Коментари - Петиция в интернет за затваряне на делфинариума | dnes.dir.bg
назад

Петиция в интернет за затваряне на делфинариума

Във Facebook вече има петиция, под която са се подписали десетки, в която се настоява Варненският делфинариум да бъде затворен, а обитателите на басейна - Доли, Кимбо, Попи, Бимбо и Йоана, да бъдат извадени и пуснати във водите на Черно море.

Обратно в новината

Коментари - Петиция в интернет за затваряне на делфинариума | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

А пуснете ги на свобода та да ги намерите и тях в мрежите на бракониерите или по-скоро останките им.

дрън-дрън,загрижени защитници! Оставете делфините на мира! А ако някой не си върши работата и не поддържа съоръженията съгласно изискванията да си понесе отговорността!Ние си искаме делфинариума - той е на всички българи!Стига комерсиализирани групички за щяло и нещяло да диктуват по чужда свирка общественото мнение!

Какво по естествено състояние от свободата?

Стига сте ревали с крокодилски сълзи! Въпросът е за пари - само тогава реве българина! Кога ще заплачете драги да убитите и изхвърлени на пясъка делфини и делфинчета??? Разбра ли се кой ги убива и защо? Кой е отговорен и каква е санкцията? Защо мълчите? Родените в клетка нямат инстинкт за самосъхранение? И в древността са опитомявали диви животни - не е чак такава трагедия! Милост за хората трябва и после за всичко останало!

Като гледам пеликаните как все гледат да отлетят от затвора си(ако си спомняте един успя преди време)честно да ви кажа боли ме...

а тези делфини могат ли да живеат в тази среда т.е. да се адаптират

Ако делфините се пуснат на свобода,ще умрат.Те не са научени да си търсят храна,защото са родени в делфинариума и храната им е осигурена.И това за петицията е пълна пълна глупост! По скоро ги обучете делфините да обезвреждат бомби под кораби,както правят в Одеса с делфините,ще има полза.

Първо - тези делфини са карибски, т.е. няма начин да живеят в Черно море. Водата в Делфинариума се преработва така, че да бъде подходяща за тях. Второ - повечето са родени в плен и по никакъв начин не биха оцелели на свобода. Трето - българите убиват и влачат след колите си диви делфини, а какво ли би станало с питомните, които сами ще ходят при тях. Ако някой иска да затваря делфинариумите по света, трябва да се направи така, че вече заловените и обучени делфини да не могат повече да се размножават. Но буквално да се изхвърлят в морето, за да станат храна за риби и хора, е пълна глупост.

Като гледам всички се имат за специалисти по въпроса. Нямало да оцелеят, в затвора им било по-добре, тука не било Индия ... Ако наистина се интересувате кое е по-добре за делфините, може да хвърлите едно око примерно на филма The Cove. Инициативата за създаването му е на един известен дресьор на делфини. Ами според мнозинството писали тука, сигурно и той нищо не разбира.

И зоопарка да се затвори!Мястото на дивите животни е на свобода-не в клетка!!!

А на някой хрумна ли му, че всичките делфини в делфинариума са родени в плен и няма да оцелеят в морето? А по тази логика и зоопарковете да затворим, а?

Както винаги " зелените " обитават някаква паралелна вселена в областта на мисленето , но странно защо тази вселена е винаги добре финансово обезпечена.По логиката на тяхното искане се оказва , че и прасетата трябва да са защитени , защото метаболизма на свинята е много близък до този на човека.Кравата също трябва да е защитена защото насилствено и се отнема млякото,същото се отнася и за другите копитни.Само кокошките май нямат много защитници.Тогава какво ще се яде, най-вероятно с тяхната "теория"себеподобни.

ЗА СЕТЕН ПЪТ СЕ УБЕЖДАВАМ ,ЧЕ ХОРАТА СМЕ ЕГОИТСТИ.АКО РАЗСЪЖДАВАХМЕ ТАКА ОЩЕ ЩЕШЕ ДА ИМА РОБОВЛАДЕЛСКИ СТРОЙ,КОЛОНИИ,РОБСТВО .КОИ СТЕ ВИЕ ЧЕ ДА РЕШАВАТЕ СЪДБАТА НА ЖИВОТНИТЕ.ПУСНЕТЕ ГИ НА СВОБОДА ЩОМ ГИ ОБИЧАТЕ

Че то колонии, робовладелци и робство си има, те не са изчезвали...

