

Така ли? Наистина, вероятно няма звук, който ние да можем да различим и който да не може да се предаде с кирилицата. Но пък и явно не сте чували много от звуците, които са налични в човешките езици. Как ще изразите разликата между mochte и möchte в немския например? И дори не искам да започвам с африканските цъкащи звуци или езиците от далечния изток.

Дифтонгът Ö на немски е съчетание от 2 букви "О" и "Е" като правилото е отваряш уста за звукоизвличане на "о" и изговаряш "е".

Благодаря за пояснението. Това го знам много добре. Въпросът ми беше как ще се предаде този звук на кирилица, при това без да се бърка с буквосъчетанието "ое", което са два отделни звука. И в този ред на мисли, какво правим с носовите гласни? Мисълта ми е, че кирилицата е добра азбука и с право е редно да се гордеем с нея. Но нека не прекаляваме със селския патриотизъм и да се опитваме да я поставяме в основата на лингвистиката.

"мь" в българския език е промяна на предходната съгласна, т.е. в този случай имаме меко "м", а не на гласната! Затова в началото на немците им звучех като типичен източноевропеец. И, да, нужни са хиляди символи, не непременно китайски пиктограми. Мислиш ли, че лингвистите са толкова тъпи и се мъчат с толкова символи при транскрипцията на различните езици, понеже дреболиите нямали значение? Както казах - кирилицата е основен наш културен принос от световно значение, но далеч не е универсалната писменост за всички езици, т.е. кирилските букви не могат да предсавляват пълен базис на всички звуци. Защо мислиш, че има разлика в азбуките на различните езици, ползващи кирилицата?

th /θ/ и /ð/ могат да се изпишат с гръцката азбука, но не и с кирилицата. В старобългарската в имало θ , но е махнат, защото св. АθАНАСИЙ напр. е станал св. АТАНАС.

Да упражним и употребата на оксиморони в писмената реч. Пример: "dir.bg и правопис"

Когато си неграмотен на собствения си език и не знаеш кое е подлог и кое е сказуемо или глагол, няма как да си грамотен и на чужд (втори език). Повечето идиотчета с гордост заявяват как владеят английски например, а не могат да сглобят едно граматически правилно изречение.

Честит празник! .... "Съдружникът ми повече няма да работи в нашата фирма, защото продаде СВОИТЕ акции (а не Съдружникът ми повече няма да работи в нашата фирма, защото продаде неговите акции.)" ИЛИ "Съдружникът ми повече няма да работи вЪВ фирмаТА НИ, защото продаде акцииТЕ СИ."?! Колкото по-простичко, толкова по-добре. И се допускат по-малко грешки.

Пет не е лице.

Пет дни или пет дена? Ден не е предмет.

И двете словосъчетания ( пет дена / пет дни) са правилни. Това е едно от малкото изключения от правилото за бройната форма. Подобен е и случая с "пет пътИ".( Сравни - "много пъти", "няколко пъти"). Според повечето лингвисти, специално в случая със съществителното "ден" все повече се налага формата за мн. ч. - "пет дни".

Благодаря ! Налагането може би е в милиони писмени документи - застрахователните полици. "Пет дена" е по-благозвучно за мен, идващия от русенско.

По повод поста на Майора: "Един въпрос: Каква е ползата да говориш перфектно език на държава, заселена предимно с русофилистици, неграмотни чалгари и ромчета! КАКВА! Не е ли по-добре да се учат чужди езици! НО НЕ руски, нали! ПОЛЕЗНИ езици!" Да наричаш родния си език "неполезен" е възмутително и равно на национален нихилизъм, на отричане на най-светите за един човек неща. За такива като теб още Вазов с погнуса е писал: ... и чуждите, и нашите, във хор, отрекоха те, о, език страдални! .................................................................. Тъй слушам сè, откак съм на света! Сè туй ругателство ужасно, модно, сè тоя отзив, низка клевета, що слетя всичко мило нам и родно... (Ив. Вазов, "Българският език") И като човек, който от години се занимава с преподаване на езици, ще ти кажа, че няма такова нещо като "неполезен език". Всеки език, чужд или роден, ако се владее в нужната степен да бъде свободно ползван, е врата към познание. А това, че в главата на някого виреят само определени политически клишета, " хули гадки", както е рекъл дядо Вазов, си е негов личен проблем.

