Коментари - Ел.мрежата гърми при масово отопление с ток в блока | dnes.dir.bg
назад

Ел.мрежата гърми при масово отопление с ток в блока

Ако абонати на топлофикациите масово се откажат от услугата и се отопляват с ток, може да има аварии в блокове, проектирани за централно отопление.

Обратно в новината

Коментари - Ел.мрежата гърми при масово отопление с ток в блока | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Нищо подобно. ЕСО въобще ги засяга разпределението на елетричеството в блока. Поради друга причина се пуска тази статия. ЕСО не може да поддържа София светеща през зимата, ако всички минат на ток. С други думи проблемът е много по-голям. Единственият изход е да вдигнат тока, така че да стане по-скъп от парното, с което ще ликвидират бизнеса. Другият вариант е в 21-ви век в една европейска столица да има режим на тока.

А какво ще кажеш за идеята една европейска столица да мине на дърва и въглища. Както са го подкарали, да не се учудиш. Като се замисля колко ще е романтично само, ех ...... идилия, мечти.

Това няма да е нещо ново - до 50-те години си е било така - пак може да стане.

Нищо чудно!Когато преди 20 години се нанесохме в блока все още не бяхме включени към топлофикацията и въпреки че едва 50% се бяхме пренесли от оборотните жилища непрекъснато имаше аварии и то не само в блока,но и в трфопоста.Беше страхотен студ и влага!Просто не искам да си спомням онзи ужас!

За съжаление това не е заплаха. Някои хора си мислят че светът започва от входната им врата. Ама не е така. В повчечето апартаменти входната линия е 6 кв мм, което предполага мощност от 6 до 10 КВт. Всъщност потребяваната мощност е ограничена от автоматичния прекъсвач (панцерен предпазител), който е обикновено 35 А но може и да стигне до 63 А). Така, ако се изчисли консумацията при 35 А консумираната мощност е някъде малко над 7 квт. Преведено на български това означава един бойлер 2 квт, една отоплителна печка 2 квт, готварска печка 2 квт, и дребни работи за 1 квт. Но това не е всичко. ако много хора натоварят линията просто ще изключи не предпазителят на апартаментното табло, а главният предпазител на таблото на входа. Ако някой се изхитри все пак да го подсили (за да не гори. Е, може да се запали кабела, ама това е друг въпрос), ще изключи автоматиката в трафопоста. Няма спасение. ефектът е че след като се приберат от работа в 6 ч. вечерта, всички ще искат да се стоплят, да си сготвят, да се изкъпят. И тогава консумацията за 1,5 до 2 ч многократно ще надхвърли разчетната. Все някой от предпазителите по веригата ще изключи и в рамките на няколко часа се очертава стоене на тъмно и студено. А при липса на парно във входа това е неизбежно. Това е сметката. И всеки който си мисли че ще може да се прави на "гявол" просто няма да има ток. Това е. Така хем ще плаща хем ще мръзне. И с носталгия ще си припомня времената на къснитъе години на милиционеро-социализма. Когато България беше една голяма дискотека.

Много на ангро ти подкара киловатите. 7 киловата е огромна мощност и е практически невъзможно да бъде поддържана такава консумация в един апартамент. На ток съм, апартамент 90 мвадрата, топлоизолиран отвътре и отвън. Оисът ми е в къщи. За най-студения месец, когато температурите достигнаха -20, платих 240лв. Да сметнем средно по 0,17 лв. кV/час, приблизително 1400 кV/ч, приблизително 2кV средно консумирана мощност. Повтарям, ползвам денонощно, без ограничения: два климатика, бойлер, фризер, хладилник, готварска печка, два компютъра и т.н. За сведение, преди 7 години, когато отказах парното, плащах по 380 лв на месец и се къпехма с хладка вода. Друг е въпросът, защо е такава цената на топлоенергията, но това е дълга тема.

