Бе наложен порочен модел на властта, при който необходимостта от силно управление в условия на криза се подмени от антидемократичния принцип на силовото управление и хаотични действия.
Това се посочва в част от мотивите към внесения от ПГ на Коалиция за България и ДПС вот на недоверие към правителството на Бойко Борисов заради провала на политиката по вътрешна сигурност и обществен ред, отложеното присъединяване към Шенгенското пространство, полицейщината и нарушаването на основните човешки права.

Вносителите на вота на недоверие посочват още, че политиката на правителството се характеризира с остър дефицит на компетентност, тотална неспособност да се продуцират адекватни, консенсусни решения.
Налице е отчаян опит експертно-политическите дефицити на управлението да се компенсират с медийно преекспониране на персоната на министър-председателя. Той недопустимо и с охота се поставя по-високо от механизмите на функциониране на правовата държава и гражданското общество”, пише още в мотивите към проекторешението за гласуване на вота на недоверие, цитирани от "Фокус".

Според вносителите, кабинетът се е провалил в политиката на противодействие на корупцията, организираната престъпност и установяване на ефективна охранителна и правораздавателна система.
„Тежък резултат от тази политика е отложеното членство в Шенген”, смятат те.

От парламентарните групи на Коалиция за България и ДПС заявяват още, че контрабандата в България се разраства, което нанася огромни щети на приходната част от бюджета.

В мотивите си те засягат и темата за подчиняване на независимата съдебна система от страна на вътрешния министър Цветан Цветанов и на премиера Бойко Борисов, както и пробив в националната сигурност на България чрез изтичане на класифицирана информация.

„Единственият начин да бъдат спрени тези опасни тенденции и да се предотврати още по-дълбока криза във взаимодействието между властите и конституционния ред на държавността, е 41-ото Народно събрание да гласува вот на недоверие на правителството. Трябва да се даде шанс на Република България и на българските граждани, след предсрочни избори, да бъдат управлявани от едно ново, демократично правителство – алтернатива на настоящето еднолично, силово управление на страната”, подчертават вносителите на вота на недоверие.

Освен от парламентарните групи на ДПС и БСП, вотът на недоверие ще бъде подкрепен и от депутатите от Синята коалиция и независимите от РЗС. От "Атака" обявиха, че няма да го подкрепят. Очаква се да не го подкрепят и независимите депутати, напуснали РЗС.

Последна актуализация в 17.00 ч.
ИЗБРАНО