Честит Празник, на Македоно-Српската Руска Азбука Чалгари и Чалгарки Славунци и сценаристове ! Да са ви пълни клозетите с мазно! ... едно ферари с цвят червен ... ←←←←☼→→→→ Свещена богиня, тройна хеката Θεά Ῥέα ============================== НАРОЧНО СЛАГАМ ИСТИНСКИЯ СИ ПОЗДРАВ ТУК И ОТДОЛУ защото иначе безродните ще го изтрият Под лъчите на "Звезда от Рая" богиня Рея, официално: https://www.youtube.com/watch?v=sONEbDolzUs ←←←←☼→→→→ Честит най-Българския Национален Празник, Приятели - Миряни, Честит Празник НА ЕДИНСТВЕНО БЪЛГАРСКАТА НАЦИОНАЛНА, ПРЕСЛАВСКА АЗБУКА ЗА БЪРЗОПИС създадена и разпространа по българска държавна поръчка 30 години след смъртта на Кирил в СВЕЩЕНИЯ ГРАД ПРЕСЛАВ Поклон, на Свещениците, Даскалите и Просветителите, Които от Средновековието до днес ПРЪСКАТ СВЕТЛИНА И ДУХОВНОСТ В ДУШИТЕ НА ХОРАТА ! ♥ https://www.youtube.com/watch?v=vbttZVTSJRU ♥ ПОЖЕЛАЙТЕ СИ НЕЩО ПРЕКРАСНО ♥ аз Рея и богинята на Пловдив и антична Тракия, Мàрица, тройна хеката Бендида от Кендрейсея, олимпийска Артемида сме тук при Вас и Ви пазим ←←←←☼→→→→ Свещена богиня, тройна хеката Θεά Ῥέα, олимпийска Рея и Афродита финикска богиня, и богиня на Картаген, Астарта, Свещена богиня на Горен Египет, Хатхорт Свещена богиня на Долен Египет, Изист, Изида Свещена богиня на Баб Иллум, Ищар Свещена богиня на Юдея, Естер Свещена богиня дев на Индия, Инанна Свещена богиня на Рим, Венера Урания Свещена богиня на Британия и Скандинавия, Еостре Свещена богиня на Остер райх, Остара Свещена богиня на Арабия العُزّى , Ал Озза Небесната Свещена богиня на Свободата, Либерта Хеката на живота в морето, небето и сушата. Хеката на Уран от страна на боговте Ану, а-Ану-на-ке Сирия Атаргатис царица Дар на Морето - ШаммурАмат, Семирамида Свещен закрилник на Бол Ария и българите. Малката русалка, Снежанка, бялата мартеничка... вашето Блонди

Ти, по-добре си пий хапчетата и се завий през глава.

Диа-рея

Я ми обяснете - ято птици отлетя или - отлетяха. Според мен отлетя, ято - подлог в ед.ч., но често срещам глагола да е в мн.ч.

Ято птици отлетя. Птиците от ятото отлетяха.

Без запетая пред АКО,моля!

Искам да споделя защо е важно да пишем на ПРАВИЛЕН БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, като подчертавам, че причината, която ще спомена, в никакъв случай, не е най-важната, но би могла да мотивира младото поколение към стремеж за усъвършенстване на познанията си по роден език - правоговор и в частност правопис. Милички, ако ви се наложи да комуникирате с чужденец, без да знаете чужд език, разчитайки на Гугъл преводач, ако не можете да изпишете на правилен български език това, което искате да кажете, мислите ли, че то ще бъде преведено по правилния начин?

ПО-ДОБРЕ да бяхте писали за Битиви и тяхната "НАШАТА КОЛЕГА" Казано на цигански, китайски или патагонски. ДУМАТА КОЛЕГА ОТ МЪЖКИ РОД, ЕДИНСТВЕНО ЧИСЛО! НАШАТА пък спрегнато в женски род. Тоест как става? НАШАТА КОЛЕГА, НАШАТА ДИРЕКТОР, НАШАТА УЧИТЕЛ, НАШАТА МИНИСТЪР,НАШАТА БАЩА! ЕВАЛА НА ВСЕЗНАЙКОВЦИТЕ ОТ БИТИВИ ЗА ТЕХНИЯ "ЧИСТ" БЪЛГАРСКИ ЕЗИК!

Тук цитираните правила не са писани или отредени от братята, чийто празник е днес 24 Маюй 2021 г.

Цитираните правила са част от оная грамотност, основите на която са положени от светите братя и техните ученици.

"Само ако глаголът в първо лице единствено число завършва на "м", тогава в множествено число той приема окончание "ме": аз рисувам - ние рисуваме, аз преписвам - ние преписваме, аз смятам - ние смятаме." Това обяснение на дираджиите ли е или на БАНяджиите? Пълна глупост и тъпизъм. Няма такова обяснение за завършващ на "м" глагол в първо лице мн. ч. Защото ходя също е ходим, но не пишем "ходимЕ", а "ХОДИМ". Понеже има едни добре забравени правила, които сигурно и джурналята не знаят - глагол, който завършва в първо лице мн. ч на "им" или "ем", не приема "е" след него, затова пишем - пеЕМ, а не пеемЕ, спим, а не спимЕ, режем, а не режемЕ! Само глаголи, които завършват на "ам" в първо лице мн.ч. приемат "е" - ставаме, чукаме, пукаме, хлопаме, тропаме, обуваме. Това е правилото, господа грамотници, останалото са екстензии на полизахариди, т.е. разтягамЕ локуми.

