20 години от първата трансплантация на черен дроб в България
Вече студентка, Памела завинаги остава най-голямото професионално удовлетворение за проф. Любомир Спасов
20 години от първата трансплантация на черен дроб в България отбелязва днес родната медицина.
Трансплантацията беше извършена от настоящия декан на Медицинския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. д-р Любомир Спасов. На 18 ноември 2004 г. той и екипът му влязоха в операционната зала на Университеската болница "Лозенец", за да спасят живота на 7-месечното момиченце Памела.
Операцията продължи близо 15 часа, в които на Памела й бе присаден половината черен дроб на баща й Пенко, който той дари, за да я спаси. Така началото на българската чернодробна трансплантология преди 20 години бе дадено с възможно най-сложната операция, а именно - присаждане на орган от жив донор.
Днес - 20 години по-късно, Памела вече е студентка. Тя завинаги остава най-голямото професионално удовлетворение за проф. Спасов.
"18 ноември е изключително специален ден в живота ми. Това е денят, в който стъпихме на непокорен връх в българската медицина, а Памела се превърна в неин символ. Доказахме, че като специалисти сме на равно европейско ниво и можем да спасяваме всеки човешки живот. Важно е, като хора и лекари-професионалисти да гледаме в една посока, да лекуваме, да помагаме на хората и да вършим добро", казва проф. Спасов.
На 26 октомври тази година той отбеляза и 5 години от първата белодробна трансплантация в България, която отново той и екипът му извършиха на 70 годишен-пациент. В кариерата си до момента проф. Любомир Спасов е направил близо 300 трансплантации на деца и на възрастни, от жив и от трупен донор, както и на различни органи - на черен дроб, на сърце, на бъбрек и на бял дроб.
Въпреки вълнението от днешния ден, хирургът споделя огромно разочарование, че след като постави началото и разви българската трансплантология, последните няколко години бележат тревожен застой по брой на извършени трансплантации. Спряно е и извършването на трансплантации на нуждаещите се деца.
"Безотговорно и непростимо е българи да търсят помощ извън страната, след като ние можем да им помогнем у дома. Искрено се надявам, че българската медицина ще си върне отново позициите на уважаван фактор в трансплантологията в името на своя авторитет на световната сцена, но най- вече в името на живота и здравето на българските пациенте", допълни проф. Любомир Спасов.
Той сподели още, че по повод годишнината, че ще се събере отново с екипа си, но не само, за да споделят емоционалните си спомени, но и за да обсъдят подновяването на дейността си в трансплантациите, за да спасяват отново животи, което вярва, е призванието и отговорността на всеки лекар и хирург.
НАЙ
Върховният съд разреши вписването на втора православна църква в България
Боровец е без ток, ски зоната не работи, семейство с деца закъса в автомобил при Петрохан
Ройтерс и Еuronews: Ракета на руската ПВО е ударила азерския самолет
Китай с предупреждение към САЩ за разполагането на ракетната система "Тайфун" във Филипините
Киев обвини Русия, че е свалила азерския самолет в Казахстан с 38 загинали
Ройтерс и Еuronews: Ракета на руската ПВО е ударила азерския самолет
Киев обвини Русия, че е свалила азерския самолет в Казахстан с 38 загинали
Върховният съд разреши вписването на втора православна църква в България
Енигма остава причината за авиокатастрофата в Казахстан
Путин: Словакия предложи да осигури платформа за мирни преговори, нямаме против