Това е стара моя идея, която сега е активирана, призна Танев пред журналисти в кулоарите на парламента, цитиран от БГНЕС.

Министърът коментира, че желанието му съвпаднало с идея на негов колега от Реформаторския блок, който искал развитие на такова надсредно образование в Хасково, където има и финансови средства за тази цел.

"Възрастните хора искат да учат компютри, защото чрез тях контактуват със света и със своите познати, кой ще им го даде това нещо", посочи той, цитиран от БТА.

По думите му такова нещо съществува в света съвсем в малки мащаби, преди всичко в англосаксонския свят.
Според него обучението може да не е само на едно място или в една сграда, а би могло да е мрежа, условно се нарича "университет или колеж на третата възраст", обаче в български вид и много по-добре развито.

"Искам да бъдем шампиони в това отношение и съм голям оптимист",
каза просветният министър.

Министърът добави, че става дума за изконното човешко право на възрастните хора да получават образование, защото "никъде, в никоя конституция и в никой морален акт не е писано до каква степен образованието е образование и откъде нататък е безсмислено".
По думите му идеите за такова образование не засягат нито финансово, нито организационно класическото образование, в това число и за студенти.

На въпрос на каква възраст може да се кандидатства в този университет, Танев отвърна, че с такива въпроси трябва да се подхожда внимателно, защото засега това е само идея.

"Искаме да развиваме великата, но неразвита в България научна област – геронтология. Нека да дадем право на възрастния човек да получи квалификация, доквалификация, следквалификация след пенсионирането си, за да може да бъде пълноценен гражданин на това общество. Нека той да получи знания за философията на живота, за смисъла, за психологията, които наистина много го вълнуват", обясни министърът.

По думите му ще е хубаво възрастните хора да получат систематични медицински знания, защото такива не са "съвсем систематизирани във в. "Трета възраст" и в други медицински чудесни вестници".

Танев призова да има специалност геронтология само там, но да има студенти, например по история, които да идват и да записват масово спомени, да се интересуват от миналото.

Според него това ще бъде "една чудесна база данни за едно минало, което иначе си отива".

"Нека там да идват психолози. Моля да разберете – да, има 50+, но и да има млади хора. Това може да бъде онзи нов научен продукт, който се нарича геронтология. Нека да станем регионален, европейски център за развитие на тази важна наука в застаряваща Европа, да почетем естественото човешко желание за още знания", надява се министърът.

От изказването му стана ясно, че се предвижда в това учебно заведение да идват и чужденци.

"Възрастни хора има и в Скандинавия, те зимно време имат доста тъмни дни и биха искали да дойдат тук да научат нещо, ние имаме чудесни преподаватели, които на английски могат да говорят с тях. Това е един експеримент, дайте да видим какво може да стане. Това е едно обсъждане. Нека да направим малка иновация", коментира още Танев.

За подобен "университет на третата възраст" можело да се кандидатства за финансиране по някаква програма, но обучението нямало да е безплатно.

Професорът e развил идеята си и в профила си във Facebook.