Внасяме лешояди от Испания за Рила и Пирин
Белоглавият лешояд, както и другите три вида европейски лешояди, са се срещали в Рила, Пирин и по Струмската долина, но са изчезнали в края на 60-те години на миналия век поради използването на стрихнин за борба с вълци и други хищници.
Обратно в новинатаКоментари - Внасяме лешояди от Испания за Рила и Пирин | Днес.dir.bg
Коментари
хахаха Крокодила Гена: (25.11.2009 г. 01:06ч.). да знаеш колко си прав. Дянков си е жив лешояд.
Slojete snimkata na avstriicheto Simeoncho. De se izgubi tozi leshoiad? vze zemite na naroda i se pokri.
Нямаше нужда просто пуснете тези от народното събрние ще свършат работа. Не оставят нищо след себе си всичко вземат като митничари са, гребат навътре.
а тъпанари няма ли да изнасяме? ...имаме прекрасни екземпляри на Дондуков 1, един от друг по забележителни
заградени площадки, на които хората от селата да изхвърлят умрелите домашни животни - Zarazi vsiakavi i sega gi ima, a kato im napravi plo6adki .......
Пуснете ония от парламента, министерствата и партийните централи. Ни живо ни мърша ще остане.
Господа, доколкото ми е известно, в Европа никога не е имало кондори и, следователно, проектът Завръщане на Европейските кондори в Рила и Пирин е безполезен. Ако някой е кръстил така някои видове орли, то това си е негова грешка. Явно се имат предвид лешояди, които след внос от Испания, да бъдат на изкуствено хранене и тогава Фондът за дивата флора и фауна трябва да си смени в името си думата дива с думата питомна. Идеята за поставяне на леш в хранилки за да се спасяват невнесените още испански лешояди дава ясна представа, че начинанието е далавера. Внос за да спасяваме вноса? Нещо повече, в текста има пряко указание за безсмислеността на това начинание: Хората трябва да намерят полза от това да ги има там лешоядите... Ако ползата трябва да бъде търсена, то е очевидно, че я няма. Явно, господата от фонда не могат да намерят полза от себе си, та искат някой да им я измисли. Що се отнася до икономиите от транспорт на мъртви домашни животни - те са не повече от измислица. Мъртвият едър добитък се изкупува за производство на техническо масло, а транспортът не е за сметка на собствениците. За дребния скот едва ли има точна преценка, но явно става дума не него, а за месни отпадъци от търговията. Икономията в случая е съмнителна, санитарната вреда е безспорна, но е голяма вероятността да се подобри главното условие за увеличаване на популацията на чакали и подивели кучета - захвърлена леш. А тези животни не се хранят само с леш, а са и ловци и заплаха за дивите животни. Затова и се предлага хранилките да са заградени. Заградени, но в природни условия - само временно. И последен довод срещу... Кой жител на тези райони е съгласен над децата и добитъка му да кръжат кондори?
те си внасят но колка отцеляват искаме да знаем- дано се приспособят- районите в които се пускат са пусти и почти обезлисени невиждам на кого пречат- щели да летят над хората глупости. Имало е популация от белоглав лешояд - аз като дете съм виждала двойки но явно вече са изчезнали. Те си имат спечелена програма и си се финансират отвън дано начинанието успява все пак не е от вчера.