Абсолютно подкрепям г-жа Чанова,това лято почивахме във Варна и решихме да заведем малкия си син в делфинариума.Първото неудобство беше че нямаше място на паркинга, който е за 10-на коли,след това вътре на касите имаше безумна опашка,а най-което ме изненада,цената на билета 25лв.Цялата база в окаяно състояние,жалко

StamOff

Тука става въпрос за животните, а не за удобството на задника ти !

Oт утре да се забрани впрягането на Коне и Доенето на Крави.!!!

:)

Защо се дава гласност на всякакви глупости, които щукнат в празните кратуни в България???? Делфините от аквариума няма да оцелеят в Черно море!! ЯВНО ТЕЗИ СА НА ПРИНЦИПА: ЛУД УМОРА НЯМА!!!

maloymni ypravnici iztochete baseinite na delfinariyma decata ni shte gledat boi na pitbuli i drygi podobni

Предлагам да направим кравата свещено животно, щом като в Индия е!

Че няма активисти и зелени в БГ, то е ясно. Не само с тая тъпоти да пратиш делфини които и месец нама да оцелят в Черно море, за да ги "освободиш"...Гледам спорят за Варна и Бургас-пичове да ви кажа /щото е тайна/ и цялото море са го осрали,не само вашите градо от свлачищата във Варна до липсата на кенеф в Бургас, а за морето не ми се онваля дума дори... И понеже им е жал за делфините къде дават пари да пусна децата си на свобода че в БГ им е тясно и не естествено/като на делфините....р:)

Вярно че цялата работа е за пари,но пък децата,когато отидат в делфинариума заобичват животните.При положение,че по тв постоянно дават убийства,нарязани тела,кървища не виждам нищо лошо в това да съществуват и такива кътчета,където да се възпитават и положителни човешки качества като любов към животните.Ако забранят делфинариума искам да забранят и 80% от филмите.А и къде може да се видят делфини,при положение,че в Черно море са избивани от рибарите и вече са истинска рядкост.

пусни си animal planet и куп подобни програми. p.s.

делфинариумът е престижно атракционно съоръжение и обитателите му не са в състояние да оцелеят в морето - толко е просто положението,че само по-прости хора могат да решават проблема така безхаберно. за поддържането му трябва честност към финансиите и любов към делфините.

Не мисля, че точно тези делфини ще могат да се адаптират в живота в морето и ще загинат много бързо. Може би трябва да настояват за по-добри условия на живот и по-кратък цикъл на представления, а след това да живеят в подходящ басейн само за тях.

Абсолютно!

Аман от прост народ, тия делфини след като бъдат пуснати на свобода в морето няма да оцелеят и 2 седмици, предвид че от малки са гледани и подхранвани от хора и дотолкова са свикнали с човешкото присъствие, че или ще умрат от глад или ще отидат да се хранят до някой далян, чийто собственик ще ги гръмне, за да не му ядат рибата и късат мрежите.

Аман от луди! Ами хващайте си пътя за Индия и прав ви път ненормалници! Варна има едно свястно нещо и да го разрушим! А в петицията пише ли, че след това искате да купите петното на безценица и да си построите къщички в морската градина. НАГЛЕЦИ!

в индия и кравите са нещо повече от човеците. затова ли унищожихме кравефермите? много сме изпълнителни,браво на нас!!!

То и прасетата са интелигентни (научно доказано), ама си хапвате пържолки! Ах мааааа ви и активисти!!!

Айде ново 20, а спрете се де ! някой явно е хвърлил око на мястото и не му е хич до добрите и умни делфинчета, убедена съм в това !А когато са на ,,свобода,, ги избиват с харпуни или ги тровят ! айде стига с тия фалшификации!

Тина, уцелила си в девятката! Ето къде е единицата, която ти липсва: Делфинариума е на Петя Славова, най-богатата жена в България! Така че, не се мята око току-така на този имот, но: дали самата тя не си е метнала око на собствения си имот за нещо, та са активирани зелените? Следиш ли мисълта ми?... Бум: в десятката

, която искаше да събори и Младост с басейните, вследствие и бизнеса на всички вътре в Младост, а сега с кеф седи и ги удушава бавно и садистично.....Да се готвят делфините...Това са българските мастити бизнесмени!...Факт...

