29-гдоишният бивш служител на ЦРУ се укрива на държани в тайна места в Хонконг, откакто избяга от Хавай и направи разкритията, че американското разузнаване следи телефонните разговори и интернет комуникациите на милиони хора, предаде БТА.

В интервю за "Саут Чайна морнинг пост" той обещава да разкрие допълнителни подробности за обекти на следене от САЩ, плановете си в близко бъдеще, стъпките, които според него са предприели американските власти, след като той е направил разкритията си в Хонконг, както и страховете за семейството си.

Сноудън обявява, че в продължение на няколко години САЩ провежда редовни хакерски атаки срещу Китай и Хонконг. Той е показал на изданието и документи, според които от 2009 г. насам има редовни атаки, пише "Дневник".

Според документите не е била открита информация засягаща китайските военни. Той обаче допълва, че атаките са били насочени и срещу университети, фирми, студенти и други лица.

Според Сноудън са били извършени общо над 61 хил. атаки по целия свят, включително и срещу стотици цели в Китай и Хонконг.

"Хората, които смятат, че съм допуснал грешка при избора си на Хонконг, тълкуват погрешно намеренията ми. Не съм дошъл тук, за да се крия от правосъдието, а за да разкрия престъпления", казва той за вестника.

Той се зарече да се бори срещу всякакъв опит за екстрадиция в САЩ и смята да поиска от съда и народа на Хонконг да решат съдбата му.

Смята се, че САЩ са започнали наказателно разследване, но все още не е подадена молба за екстрадиране.
Хонконг има екстрадиционно споразумение със САЩ, макар че според анализатори всякакви опити да бъде върнат Сноудън в САЩ може да отнемат месеци и да бъдат блокирани от Пекин, отбелязва вестникът.

Европейската комисия е поискала в понеделник от САЩ "обяснения и разяснения" за програмите й за следене на комуникациите, които може да се окажат в противоречие с правата на европейските граждани.

"Моля да разясните и да ми предоставите обяснения за програмата "PRISM" и др. американски програми, включващи събирането и проучването на данни, както и за законите, които разрешават използването на такива програми", пише европейският комисар по правосъдието и основните права Вивиан Рединг.

Американският съюз за защита на гражданските свободи подаде в нюйоркски съд иск срещу администрацията на президента на САЩ Барак Обама заради разкритията. Правозащитната организация настоява тази практика да бъде призната за противоконституционна, да бъде прекратена и да бъде унищожена цялата получена информация.

Днес Google поиска разрешение от министерството на правосъдието на САЩ да публикува общия брой заявки на правителството за достъп до информация, свързана с националната сигурност.