Швейцария забранява вдигането на минаретата
Над 57 процента от швейцарците са подкрепили забраната за строеж на минарета, показват окончателните резултати от днешния референдум в страната, предаде Франс прес.
Обратно в новинатаКоментари - Швейцария забранява вдигането на минаретата | Днес.dir.bg
Коментари
аз предлагам, когато в ислямският свят започнат да строят църкви и катедрали и никой да не възпрепятства посещението им, нека да си строят. Но се появява друг ? кой иска да живее в пустиня... И защо да се съобразяваме с желанието на някакви си заселници, като не им харесва да си ходят.
Podkrepiam napalno chveizarzite,vse pak v nikoia musulmanska strana ne e razre6eno stroeneto na zarkvi...
Най хубавата новина от Европа и света днес. Поздравявам швейцарците за мъдрото и правилно решение, което са взели
Ще ги забранят ми, щото са по-глупави сигурно, а? А нашите дупедавци ще ни вциганячват отвсякъде!!!!!
Много ми е интересно как в ислямския свят би се посрещнало строенето на църкви и катедрали.
Трябва да осъдим липсата на религиозна търпимост и да ги призовем да спазват правата на човека! Няма само те да учат нас, я!
Браво на Швейцария и швейцарците. Сега е ред на Австрия, Германия, Франция, Великобритания. И лека полека ще дойде и до тука тая забрана
Аз предлага в целия европейски въюз да се забрани строежа на нинарета. Явно, че хората неискат минарета.
Да, по принцип свободомислещи и некомплексирани хора не биха гласували така. Ама останаха ли такива някъде? А и мюсюлманите нямат ли принос за такава реакция? Банално е, но макар че не всички мюсюлмани са терористи, ПОЧТИ всички терористи са мюсюлмани.
Posdravajvame gi i taka tajbva da bade navsajkade po sveta.Minareta v Turzia. Musolmanite otivat tam kato gosti sastoajvat se rajdat deza i taka savladajvat sveta .Vseki da si snae darzavata.Ostavash tam no si bes prava.
Тези защитници на най-различни права заедно с икономистите ще затрият света. А този виден интелектуалец да отговори първо на въпроса защо не живее в някоя държава, в която основна религия е исляма, а предпочита гадния, мръсен, жесток, неправоверен и т.н. капитализъм в християнски държави.
Браво, ето една европейска държава как се справя с помаклъка си . Нека да бъде за пример за наще депутати!
като прочета думата свободи и се сещам само за повредения български език на ДПС. свобода даже в множествено число пак е свобода, неграмотници !!!
Какъв съд за правата на човека бе ? Някой друг да решава как хората да живеят. Въпроса е кога някоя партия ще направи същото в България. И не само по този въпрос, а и по редица други фундаментални въпроси като този - защо циганите в България не си плащат сами тока, водата и защо ползват общински и държавни площи за да си строят незаконните гета
Ама това е Швейцария, а ние? При това те не са били 5 века под турско присъствие, нито граничат с ислямска държава! И пак не искат разни ходжи и да вият денонощно от тези минарета. Ама смее ли наш управник да направи такъв референдум. Особено като се знае предварително, че резултатът ще е НЕ с огромно мнозинство!
ПИЧОВЕ ТОВА Е НАЧАЛОТО!!! ШВЕЙЦАРИЯ БЕШЕ ПЪРВА!!! СЛЕД НЕЯ ВСИЧКИ ЩЕ ПОГНАТ ПОГАНЦИТЕ!!!
Браво на швейцарците! Те показват, че са най силните и стари демократи в Европа, разбират демокрация и умеят да я използват за свое добро, с формите на пряката демокрация-РЕФЕРЕНДУ и нейния основен принцип- ДИКТАТУРА НА МНОЗИНСТВОТО НАД МНОЗИНСТВОТО. Швейцария е красива защото има църковните камбанарии. С минеретата няма да е същата. И България е красива със своите древни и прекрасни ортодоксални църкви, нямащи ги никъде другаде в Европа, уникални паметници на културата, плод на традиция от 17 века(християнското е от 3 век по нашите земи, а църкви има от 4 век). Защо ние позволихме да се построят след 1989 г. над 1500 джамии незаконно, с пари идващи от вън и то по ПЛАН НА ТУРЦИЯ за исламизация, турцизация и денационализацията ни? Защото не сме с развитото демократично мислене като швейцарците, не знаем, че демокрацията е железни обществени норми и правила, които са вид имунна система на обществото срещу политическия бандитизъм и ЩИТ срещу всякакви опити за денационализация, срещу рушене устоите на държавата, нацията и основната култура на обществото. Точно като използваме примера на швейцарците е нужен да се проведе у нас НАЦИОНАЛЕН РЕФЕРЕНДУМ за съдбата на изградените след 1989 г. абсолютно НЕЗАКОННО джамии у нас,. Всички те трябва да се срутят, защото е анархизъм и против интересите на нацията и според правилата на истинската демокрация не може и не е никак не е толерантно храмовете на малцинството да превишават храмовете на мнозинството.Трябва да използваме формите на демокрацията-РЕФЕРЕН които Стара Европа уважава и приема. Никой европейски съд за правата на човека няма да каже копче за това решение на швейцарците, нито за нашето решение за разрушаването на незаконно строеното. ideyazabulgaria.org
Айде сега нали все ни сравнявате със Запада ама само по цени май!Тука ако има референдум ще е същото ама те много добре го знаят и затова не правят а си строят тихичко минарета в китните Родопи и не само там вече. Българио за тебе те умряха...