Като чуя за "Зелени" и то активисти направо ми се присира! А бе Малоумници, то и кравите в Индия са свещенни и серат навсякъде. Вие какво искате, и тук ли да ги пуснем по индийския почин? Я марш на работа!

Мъ си тъъъъъъъъъъъъъъъъъъъъъъп

Много си тъъъъъъъъъъъъъъъъъпа Ма!!!

Пише се отвертка неграмотнико

Абе, зелени активисти и биозащитници - нима не сте чули, че само за това лято в Черно море са намерени убити от злодеи най-малко 60 делфина? Да пуснем и тези, които поне са защитени в делфинариума, че и тях да бастисат??? Я, спрете шмъркането, че сте се замаяли...

Не съм много сигурен, че в делфинариума са черноморски делфини, не знам дали ще оцелеят в условията на Черно море. Иначе около Калиакра съм наблюдавал около 50 делфина да играят едновременно /да ловят риба/ ако тия са от същия вид ще оцелеят, но ще е тъжно да се разделим с приятели :)

Не, тези делфини не са черноморски. Не си спомням много добре дали са от Карибския басейн или от Тихия океан. Не е ясно дали изобщо могат да оцелеят в Черно море...

От Освобождението насам, когато Бургас е било село с има-няма 2000 души селяни, започва да се прави град като се копира каквото може от Варна като дупликат. Първо им подаряваме проекта за гарата, после някаква си корабостроителница, после едва към 70-те години при соца взеха да им залесят 2-3 дървета покрай морето и с цялата си наглост нарекоха това недоразумение "морска" градина, в която,естествено, има и като във Варна "казино",което няма нищо общо с варненското и да се чудиш каква е тая барака там. Като дупликат на варненския хотел "Черно море" направиха в Бургас х-л "България".И понеже това градче нямаше НИТО ЕДИН символ до ден-днешен (!),решиха,че като квартал на София ще наливат пари в него и ще му създадат най-сетне поне един.И вече четвърт век (!) не спира централното еб*ване от София към Варна! Преместиха сериозна част от ВМС и Щаба в Бургас,преместиха управлението на Гранични войски пак там; направиха им магистралата първо до там,че шопските салати да се пържат на юг по-евтиничко. И понеже Бургас стана софийския квартал Дупница-2,всички кинти отиват натам. Част от тая стратегия е и създаването,пак като у Варна, на нов Делфинариум,но той,разбира се,по старата неизживяна мания за величие,трябва да е по-голям и с друго име - Океанариум!Не случайно и "Слънчев бряг" е най-големият български морски "курорт",пак рожба на тая мегаломания да са нещо повече от Варна. И като ги затресе една истерия в последните 3,5 години,че уж били минали Варна,една завист и злоба на роба към Варна, та досега. Ето това е истината за разбиването и на Делфинариума във Варна. Както и други са разбрали тука, идеята е да се унищожи Варна и да се развие набързо онова изкуствено образувание Бургас,което поради бързото скупчване на много селяни там е единственият град в света БЕЗ ЦЕНТЪР! Просто уникум! Това е загадка с най-висока степен на трудност - намерете центъра на Бургас! Отговор - няма такъв! И няма НИТО ЕДНА забележителност! И по подобие на Варна чак сега им строят и Морска гара!

Абе "Варненец", да се чуди човек как да те нарече - смешник ли, комплексар ли? Тая твоята Варна на нищо на прилича бе пич, цялата е в някакви баири и чукари, пълно с мангали, пътища нямате като хората и много още неща. Вместо да пишеш глупости, по-лесно ще ти бъде да се преместиш в Бургас. Тогава ще научиш и къде е центъра, смешко....

