Британският крал Чарлз Трети и членове на кралското семейство присъстваха на грандиозния военен парад, с който днес бе дадено началото на четиридневните възпоменателни събития по повод 80-ата годишнина от края на Втората световна война в Европа, предаде Ройтерс.

Британското правителство е планирало редица събития в навечерието на годишнината от безусловната капитулация на нацистка Германия, която влиза в сила на 8 май 1945 г.

Честванията започнаха днес, когато стрелките на часовниковата кула "Биг Бен" удариха 12:00 ч. на обяд (14:00 ч. българско време). Актьорът Тимъти Спол рецитира победната реч, която Уинстън Чърчил произнася пред събралото се множество в центъра на британската столица на 8 май 1945 г.

Повече от 1300 военнослужещи от британската армия преминаха през централната част на Лондон. В парада се включиха и украински военнослужещи, които носеха синьо-жълтото знаме на Украйна. Този жест подчерта твърдата подкрепа на Великобритания за Украйна във войната ѝ с Русия, отбелязва Ройтерс. Чарлз Трети отдаде чест на военните, докато минаваха край Бъкингамския дворец. До британския стояха кралица Камила, принц Уилям и съпругата му Кейт, премиерът Киър Стармър и ветерани.

Снимка: AP/БТА

"Искам да знаете, че цялата страна е вдъхновена от безкористната отдаденост на вашия пример", пише Стармър в отворено писмо до британските ветерани. "Тази седмица страната ще ви покаже колко сме благодарни. Защото знаем, че свободата, мирът и радостта, които олицетворяват тези празненства, не биха били възможни без вашата служба", добавя британският премиер.

Кенотафът, национален военен мемориал, бе покрит с британски знамена. За първи път мемориалът бива окичен със знамена, откакто е открит от крал Джордж Пети през 1920 г., две години след края на Първата световна война.

Снимка: AP/БТА

След края на военния парад от балкона на Бъкингамския дворец кралските особи наблюдаваха полети на исторически военни самолети и изпълнения на "Червените стрели" - акробатичния екип за висш пилотаж на Кралските военновъздушни сили.

Снимка: AP/БТА

По-късно кралското семейство бе домакин на чаено парти в двореца, на което са поканени 50 ветерани и други хора, преживели войната.

Снимка: AP/БТА

През 1945 г. Денят на победата е отбелязан с масови празненства в Лондон и цяла Великобритания.

Снимка: AP/БТА

Покойната кралица Елизабет Втора, която тогава е 19-годишна принцеса, и по-малката ѝ сестра Маргарет, успяват да се измъкнат от Бъкингамския дворец и да се присъединят към ликуващата тълпа. Вярва се, че това е единственият път по време на 96-годишния живот на кралицата, в който тя успява да се смеси с тълпата и да остане неразпозната.

В четвъртък - точната дата на германската капитулация - кралското семейство ще присъства на благодарствена служба в Уестминстърското абатство в Лондон, по време на която британският министър-председател Киър Стармър ще произнесе реч.

Възпоменателните събития ще завършат с концерт в присъствието на краля и кралицата.