Правилата тук са формулирани на достъпен език и възможно по-просто. Освен това не виждам как казаното от Вас противоречи на текста. И примерът Ви е грешен. 1. л. ед. ч. е ходя, т.е. не завършва на М. Следователно в мн. ч. е ходим, както сте и написали. Не разбирам защо бучите...

Като си тъп и неграмотен, затова не виждаш как посочените правила в текста противоречат. Дори съм обяснил с примери. Но за хора, които четат с разбиране, имат познание и могат да направят сравнение. А ти може да продължиш да използваш правилата такива, както са ги посочили. Нищо, че ще "мЕкаш" на всеки глагол, завършващ на "ем" и "им".

Още нещо, тъпако. рисуваМ, пътуваМ, будуваМ, обуваМ, събуваМ, действаМ, поправяМ са все глаголи, завършващи на М в първо лице, ед. ч. и в първо лице мн.ч. завършват на "МЕ". Има и изключения за първо лице мн. ч., но това не е образователна програма, а форум, в който лъсна неграмотността ти.

Чиче, много обичам хората да ми приписват собствената си простотия. Явно и ти не правиш изключение. Хайде, моля ти се, обясни ми как дадените от теб примери противоречат на текста от статията: "Само ако глаголът в първо лице единствено число завършва на "м", тогава в множествено число той приема окончание "ме"" Хайде кажи пак и за четенето с разбиране! Май верно сте поне 80%.

Всъщност, авторите са се опитали да дадат едно по-простичко обяснение, което да бъде разбрано от повече хора, а не само от тесен кръг филолози или преподаватели по български език. Но щом държиш, правилото така, както езаписано в учебниците: - глаголите от I спрежение (основна гласна -Е: - чета, четЕш, четЕ) и II спрежение (основна гласна -И: ходя, ходИш, ходИ) във формата за 1 л. мн. ч. сегашно време имат окончамие -М - четЕМ, ходИМ; - глаголите от III спрежение (основна гласна - А/-Я - слагАм, свалЯм), които в 1 л. ед. ч., сегашно време имат окончание -М, във формата за 1 л. мн. ч. сегашно време получават окончамие -МЕ (слагАМЕ, свалЯМЕ).

Извинявам се за грешките - "езаписано"следва да се чете "е записано", а "окончамие" - "окончание".

"Защото ходя също е ходим, " Я пак!

и Аз съм се отдал днес на книжовност твръдо съм обштал да дочета винету от крал маркс

Журналистите ни тролят. Днес е празник. На празник за грешките ли се говори ? Кой е безгрешен в езика ? Журналистите ли ? Честит празник на всички българи !

Всъщност .... и в тази статия има допуснати грешки, надявам се неволно. И да, не говоря за спорни езикови норми или трудно приложими правила, а за истински и неоспорими грешки.

Добре ще е всички журналисти на дира да преглеждат тази статия от време на време.

Според мен е хубаво един език да се чейнджва спрямо динамичните и проактивни времена на динамичните и проактивни хора. Наблюденията ми показват, че това е хайли ънлайкли да се случи в българския език, защото не се е чейнджвал много през годините. Нямаме достатъчно думи в българския език и е трудно на човек да не използва чуждици особено в днешния динамичен и проактивен свят. Днес вече всеки казва бях бизи, имах кол, ще ходя на мийтинг, ще имам фийдбек, защото просто в българския няма такива думи.

_stankow

Има прекрасни думички за всичко. Ама някой не ги знае. Друг се срамува от тях.

Чейнджването на изказа не променя интелигентността и интелекта.

„Чейнджването(промяната/смяната) на изказа не променя интелигентността и интелекта.“, само подчертава наличието(по скоро дефицита) им и комплексарщината/нарцисизъма на конкретния индивид!

Владимире, Владимире, куха лейко неземна! Вземи и си седни на з.дника и научи малко български! Тъпаците като теб нямат край! Имаме повече и по-хубаво думи от всичката англо-пръдня излизаща от устата ти.

Човек се учи. Но ни е мазната Свиня Банкялиева. Тя мрази всички Български празници

Прекрасна статия ! Благодаря !

Бай Ганя русАфила и панелен просстак чалгопитек! Неграмотен, проЗ, НО иначе със самочувствие! Оня малоумник долу в 2 изречения си е показал неграмотноста даже! ЕДИН ЕЗИК владеете и НА НЕГО сте НЕГРАМОТНИ, панелни говеда! БУХАХАХАХАХАХА

Не че нещо, но грамотност е в женски род и би трябвало, подобно на пролет - пролетта, да бъде грамотност - грамотността ;)

Сите софиянци от Перник и останалите села...ъъъ, квартали де, пак че одиМЕ на море в Гърция и че слушаме сръбско. :-)

"...Да слагаме окончание "ме" на глаголите в множествено число, е правилно само в устната реч и то в някои определени региони на България...."  ------------------------------------------------------------------------------------------ Марш веднага да прочетеш, кога какво може и кое не може, ГОВЕДО ПРОСТО!

Кой няма чувство за хумор? :-) Риторичен въпрос.... :-)