Информацията обяви вчера сайтът "Уикилийкс", който разпространява секретна информация, получена от анонимни източници. Разкритията бяха оповестени от френския в. "Либерасион" и сайта "Медиапар", съобщиха световните агенции, цитирани от БТА.
 
Тези документи с гриф "Строго секретно" представляват пет доклада на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ, базирани на "прехващания на комуникации". Те били предназначени за американската "разузнавателна общност", пише "Либерасион", позовавайки се на информацията, получена от "Уикилийкс".

Най-скорошният документ е с дата 22 май 2012 г., т.е. няколко дни след встъпването в длъжност на Франсоа Оланд, но се твърди, че подслушването на тримата държавни глави е провеждано най-малкото от 2006 до 2012 г. 

Подслушвани били не само техните разговори, но и на министри и на френския посланик в САЩ.

Документите съдържат също номерата на мобилните телефони на много служители в Елисейския дворец, включително прекия мобилен номер на президента, според "Уикилийкс".

В документите са включени резюмета на разговори между правителствени служители за световната финансова криза, гръцката дългова криза и отношенията между правителството на Оланд и германското правителство на Ангела Меркел, съобщава Ройтерс.

Говорителят на "Уикилийкс" Кристин Храфнсон заявил пред Асошиейтед прес, че е сигурен в автентичността на документите. Той отбелязал, че предишните разкрития на сайта са се оказвали точни. Говорителят отказал да коментира как "Уикилийкс" е получил документите, но уверил, че френската преса "може да очаква още разкрития в близко бъдеще".

Белият дом отначало отказа да коментира информацията, като говорител на Съвета за национална сигурност отбеляза, че САЩ не водят разузнавателни операции в чужбина, освен ако няма конкретна и сигурна заплаха. По-късно обаче от Вашингтон увериха, че не подслушват разговорите на Оланд.

"Не насочваме и няма да насочваме вниманието си към съобщителните линии на президента Оланд", заяви за АФП говорителят Нед Прайс, без да съобщи други подробности за евентуални операции в миналото.

Франция обаче осъди шпионажа, определяйки го като неприемлив, предаде Франс прес.

"Това е неприемливо между съюзници", заяви говорителят на френското правителство Стефан льо Фол малко преди в Париж да започне спешно свикана от президента Оланд среща с основните министри, висшето армейско командване и шефовете на разузнавателните служби. Целта е Съветът за отбрана "да прецени естеството" на изнесените данни.