С напълно свободен достъп са българите със завършено висше образование, българите, които имат съответната степен на образование и желаят да продължат професионалното си обучение в Германия, както и сезонните работници, които имат право да работят до 6 месеца в една календарна година.

Облекчава се и достъпът за български граждани с професионална квалификация, придобита с минимум двегодишно обучение, като отпада т. нар. пазарен тест, но продължава да се изисква разрешение за работа.

Германия ще опита да стимулира икономическия растеж и да намали недостига на квалифицирана работна ръка чрез опростяване на процедурите за набиране на служители от чужбина, заяви преди месец германският министър на икономиката Филип Рьослер, цитиран от Ройтерс и БТА.
Трябва по-добре да рекламираме в чужбина работата в Германия, отбеляза министърът, допълвайки, че не винаги чужденците знаят колко атрактивна е заетостта в първата европейска икономика. Усилията трябва да бъдат насочени най-вече към малките и средно големи компании, посочи той.
Германия изпитва силен недостиг на инженери и други високо квалифицирани служители.

Преди дни се разбра, че Белгия по всяка вероятност ще отмени ограниченията за достъп до своя трудов пазар за работници от Румъния и България от 1 януари 2012 г. Това е станало ясно, след като и последната провинция Фландрия, противопоставяща се на отмяната на ограниченията, оттегли ветото си.

Срокът на действие на ограничителния режим за работа на българи и румънци в ЕС приключва на 1 януари 2012 година. След това ограниченията могат да бъдат продължени от дадена страна най-късно до 1 януари 2014 година единствено след изпращането на ясна аргументация до ЕК, че това решение е свързано с доказано отрицателно въздействие върху местния трудов пазар от наемането на българи и румънци.
Десет страни от ЕС все още налагат трудови ограничения: Австрия, Белгия, Германия, Италия, Холандия, Люксембург, Малта, Франция, Великобритания и Ирландия.