2000 лв./ден се крадат с фалшиви карти
Около 2000 лева се крадат всекидневно у нас с фалшиви карти по данни на експерти.
Обратно в новинатаКоментари - 2000 лв./ден се крадат с фалшиви карти | Днес.dir.bg
Коментари
Къде ми е мнението, след като съм регистирран потребител?! Защо не го публикувахте? Понеже става въпрос за истинска случка и реални имена?? Значи и вие криете и премълчавате, точно както го правят банките, нали? Егати скапаната система!!!!
Този проблем за потребителите съществува само в България! навсякъде по Света само се ДЕКЛАРИРА, че тази транзакция не е по Ваше нареждане. Останалото е работа на разследващите органи. Просто си направете вече гражданското общество, и се оправяйте! Друго спасение няма.
Не искам да защитавам българите, които се занимават с източването на карти и които съм убедена са сред най-добрите, но в чужбина положението също не е розово. Аз лично станах жертва в Париж, там дебитната ми карта беше открадната от хотелската стая, наивно я бях оставила там за "по-сигурно", след като установих липсата, се обадих в България да ми бъде блокирана, увериха ме, че няма тегления по нея, когато се върнах в България и погледнах наличността не беше останало нищо. По справката в банката ми казаха, че е пазарувано с нея директно в магазини. Подадох жалба, но нямаше как да докажа, че не съм пазарувала аз, т.е. загубих една прилична сума като клиент на банка, на която без проблем са разбили защитата. Така че оттогава парите вкъщи под дюшека.
На банките въобще не им пука на черупката за имиджа. Пука им за парите. Общо взето при такава измама пострадавшия пие една студена вода, защото според банката "транзакцията е извършена с вкарване на правилен пин-код от първия път и т.н." и банката те отсвирва - иди обяснявай, че парите са теглени от Пловдив, а ти си бил във Плевен. Ако подадеш оплакване в МВР се завежда дело срещу "неизвестен извършител". Когато хванат някого обаче не можеш да докажеш че именно той ти е изтеглил парите, така че пиеш още една студена вода. Та така стоят нещата в БГ - притежателят на картата е жертвата винаги - няма оправия. Има защита - при теглене ти се изпраща SMS (ако го заявиш като услуга) и се усещаш веднага ако е в брой и имаш дневен лимит. Ако плащането е през POS терминал ужилването може да е далеч над лимита, но напоследък на терминалите започнаха да искат лични карти, което има своите положителни страни.
Картата може да бъде отхвърлена поради дузина причини, като комуникационен проблем, вътрешна обработка на информация от банката издател, блокиране на картовата сметка и т.н.Така че не шашкайте хората с изречения"Ако всичките ви пари са по картова сметка и прочетете надпис на банкомата "Картата е отхвърлена", значи имате голям проблем"!!!
"но парите са изтеглени в България, тъй като тук са най-леките присъди, които получават докато в Европа този вид престъпления се наказват доста по-сурово." Дааа, то у нас май всички присъди са доста леки, особено за убийците и чичко-паричковците - тях въобще не ги наказваме, но виж за дребни неща, като пикаене в парка (примерно) - там сме много строги и до затвор се стига.
Не искам да правя реклама,но когато тегля пари от банкомат,ОББ моментално ми праща SMS ,че в момента се теглят пари с моята карта от банкомат с адрес...улица,номер.
Има и друг начин за крадене на информация от карти - от вътрешна информация на един от мобилните оператори разбрах, че има мобилни устройства, които прихващат уж криптираната информация от ПОС терминал (карта номер, пин код, всичко...), когато плащаме с карта. Това е дупка в мобилните ПОС терминали, които комуникират с GSM карти и мобилните оператори нищо не могат да направят! Затова теглете пари от банкомати, монтирани в банки и не плащайте в магазини и бензиностанции с карти!