Стачници пуснаха само 32 полета на ”Луфтханза” от 1800
Наземният персонал на най-голямата германска авиокомпания "Луфтханза" (Lufthansa AG) тази сутрин излезе на стачка заради условията на труд, което доведе до анулирането на почти всички полети на компанията, съобщи синдикален представител, цитиран от ДПА и БТА.
Повечето от отменените полети са вътрешни или на средни дистанции в Европа, включително тези от и до София от Мюнхен и Франкфурт.
"Терминалът е почти празен, тъй като повечето пътници бяха подготвени" и се преориентираха, съобщи от Франкфуртското летище Геролд Шауб от синдиката Ферди (Ver.di). От близо 1800 предвидени полета "ще извършим 20 полета на къси и средни разстояния и 12 на дълги", посочи пред АФП говорител на Луфтханза.
Заради стачката на "Луфтханза" официално се отменят и няколко полета от и за летище София, съобщи TV7. Пътниците, засегнати от протеста, ще бъдат прехвърлени на първите възможни полети. Отменени са четирите курса от София - за Мюнхен в 7:10, 12:55 и 16:35 ч., както и за Франкфурт в 13:55 ч.
Още в събота компанията обяви, че от планираните за днес 1720 полета се очаква да бъдат извършени само 32, припомня ДПА. Това е втората вълна от стачки за заплатите и условията на работа на около 33 000 техници и обслужващ персонал. Първата проява, организирана от Ферди, доведе до отменянето на 700 полета на 21 март.
От компанията изчисляват, че загубите ще възлизат на десетки милиони евро. Предложението е да се вдигнат заплатите с 1.2% от октомври тази година и с още 0.5% догодина. Освен това договорът е за 29 месеца и не гарантира запазване на работните места.
От Ver.di искат 5.2% повече за екипажите и наземния персонал на Lufthansa Cargo, Lufthansa Technik, Lufthansa Systems, кетъринг поделението LSG Sky Chefs и наземния персонал плюс гаранции за работните места. Двете страни вече стигнаха веднъж до стачка тази година - на 21 март бяха отменени около 40% от близо 1750 полета.