Русия предлага на Катар помощ за преодоляване на изолацията
Катар е благодарен на Русия за предложената помощ в конфликта с арабските страни, заяви катарският външен министър шейх Мохамед бен Абдулрахман Ал Тани.
"Бих искал да благодаря на руските учреждения, които изразиха готовност да предложат своята помощ на фона на тези незаконни мерки, които бяха приети против нас", изтъкна министърът.
Лавров от своя страна посочи, че Русия ще направи всичко възможно за постигане на съгласие между страните в ситуацията с Катар.
"Поддържаме контакти с повечето участници в протичащите процеси, осъществяват се телефонни разговори на президента на Русия с негови колеги в региона и днешният ни разговор ще бъде продължение на тези усилия", отбеляза Сергей Лавров.
Руският министър на външните работи изрази безпокойство пред катарския си колега шейх Мохамед Ал Тани от решението на арабските страни да скъсат отношенията с Доха и призова за преговори за решаване на кризата.
"Нашата политика е да не се месим във вътрешните работи на другите страни или в техните двустранни отношения. Но не изпитваме никакво задоволство, когато отношенията между наши партньори се влошават", каза Лавров пред шейх Мохамед.
Лавров каза, че Москва е готова да действа "със съгласието и в интерес на засегнатите страни", за да допринесе за уреждане на дипломатическата криза. "Призоваваме всички противоречия да бъдат уредени на масата за преговори чрез диалог, основан на взаимно уважение", заяви той и призова арабските страни да се обединят, за да се борят ефективно с тероризма.
Шейх Мохамед каза, че Катар е готов въпросът да бъде решен чрез диалог и че Съветът за сътрудничество в Залива е най-подходящият формат за подобни разговори.
На 5 юни Катар бе изключен от арабската военна коалиция за Йемен. По-рано бе съобщено, че Саудитска Арабия, близкият й съюзник Бахрейн, Египет и Обединените арабски емирства (ОАЕ) са скъсали дипломатическите си отношения с Катар.
Катар е разположен на полуостров в Персийския залив и единствената му граница по суша (87 км) е със Саудитска Арабия. Бахрейн и ОАЕ са съществените му съседи по море. Така че обявените стъпки са равнозначни на изолация.
Саудитска Арабия заяви, че къса отношенията, за да защити своята национална сигурност, а Бахрейн обвини Катар, че подкрепя тероризма и се меси във вътрешните му работи.
От своя страна Египет е обвинил страната, че "подкрепя терористични групи". Според ОАЕ Катар е виновен за "продължаваща подкрепа, финансиране и укривателство на терористични, екстремистки и сектантски групировки начело с асоциацията Мюсюлмански братя".
Нигер съобщи днес, че е отзовал посланика си от Доха в знак на солидарност с арабските държави, които прекъснаха отношения с Катар, обвинявайки го в спонсориране на въоръжени ислямистки групировки и подкрепа за Иран.
Някои африкански страни предпазливо подкрепиха усилията за изолиране на Катар.
Мавритания, която е член на Арабската лига, прекъсна във вторник дипломатическите си отношения с Катар, а Габон - централноафриканската страна, производител на петрол - осъди Катар затова, че се е провалил с усилията в областта на контратероризма.
Сенегал заяви, че ще изтегли посланика си от Доха и изрази "активната си солидарност" със страните, скъсали отношения с Катар.