Недей да използваш чужди думи. Комплексар си ти и няма бургЪзлия да не е комплексар към Варна, това си го доказахте в тия Бокови години на управление. Преброй мангалите в Бургас и ще видиш,че са в пъти повече от Варна! Варна е градът с най-малко мангали в България - само 1% от цялото население. Хайде виж колко % са в Бургас. Пътищата във Варна,както казах,са поради неотпускане на пари от София,а заделянето им за квартал й Бургас. Докато стигнеш до деретата на Варна трябва покрай всички красиви забележителности на града да минеш,каквито НАПЪЛНО ЛИПСВАТ в Бургас. И накрая да ми кажеш къде ви е центъра - площад Тройката или гаровия площад??? Защото централната ви улица "Александровска" НЕ Е център,а улица,каквато има всяко село! Иди в кое да е градче на България,да не говорим за по-големите, и виж наистина център!Злобари нещастни!То само с асфалтирани централни улици град не се става!

Драги ми Варненец първо се запознай с малко история защо то вашият Делфинариум трябваше да бъде построен в гр Бургас на мястото на колодрума но другарката Людмила Живкова в го подари на тепсия за сметка на Бургас и така 40 години от управлението на БКП хайде ходи и се скрий някъде.

Chefo77

Какво ще прави в Бургас този делфинариум бре, пич, че да са го подарили на Варна, вместо на Бургас? По него време сте имали 3 светофара в целия град ...

Варненец, само във вашия западащ град са ми таксували кетчупа. който си изстисках на пицата отделно.Такова чудо не бях виждал! Но поне имате хубави жени де.....

Chefo77

Ами много е вероятно да са преценили като достатъчно ненадежден и са се изплашили да не го изтискаш целия, то нали сте свикнали като е на аванта - двойно ... Нищо, следващия път иди в нормално заведение, там даже пари за тоалетната няма да ти вземат ... Пък варненци пица на парче рядко ядат, да ти кажа, обикновено гастарбайтерите жулят такива ...

Аман от тъпаци с комплекси. Бургас,е три пъти по готин от Варна,но всичко е въпрос на вкус все пак.

Chefo77

И защо реши, че точно варненци са комплексари? Я да видим - години наред Варна е била много напред пред Бургас, в един момент - в последните 5-6-7, дърпат здраво напред, докато Варна дърпа назад и в един момент - варненци са комплексари. Не, приятелю, комплексари могат да бъдат само тези, които никога не са имали нищо, но много го искат - и в момента, в който го получават, започват да дразнят другите. Или перефразирано ... когато човек, който цял живот е карал нови Мерцедеси, се налага да си купи Опел, това е неприятно. Когато този, който цял живот е карал Опел втора ръка, вземе със сетни сили да се намърда в някоя третоупотребна Е-класа, веднага запява песента на комплексаря спрямо оня с Опел-а. Уважавам бургазлии, страхотно е това, че градът се развива, но НИКОГА не забравяйте горното. Никой няма да спечели от злорадството на определени екземпляри. Не се поддавайте на такива. "Евалла" правя на кмета ви заради това, което прави за града и жителите. Никой друг кмет няма да си позволи унижението да ходи като кученце на каишка след някой "голям", само и само да доведе до плюсове за хората, които са му гласували доверие! Дано го оценявате!

И с какво по-точно Бургас е три пъти по-готин от Варна,че не се сещам? И защо три,а не пет пъти,а?! :-) Покажи ми едно-единствено нещо,с което селския град Бургас е по-готин от столицата Варна! И това нещо да отговаря на три пъти повече от Варна. Чакам.

А бе много смешно че спорите. Варна западна ужасяващо, Бургас се разви. Кой е виновен, че Варна се управлява от мутри, от корумпирани и същевременно некадърни политици. Морската градина се руши и вече не е по-голяма от Бургаската защото мутрите я завзеха. Централната улица - ще си счупиш краката от поставените само преди година плочки, които са се натрошили до една, срутени покриви, паднали мазилки, десетилетни изкопи, фалирали магазини. Не говорим, че няма никакво индустрия, а при тоя външен вид какъв туризъм. Най ме разсмя споменаването на голямото казино - такова имаше преди 24 години, сега е една разруха.

