Пенсионната реформа е пример как правителството не мисли само за времето в настоящия мандат, а и за следващи мандати. Това е отговорното мислене на държавниците, каза в Созопол вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков, цитиран от БТА. Според него резултатите от пенсионната реформа ще се усетят след 2015 г. "Тази реформа помага главно от 2015, 2016, 2017 година нататък", посочи вицепремиерът.

Пенсионната реформа ще се гласува и ще бъде приета, дори ако сега президентът наложи вето, каза Дянков. Той е категоричен, че компромиси в пенсионната реформа няма да има. Дянков изрази надежда, че предложението, което вече е в парламента, ще бъде прието, за да се запази финансовата дисциплина на държавата. Според него няма вариант този преход да стане плавно или с компромиси. Дори да има съпротива за пенсионната реформа, тя трябва да се реализира точно така, както е заложена, за да може в следващите 6 години да се намали огромният дефицит на НОИ и това трябва да се случи сега, подчерта финансовият министър.  

Той съобщи, че вече 14 държави в Европа са направили подобни реформи в пенсионната сфера.

Реално в този мандат реформата не ни помага особено. Следващата година ще додадем близо 10 милиона лева, за да може да се увеличи минималната пенсия до 145 лева, подчерта министърът. Той каза, че това повишение на минималната пенсия е над увеличението на инфлационния индекс.

Вицепремиерът посети Созопол, за да инспектира проучвателните и възстановителни работи по обекти, свързани с правителствената програма за развитие на културно-историческия и религиозен туризъм.