Има нещо вярно. Според "Наредба No3 за устройство на електрическите уредби и електропроводните линии" (сега действащата уредба за проектиране на електрически инсталации в сгради) се избира типът на отопление в сградата, а според него и коефициентът на едновременност. На практика, самата инсталация ще издържи, основно по една причина - огромното презапасяване, което колегите използват (от 15-на гогини не съм виждал изчисления на натоварванията на кабели или проводници по проектите, камо ли смятане на падове на напрежения - просто се забива максималното възможно сечение). Проблемът ще дойде при защитите - ако се повиши консумираната мощност, ще започнат да падат защити - ако инженера на ЕРП-то си е свършил работата, това ще са индивидуалните (за всяко жилище) защити. Ако не е - ще падат главните защити на сградата/входът. Решението е много просто - ако има техническа възможност (достатъчни свободни мощности при ЕРП-тата), просто се подменят тези защити с по-високи.

И какво...да плащаме на топлофикация ли? НИКОГА ПОВЕЧЕ!!!

Време е... да "гърмят" топлофикациите, т.е. да се закрият като фалирали и като източник на повсеместен източник на грабеж от данъкоплатците.

Не е случайно, че американския посланик повдига въпроса за Монополите и Картелите покровителствани от българското правителство. Само че българите спят като дрогирани със свръхдоза.

"...където е пресметнато, че отоплението трябва да се извършва с топлинна енергия, ..." Да не говорим, че масово парното се поставяше допълнително и не е сметнато(взето в предвид) както твърдят.

Абсолютна лъжа ! В нашият блок преди да се прецака АС преди 10 години всички имахме парно. От тогава сме на ток и никакви проблеми. Дърта панелка е блока.

Гърми - ама уредите ни и то от тия профилактики ли са , дискотеки ли са - само за три дена и то БЕЗ ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ , го изключваха поне 5 пъти и по най различно време - ОТЪРВАХМЕ СЕ С ГРЪМНАЛ ФРИЗЕР ........................

Побъркаха го тоя народ ! То не беше отопление с нафта, акумулиращи печки, парно, ток, дърва/ горите до голяма степен са изсечени / ! Спрете се най-после ! Нека човек сам да определя с какво ще се отоплява !! Преди две , три гождини така зарибиха за отопление с газ !! Всички са монополисти и яко скубят !! Няма спасение !!

И ко да правят хората които нямат парно? Да строят камини ли?

Гърмят Ви главите тъпи! Прочетете някоя наредба за това каква консумация се осигурява задължително от електроснабдяване и тогава пишете глупости!

Няма да спра да питам ДКЕВР: Защо при кост цена за ЕРП-тата за 1 МВЧЕ 88 лв и при продажна цена към крайния потребител 146 лв. ( много приличен марж) изобщо се налага УВЕЛИЧЕНИЕ! на цената на тока , пък било то и с 2 %? Не е ли редно в тези времена на криза и икономии за цялия БГ народ и за целия бизнес изобщо, ЧУЖДИТЕ ЕРП-та да си посвият малко и те печалбите от България?

Ей,Пипи. Не се отказваш ти с твойте въпроси. Ами понеже те няма да ти отговорят, ще ти отговоря аз от тяхно име. Налага се да бъде увеличен поради това че ЕРД направиха многомилионни инвестиций и сега ще трябва да се възвръщат. А освен това трябва да се разпределят дивиденти, а както е известно държавата има участие с 30%. И понеже не могат да спрат контрабандата и фалшивите бандероли, както да върнат откраднатото и от самите тях, и понеже трябва да се плащат глоби на ЕС за откраднати субсидии, та ето защо сега ще се наложи да вдигнем тока, а след 6 месеца ти обещаваме че пак ще го вдигнем.

от 10 години не сме на парно (а блока е пректиран за такова) и нямаме проблеми, освен това не чакаме топлофикация да ни казва кога ни е студено и кога ни е топло!

ЛЪЖА!в 13 етажния ни блок от 2 години няма парно - 50% климатици, останалото секви отоплителни уреди - тока си е перфектен!