ами браво , аман от толерантност , в саудитска арабия не строят църкви , в края на краищата хората решават какво искат да гледат , аз лично ако има референдум и аз няма да искам нито новини на турски , нито минарета и паметници на незнайни мюсюмани...
скоро и в България ще има референдум по този въпрос и тогава 90% от хората ще кажат не на диваците и тяхната дивашка псевдорелигия....... тогава ще тръгнат булдозерите към кочинките с минарета .... вън диваците от България.
Нека първо рязаните минарета да дадат пример, като допуснат в техните държави ние християните свободно да си строим църкви. Да, ама не. Там християните биват убивани или в най-добрия случай малтретирани по най-кошмарен начин. Така че, марш маймуни, от континента на белите хора.
e mi da koi shte ti iska teroristi !! aAAA? po dobre dalech ta da si mi po aren, tehnata religia e na 1600 g ! ta nashta xristinskata predi 300 g sme goreli xora jivi. te sa mnogo nazad. a i korana ne im e baran kato nashta biblia! nashta biblia veche koito i da ia prochete razbira samo edno ! ( che e edin liuboven roman) ! no korana ako popadne v 1000 race ! v 1000 se razbira po razlichen nachin!
Браво,имало все още свеж разум в Европа. Които иска минарета има държави от изтока,където може да им се наслаждава на спокойствие ;))))).
Тия резняци ще ни завземат дори и единствената джамия в София трябва да буде саборена !!! 5века....
Браво, пример за подръжание . Да махат минаретата , след това джамиите и накрая цялата ислямска паплач !!!
Ей, големи смешници са някои хора тук. Швейцария не е в ЕС и именно затова може да си позволи такъв референдум и собствена политика. Тук в БГ има Хелзингски комитет и разни други такива нравоучителни организации, които пробутват минарета, права на циганите да крадат и да не плащат ток и т.н. Впрочем, правете разлика между минаре и джамия - мюсулмански храмове (джамии) има в Швейцария, но няма минарета с викащи ходжи, още по-малко с мегафони и други помощни технически средства за призоваване на вярващите. Има и доста храмове на други религии. А в Цюрих през еврейския квартал нощем на Шабат не можете да минете с кола! Има спуснати бариери на улицата. И това е ГЛАВНА градска улица! Т.е. хората са толерантни към религиите, но спокойствието на гражданите НЕ може да бъде нарушавано по никакъв начин. Браво на швейцарците!
Това решение на швейцарците трябва да ни служи за пример на нас българите. Мюсулманската религия отрича западните ценности,затова тази фашистка мюсулманска религия трябва да се забрани със закон в ЕС.Минаретата в България са заплаха за националната ни сигурност и колкото по-бързо се оттървем от тях,толкова по-спокойни години ще има за българския народ.
Поздравления на швейцарците, но да не се пропуска факта, че страната им не е член на ЕС и могат да си правят каквото искат в полза на тяхната държавност , религия и санкции.
nevejestvoto e nay golyamata glupost. elate da vidite isled tova govorete. vıv istanbul jiveyat samo 500 bılgari ili po toçno pılnopravni turski grajdani ot bılgarrski proizhod pravoslavni hristiyani po veroizpovedaniye vıpreki tova tuka ima tri BILGARSKİ prvoslavni tsırkvci itsırkovno nastoyatelstvo. osven tova broyat na drugite hristiyanski hramove grıtski armenski asiriyski i drugi e nad 150. ne edobre çovek da govori naezust.
Ще си останем само с мечтите за референдуми - било то за смъртно наказание, било то за какво ли още не..!
Най-богатите, най-прагматичните, най-интелигентните.. ясно, че ще изритат рязаните боклуци.
В Швейцария имало 400 000 мюсулмани.В Саудитска арабия и Емиратите работят стотици хиляди филипинци/ревностни католици/ и индуси.Не съм сигурен дали имат и един католически или индуистки храм.
as shiweja w Schweizaria i sam s dwoino grashdanstwo.Estestw glasuwach protiv minaretata. Sa mene sasto besche isnenada krainijat resultat ot referenduma, sastoto do posledno nisto ne besche jasno, no sega moga da spja spokoino. Naistina BG-politici trjabwa da wsemat primer ot schweizarskite si kolegi!!!