Археолози разкриха на бургаския нос Чироза укрепен център от преди Христа
Открити са археологически структури и находки на площ от 2 декара, които са картирани
Обратно в новинатаКоментари - Археолози разкриха на бургаския нос Чироза укрепен център от преди Христа | Днес.dir.bg
Коментари
На последната снимка се вижда това митично супер бетониране на българското "лайноморие" ...
Oбщина Бургас ХАРЧИ пари за НЕсъществуващи неща ИЗМИСЛЯ си древна история на града каквато НЕ Е ИМАЛО На мястото на Бургас НЕ Е ИМАЛО НИКОГА ДРЕВНИ артефакти или останки от древно поселеше поради простия факт че ОСНОВАН ДОСТА късно като град 18 век преди това е всичко е било пущинак и развъдник на комари Бургас пораства разраства чак по СОЦа с построяването на НХК преди това 17 век слХр е било малко рибарско село с 20 АРМЕНСКИ колиби и БЕЙ управник назначен от султана в Истанбул Делвите са от някой потънал древно гръцки кораб които СИ вятър е довлякъл близо до брега
Кажи и че Пергам не е тракийски град и персонажите от Олтара не са тракийци?! Бегай обратно в Либия, откъдето ви е довел, вас къдравите данайци, вожда на на Либия DANAOS. Черната БЛЯСКАВА ТРАКИЙСКА керамика е уникален маркер за ТРАКИЙСКАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ....от Триполие в Украйна до Египет.
Не познаваш историята на града и пишеш глупости. Дори без да навлизаме в античността, град с името Пиргор, Фарос, Поро, Паргас е отбелязан върху руски морски карти от 18 в., върху картата на Никола Витсен от 1697 год., върху картата на Якоб Касталдо от 1584 г., а върху карта на Черно море от т. нар. „Амброзер атлас”от ХVІ в. около Бургаския залив са записани: Месемврия, Анхиало, ПОРОС, Скафида и Созопол. Късносредновековни материали се откриват на много места в стария град. През седемдесетте години на миналия век каничка, гърне и зидове са открити на ул. „Войнишка” до училище „П. Р. Славейков”. Глинена стомна от ХV-ХVІ век е била намерена на пресечката между ул. „Богориди” и „Лермонтова”. Средновековни монети са открити между сградата на Археологическия музей и Художествената галерия. Най-многобройни съдове и фрагменти от времето на Мануил Фил (ХІІІ –ХІV в.) е имало при драгирането на Рибното пристанище. През 60-те години на ХХ век, при строителството на новата сграда на Областния съвет до Католическата църква, проф. М. Лазаров открива късноантичен некропол с монети от ІV век. Лазаров е изследвал и 14 гроба, извършени с трупополагане. Подобни находки са били намерени и при строителството на сградата на кино „Тракия”. В един от гробовете са открити монети от римския император Констанций ІІ (337-361), а в повечето от гробовете – огърлици от цветни и прозрачни стъклени мъниста. Един от клипсовете на тези огърлици има релефно изображение на Медуза Горгона. Материалите са достатъчно, за да се каже, че животът в центъра на днешния Бургас е бил оседнал и че това не е некропол на някакъв временен бивак.
България е място на хилядолетна култура,такива открития идват да ни покажат че трябва да имаме повече самочувствие като жители място с голяма история на много народи живяли тук,също и че трябва да знаем повече от тази история
Абе, неграмотен 345, ти за тези пари ли им завидя !??.. Ясно е, че си объл селяндур, и щом не са извадили Голф - дизел, не си струва, нали ??..
Държавата е превзета от престъпници, тресе се от протести, а някакви застаряващи пичове усвояват парички и вадят делви от морето. Лошо няма. После като се почне що нямало демокрация и върховенство на закона, да се знае. Няма как да има! Кой да го наложи? Малцината които се опитват са газени от нагли лелки, заплашвани от тролове на главния разбойник, и исканията им подменяни от сорсоиндни продажници. Всичко това, като си вадим делвички от морето. Заслужаваме си го.