Плевнелиев се обяви за референдум за ”Белене” преди преговори с инвеститор
Парламентът не бива да излиза с решение за водене на преговори с частен инвеститор, преди да се проведе референдум за АЕЦ "Белене". Това каза президентът Росен Плевнелиев пред журналисти на откриването на новата учебна година в Технически университет в София.
Обратно в новинатаКоментари - Плевнелиев се обяви за референдум за ”Белене” преди преговори с инвеститор | Днес.dir.bg
Коментари
... АЕЦ РАЗБЕРЕТЕ - на България и трябват преди всичко държавници. Такива у нас няма. Нямаше и сред по-старото поколение политици, които направиха прехода, няма и сега. Докато няма държавници всеки проект е обречен само на корупция и народа нищо няма да разбере, освен сметката. Няма значение какъв е проекта - корупцията и политическата намеса в икономиката обезсмислят всичко. От тея 15-20 милиарда колко ли ще откраднат? Относно санирането - то няма да спести толкова много, а и ако го започнем сега ще имаме санирани панелки с 1/2 до 2/3 изхабен ресурс за време на ползване в края на процеса след не по-малко от 15 години и не по-малко от 15 милиарда пари левчета. Спорен е смисъла и числата приличат на тези за АЕЦ-а. Газификацията глътна много пари и с нищо не помогна - абонатите са малко. Лично аз предпочитам да не правим конкуренция на руския газ за тецовете с руски газ за домакинствата, защото е глупаво.
Много ми е интересно КЪДЕ СА ЗЕЛЕНИТЕ в тая интифа... Ни протест, ни гък, ни мък... Зелените по света, като чуят за АЕЦ, не можеш ги усмири и протестират с невиждана агресия! Къде са ваклите агънца българските ЗЕЛЕНИ? Нещо са се скрили, къде са? Няма ли да вземат да направят един протест в...ПОДКРЕПА на АЕЦ-а? Или Газпром не дава пари за протести против АЕЦ? Дава само за протести против шистовия газ? Чух, че някои шефове на ЗЕЛЕНИТЕ в България били подкрепили подписката за референдум!Вярно ли е?
Няма да коментирам АЕЦ "Белене". Не съм подготвен, не съм компетентен. Но си мисля нещо друго. Населението на земята расте и то стремглаво. Ежедневно се появяват всякакви нововъведения и всякакви други джаджи, като всичките искат захранване. До сега все още не е измислен друг начин за по-добър живот освен икономическия растеж. И той гълта много енергия. Ама много. Та си мисля, тия дето смятат, че имаме достатъчно енергийни източници, за какъв период от време говорят? Аз не твърдя, че трябва да е АЕЦ. Ама сега нали удряме по ВЕИ, топлоцентралите не били екологични, пък и въглищата ще се изчерпят, чака ни суша според световните доклади, така че и с ВЕЦ няма да стигнем далеч и т.н. Та ми е любопитно, да започваме ли да се запасяваме със свещи и газени лампи? А иначе ГЕРБ, БСП, Бойко и др. подобни ... моля ви се, да не си губим времето с неща дето имат трайност по 4 - 5 години. Те даже не са преходни. Те са просто грешки на растежа.
Значи, народът иска референдум по въпроса "Да има ли АЕЦ Белене?", а Плевнелиев иска парламента да "редактира" въпроса на "Да има ли изобщо ядрена енергетика в България?" Ще ме извинява Плевнелиев, ама няма да му мине номера. Формулировката на Плевнелиев очевидно представлява съвсем друг въпрос, а не редактиране на първия. Това е пълна подмяна. Въпросите не може да бъдат "редактирани" от парламента до степен при която те се подменят изцяло. На него и на правителството никой не им пречи да предложат друг референдум - за бъдещето на ядрената енергетика изобщо. Нека обаче Плевнелиев да не си прави илюзии, че с някъкъв езиков фокус, след гласуване в контролирания от управляващите парламент, ще могат напълно да ПОДМЕНЯТ въпроса до степен в него да няма понятието АЕЦ Белене". Това не може да стане защото:1. БСП моментално ще сезира Конституционния съд относно подмяната на същността на въпроса и 2. Ще събере отново подписис за нов референдум.
Отговора на въпроса да има или не АЕЦ Белене може да се даде само от компетентни и обективни експерти- научни работници и практици, а не от разни самозвани експерти по ядр. енергия, защото те са свързани или с едната страна-която ще вземе комисиони от едните, или с другата- която ще вземе от другите!Кадърни такива хора / въпреки усилията на държавната машина/ все още имаме.Те трябва да се произнесат след изготвяне на независимо и компетентно становище. Всички останали мнения- дори и на тези, които няма пряко да се облажат са ала-бала. Разни министри, опозиция и т.н. не знаят за какво става дума и се ръководят от собствените си интереси.Науката е велика сила и трябва да се уважава.