Омръзна ми да повтарям едно и също,а такива варненци като теб пак да си мрънкат същата песен! Варна вече четвърт век се руши централно от София. И не само Варна,а цяла Северна България. Когато се създадоха Безмитни Свободни зони в София, Пловдив,Благоевград, Бургас и Русе,само и ЕДИНСТВЕНО във Варна нямаше такава!Защо?Когато с тия зони се даваше някакво икон. развитие на тия градове,единствено на Варна й беше забранено това!Това беше не от нас,а от шоп-столицата София. След това Иван Костов за 4 год. така задуши Варна с данъци,че тя тръгна на затихващи функции. Тъкмо да поемем глътка въздух след него,централно от София затвориха най-мощното варненско предприятие - Корабостроителницата,и то в годината на НАЙ-ВИСОКАТА си печалба; това предприятие винаги е било печелившо,то даваше големи данъци във Варненска община за развитие на целия град. Той беше доведен до сомалийски декор - от кого,питам аз,от нас ли? Не,централно от София. Имаше проекти за втори мост на Варна и пътен възел към него - бяха спрени. От кого? Пак оттам. Другият важен промишлен обект на Варна - преместването на пристанището, беше спряно последните 6 год. централно от София!Въпреки взетият скъп кредит от японска банка! Няма пари за Варна за укрепване на брега,но има пари за софийското метро,за соф. магистрали и улици, като към тях са включени и бургаските такива! От безхаберие в София падна фарът на Галата,а с него и най-живописният ресторант по цялото Черно море,но какво им пука на шопските салати,нали!Срути се брега и на "Трифон Зарезан",на "Златните", на Морската градина,ама пари от София за Варна няма! София прибира данъците на цяла България,но връща на Варна едва 10% от тях; но пък на Бургас връща 3 пъти повече! В същото това време централната соф. власт не спря да налива пари за развитие на Бургас като собствен квартал на море. Особено в последните 3,5 години на управление на Боко - пак от централните соф. офиси!И не ми се продължава повече.

Бати, е такава велика глупост не бях чувал, да затворят делфинариума !! Дай тогава да затворим всички аквариуми и делфинариуми по света !!

Ами зоологическите градини? Да ги затворим и да пуснем животните в естествената им среда? Ами фермите за отглеждане на животни... хех?

Факта е ясен,ще го затворят и след като построят в Бургас Океанариума ще ги преместят там,никой няма да строи нов делфинариум!Браво на управниците

Ненормалници, недоказани в живота луузъри които винаги трябва да пречат, отивайте да си пушите тревата, то пък не се знае тогава каква глупост ще измислите

О.К., но каква е гаранцията, че няма един ден да ги видим на някой плаж убити? Мисля, че преди да се мисли за делфините в делфинариума, трябва да се вземат мерки делфините в морето да бъдат защитени както трябва.

Направо да ги хапнат, че да не се мъчат. Те не са израсли на свобода гадините. Взех малко болно коте една есен и напролет го пуснах на свобода на село, вече поотраснала и укрепнало, познайте дали оцеля?!

сигурно искат да могат да паркират колите си на мястото на делфинариума, без да има туристи, затова не искат делфинчета

В Палма де майорка има огромен Аква -свят и да ви кажа там няма дебили дето да искат да пуснат Гупите на свобода да ги хапне Балеарската скумрия ! Факт че Делфините не от нашето черноморие и това твърдение е все едно да признаете кучето си за личност и щото го храниш правиш всичко за него и го обичаш като дете требва да го зачетеш и като човек и да го пусне в гората да бедства ! Пълни олигофрени са тия Петицари ...и Щото н се съмнявам в болните амбиции на южното черноморие и в Мегаломанията им Мога да ви кажа че може и нещо да има като замислен ход !След като направиха така че Слънчев бряг да стане "коркудум геврек" каквото и да означава от пръдня боя сиреч и изгониха постоянни наши туристи които идваха всяка година - имам предвид Ирландци,Шотландци Германци и т.н. спряха се чартъри всичко умишлено се направи Щото пералнята за пари иначе се набива яко на око ....с крадени държавни пари не толко сложно да направиш такива хотели ! да са живи и здрави ...акъл имали (тва не съм убеден) направили да са им честити

Абе тия делфини НЕ СА ЧЕРНОМОРСКИ! Делфините са от Карибско море. Тяхната естествена среда НЕ е Черно море!

Туй ми звучи все едно забрана за човек да си сменя държавата.

