В срок до 5 дни след като партиите, коалициите и инициативните комитети са били регистрирани за участие в местните и президентските избори на 23 октомври, от ЦИК трябва да представят пред Сметната палата данни за банковата сметка, която ще обслужва съответната предизборна кампания. Това заяви на брифинг говорителят на комисията Ралица Негенцова, предаде  „Фокус”.

Негенцова посочи, че Сметната палата създава единен регистър, който ще се поддържа до следващите избори. Регистърът ще бъде публичен и непрекъснато активен. Той ще отчита всички постъпления или разходи на партиите, коалициите и инициативните комитети във връзка с изборите. В срок до 30 дни след изборния ден те трябва да представят пред финансовия орган отчет за финансирането, разходите, както и извлечение от банковите си сметки за проведената кампания.
„За всеки един приход или разход партиите, коалициите и инициативните комитети трябва да представят документ пред Сметната палата”, посочи Ралица Негенцова.

Общото финансиране за провеждането на предизборна кампания на партия или инициативен комитет за президентските избори не може да надхвърля 2 милиона лева, а общото финансиране на предизборната кампания на партия или коалиция за местните избори не може да надхвърля 8 милиона лева, каза още говорителят на ЦИК.
Тя  уточни, че за финансирането на кампанията за местния вот включва и кампанията за общинските съветници. За един общински съветник финансирането за кампанията не може да бъде повече от 5000 лева.
„При финансирането се прави разграничение при кметовете на кметства и спрямо населението на общината”, добави говорителят на комисията. 

Партиите, коалициите и инициативните комитети могат да финансират предизборната си кампанията със собствени средства, дарения от физически лица, както и със средства на кандидатите, които са издигнали.
Дарението от едно физическо лице за една партия или коалиция не може да надхвърля повече 10 000 лева за една година. Дарението от физическо лице за инициативен комитет или за регистрирания от него кандидат за президент също не може да надхвърля 10 000 лева. Когато дарението надхвърля 1000 лева, лицето предоставя декларация по образец от изборните книжа за това. Когато физическото лице предостави свое движимо или недвижимо имущество, също предоставя декларация по образец за стойността на вещите. Същото се отнася и за услуги, извършени с личен труд.
„Забранява се финансирането на предизборна кампания с анонимни дарения под каквато и да е форма – от физически лица, юридически лица, фирми, чуждестранни лица, религиозни институции, чужди правителства, чуждестранни предприятия, търговски дружества или представителства с идеална цел”, подчерта Ралица Негенцова.
Освен това, всички транзакции, надхвърлящи 1000 лева, трябва да се извършват по банков път.

По-рано днес стана ясно, че 94 партии са подали заявление в Централната избирателна комисия (ЦИК) за участие в предстоящите местни избори, но четири са получили отказ.