Игнатов раздвоен дали учебната година да започва на 15.09
Министърът на образованието Сергей Игнатов призна, че "си обича 15 септември", но е раздвоен дали на тази дата да започва учебната година. Въпросът все още е дискусионен.
От началото на тази година родителски асоциации и ученици обсъждат заедно с МОМН дали учебната година да започва от 1 или от 15 септември.
За да се учи динамично и да има повече ваканции, по-хубаво е училището да започва от по-рано, смята Игнатов, цитиран от БТА.
Той обаче отбеляза, че у нас има и традиция да се ходи семейно на почивка от 1 септември. Затова много са причините засега 15 септември да остава като дата за началото на учебната година, каза министърът и добави, че около 6 септември също има много почивни дни.
"Виждам българското училище през 2020-а година по следния начин – да няма разлика между контактното обучение и това, което ще върви по интернет", прогнозира Сергей Игнатов, цитиран от БГНЕС.
По думите му до края на мандата на кабинета България трябва да има електронно правителство, "а част от него ще е и електронизацията на целия учебен процес в училище".
Трябва да се създадат условия, за да може след 5-6 години да има добра електронна среда за обучение в училище, което ще се осъществява с европейски средства, смята Игнатов.
За първи път от новата учебна година в училище ще "влязат" електронните учебници. Учителите ще могат да използват първото поколение такива помагала.
Първата им версия включва 45 заглавия - от буквара за най-малките, до езиковите учебници за осмокласниците. В електронните учебници е включен целият задължителен учебен материал от традиционните хартиени учебници. Те съдържат и допълнителни материали - изображения, таблици, упражнения, тестове, видеофилми, музика, снимки, схеми, географски карти.
Модернизацията на образованието ще доведе и до по-високи учителски заплати, но според Игнатов, преди това трябва да се измъкнем от кризата.
"Сега всеки иска високи заплати. Знаете ли колко получава министър-председателят, а? 1500 евро на месец. А на него върху плещите му тежи ежедневната отговорност за страната", допълни образователният министър.
Игнатов разказа и спомен от първия си учебен ден.
"Помня, че бях стресиран първокласник, бях с едни платнени гуменки и никъде не ходех без един истински заек. Той изкара целия първи клас в ъгъла и децата го хранеха с люцерна и с какво ли не, докато накрая ме накараха да го оставя вкъщи."
Тази година за първи път училищният звънец звъня в различен час, след като Игнатов не издаде специална заповед за начален час на тържествата.
Всяко училище само преценява в колко часа да започне ритуалите, уточни заместник-министърът на образованието Милена Дамянова, цитирана от БНР.
Общо учениците са около 600 000, а първокласниците - 63 000.
Учениците ще могат да получат по два комплекта с безплатни учебници, за да олекнат раниците им. Сега право на безплатни учебници имат всички ученици от първи до седми клас в държавните, общинските и частните училища.