по скоро планетата, опитай се да живееш на марс, без защитни костюми

Много си глубав, развесели ме. Мерси.

Да искат да закрият този защото в Бургас ще строят Океанариум. Ето ви и тагове: "Нов делфинариум" "Океанариум Бургас" Два на разстояние 130км ще да са множко

Едва ли. Аз например бих отишла да видя и океанариума и делфинариума. Мисля, че който се интересува от тези неща би посетил и двете. Едното не пречи на другото, още повече, че са на голямо разстояние едно от друго.

Подкрепям !

Гледайте фимла The Cove за да ви се изясни как се чувстват делфините в делфинариумите.

Абе, със сугурност не се чувстват добре, със сигурност повечето домашни животни не се чувстват добре, със сигурност и много от хората, не си харесват живота, работатата, средата и не се чувстват добре. Ама е сложно. Какви шансове имат тези животни отгледани в плен, да оцелеят "на свобода"?

Някой явно е решил да си построи хотелче на това апетитно теренче, та уж го е грижа за делфините. Тогава да подпишем петиция за затваряне на зоомагазините - и там животните не живеят по-добре. А котките, кучетата, папагалите, над които стопаните им издевателстват ежедневно?

В Бургас сега ще стоят "Океаниум",в който ще има всякакъв тип земноводни,включително и делфини,като този проект е удобрен от еколозите.Същите тези "еколози" са започнали петицията за затваряне на "Делфинариума" във Варна.И това ако е случайно.....според мен има цел по този начин да се прочуе "Океаниума" в Бургас и града да изземе функцията на Варна,докато във Варна ще се премахне "Делфинариума" и всички ще забравят,че въобще Варна е била известна някога с такова нещо!

Пич,удряш точно десятката! Ей това е 100% истинската причина!

В самия делфинариум нищо не е пипнато от бай-тошово време. Цените са много високи - по 25 лв на човек +18лв за дете +5лв за фотоапарат...значи едно семейство трябва да хвърли стотина лева. Отидохме тази седмица и на входа ни спря полицай - не може да се паркира пред делфинариума - да сме си намерили сами място след около 1 км и да мъкнем децата нагоре-надолу в жегата...е мерси да го разрушат ако искат- няма да ми липсва!

Ето това е проблемът - цената на билета за българи,а не дали да го има изобщо. А за паркинга,ами всеки път като се предложи да се направи хубав паркинг там,че и автобусите с туристи няма къде да спират,веднага скачате всички загрижени природозащитници как щяла да бъде унищожена Морската градина.А до такова унищожение всъщност няма да се стигне.

Съгласен съм че проблемите са комплексни - но да отидем до там , да искаме да си оставим парите, а те просто да ни отпратят - значи мениджмънта не струва и явно на делфинариума не му е там мястото.

Chefo77

Абе много сте интересни - по бай Тошово време пак имаше има-няма 5 места пред Делфинариума, но тогава никой не ревеше, че трябва да носи хлапето 1 км, защото е паркирал пред блоковете в Чайка. Това е положението - НЕ може да се паркира отпред и толкова. Като ходиш на концерт или на мач, на стадиона ли паркираш?

Искането да се пуснат делфините на свобода е абсурдно. Първо че те не са черноморски делфини, а от Карибите, Куба или някъде там и просто не се знае колко ше се интегрират с тукашните делфини и условия на живот. И Второ - те били ли са диви, за да имат знания и опит в оцеляването на свобода и дали няма да загинат от глад при местните условия

Е,виждам,че живея във все по-абсурден свят! Поредните платени капути,хвърлени от някого да рушат нещо хубаво и ценно! Някой си някъде си в тъмна Индия направил нещо си и веднага то трябва да приложи в България!Толкова идиотско предложение,че чак не ми се обсъжда!И не бях очаквал такова!Просто пореден опит за удар срещу Варна. Ама да си го избият от кратуните кухи!

А случайно тъпунгери да сте се сетили да ги попитате искат ли? Те там работят! Все едно вас да ви уволнят, защото като работите ви експлоатират! Аман от недоучили ненормалници!

Tъпо,нелепо! Hе подкрепям!!!

колко мъка има по тоя свят Боже!