Екипът от юристи, който защитава това дело, не са оптимисти за изхода на делото, коментира министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов пред журналисти в отговор на зададен му въпрос за хода на процеса, предаде БТА. 

"Ако това се случи, България ще бъде осъдена за нерегламентирана държавна помощ по отношение на заменките с държавни гори. На страната ни ще бъде даден срок да коригира това, което означава или да се върнат горите, или да се внесе разликата в цената. В противен случай ще ни бъде наложена глоба в размер на няколко милиарда, каквито са оценките. Тази сума трябва или да бъде внесена в европейския бюджет, или те да ни удържат от структурните или от земеделските фондове", обясни Найденов.

На въпрос какво ще предприеме в тази ситуация държавата, той посочи, че в срок от няколко месеца трябва да изплати сумата. "Тъй като България обаче няма откъде "да извади" тези няколко милиарда, то те ще бъдат удържани от помощите за страната", посочи министърът.

Очакванията на страната ни са в периода 2013-2020 г. да получи около 5.5 млрд. евро по линия на директните плащания за фермерите и още около 3.4 млрд. евро по Програмата за развитие на селските райони, припомня Mediapool. Глоба в коментираните от Найденов размери би "изяла" значителна част от агросубсидиите за следващите седем години.

Министърът посъветва журналистите да се обърнат към лидера на българските и на европейските социалисти Сергей Станишев, когато говори за гори, да обясни как по негово време е позволил да се случат тези заменки, как "те са го направили това, защо са го направили и какво ще направят оттук нататък".

От коалиция "За да остане природа в България" заявиха, че министърът на земеделието може с една своя заповед да обяви заменените гори за държавна помощ и да изиска от собствениците им да възстановят разликата в цената или да върнат горите на държавата.
"Това автоматично ще спре наказателната процедура срещу България заради замените на гори, но не се прави вече три години", добавят природозащитниците, цитирани от БГНЕС.

В началото на октомври миналата година ЕК стартира наказателно дело срещу България за нерегламентирана държавна помощ за заменените гори по време на мандата на предходното правителство -  от 2006 г. до въвеждането на мораториума по тези сделки през 2009 г.
Управлението на ГЕРБ установи, че само за няколко дни, точно преди да влезе в сила мораториумът, Държавната агенция по горите (ДАГ) с бясна скорост е раздала скъпи горски масиви - край морето и района на София, на смешни цени. В някои от случаите масивите са оценявани по 5 лв. на кв. м при пазарна цена от 200 лв.
Скандалът стигна до прокуратурата и бяха повдигнати обвинения на земеделските министри по времето на тройната коалиция - Нихат Кабил и Валери Цветанов, както и на бившия шеф на агенцията по горите Стефан Юруков, подписал скандалните сделки. Не е ясно на какъв етап са делата.
ИЗБРАНО