Това каза хотелиерът и председател на Управителния съвет на "Съюз на собствениците" в курортен комплекс "Слънчев бряг" Елена Иванова, цитирана от БТА.
Фалшивите сигнали не са от българи, правят го предимно европейци. Те се оплакват в полицията от липсващи вещи, пари и документи от стаите и чанти на плажа.
За откраднати се заявяват най-често скъпи вещи, електроника или накити. Обявяват за липсващи от стаята им едни баснословни суми от по няколко хиляди евро, с които по никакъв начин няма как да са дошли на почивка, още повече с резервация all-inclusive, при която всичко им се предоставя, заяви Иванова.

Има и случаи, в които летовниците сами губят документите си на улицата и по-късно заявяват, че са откраднати от хотелската им стая. В повечето случаи обаче се установява, че предоставените факти за кражби са неверни.
"Ако хотелските стаи се отварят с електронни карти, вместо с ключове, веднага може да се види, че в стаята не е влизал никой,защото картата има над 600 записа памет. В момента, в който се установи, туристът млъква и няма повече никакви претенции. Казвам го от личен опит", каза Иванова.

По думите й схемата с мнимите кражби по морето действа от няколко години. Тя припомни, че при последната направена проверка от митничари и полиция на Летище -Бургас в десет случая заявените за откраднати вещи са намерени в личния багаж на напускащите България чужденци.
Това са чисто професионални туристически трикове на гостите ни от чужбина, допълни председателката на Съюза.

Мнимият "пострадал" получава застраховка в своята страна, а броят на случаите на фалшиви грабежи е нараснал лавинообразно, заяви Иванова.