Турският лидер се завръщал от морския курорт Мармарис в Истанбул, където сили на превратаджиите вече бяха блокирали един от мостовете над Босфора и се опитваха да завладеят главното истанбулско летище, а вече бяха изпратили и танкове срещу парламента в Анкара, предаде БТА.

Двата изтребителя на метежниците виждали пряко във въздуха и взели на мушка с радарите си самолета на Ердоган и охраняващите го други два Ф-16, съобщил на Ройтерс бивш офицер, запознат със ситуацията.

"Защо обаче те не стреляха, остава мистерия", казал офицерът.

Ердоган успял да стигне и да кацне успешно в Истанбул. Високопоставен турски представител потвърдил инцидента пред агенцията, а втори служител признал, че личният самолет на президента е "изпаднал в беда във въздуха", но не съобщил повече подробности.

В хода на противоборството с превратаджиите самият Ердоган каза, че те се опитали да го атакуват в Мармарис и бомбардирали хотела, където бил отседнал малко, след като той го напуснал.

"Президентът избягна смъртта за броени минути", каза вторият неназован турски служител.

Около 25 войници с хеликоптери се спуснали в хотела с въжета, стреляйки, малко след като Ердоган напуснал, с явното намерение да го заловят, съобщи телевизия Си Ен Ен Тюрк. Но него вече го нямало там.

Премиерът Бинали Йълдъръм също бил взет пряко на мушка в Истанбул по време на опита за преврат, но успял да се измъкне, добави турският служител без подробности.


Турският проповедник Гюлен каза, че ще се подчини, ако САЩ го екстрадират

Намиращият се в САЩ турски ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, когото турският президент Реджеп Ердоган обвинява за неуспешния опит за преврат, каза днес, че ще се подчини на евентуално решение за неговата екстрадиция от страна на американското правителство.

Той обаче отново отхвърли обвиненията, че е свързан с превратаджиите и обвини Ердоган, че сам е инсценирал военния метеж.

Гюлен говори с преводач пред репортери в град Сейлърсбърг, щата Пенсилвания, където живее. Турските власти веднага след потушаването на преврата настояха пред правителството на САЩ да екстрадира Гюлен.

Държавният секретар Джон Кери каза по-рано днес, че такова официално искане от Анкара не е постъпвало и че Вашингтон ще го разгледа, ако в него се представят ясни доказателства за причастност на Гюлен към осуетения преврат.