Протестът в Асеновград премина мирно и без ексцесии
С викове „Българи, юнаци“ и развети български знамена премина протестното шествие в Асеновград. За разлика от миналата неделя ексцесии нямаше.
Организаторите очакваха около 15 хил. души.
Чрез озвучителна техника някои от протестиращите призоваха за оставки на политици. Това предизвика недоволството сред друга част от участниците в протеста, защото според тях това измества фокуса му.
Сред изразяващите недоволството си хора се забелязаха лозунги като „Циганите - европейска ценност на политиците“ и „Гласувайте за супата“, а някои от протестиращите носеха фланелки с надпис „Аз съм Асеновград“.
Рокери на мотори също се присъединиха към протестиращите.
Протестното шествие срещу циганските своеволия в Асеновград премина през центъра на града, първо се установи пред кръговото движение пред паметника на Александър Стамболийски, а след това протестиращите отидоха пред общината.
Те скандираха "Сърце и душа за България" и играха хоро под звуците на гайда в непосредствена близост до кордона от жандармеристи.
Различни сдружения бяха излъчили свои представители на протеста.
Към 10.30 протестиращите започнаха да се разотиват, а шествието им премина мирно и без инциденти.
В края на протеста гражданите се преместиха пред сградата на общината, където изчетоха декларация с ултимативен тон, в която изложиха своите искания. Сред тях са постигането на по-голяма сигурност за гражданите чрез увеличението на полицейските служители или създаване на „Общинска полиция“; вземане на мерки срещу незаконно пребиваващите цигани и събаряне на незаконните постройки в циганската махала. С случай, че исканията им не бъдат изпълнение, протестиращите се заканват протестите да продължат.
Стана ясно, че декларацията ще бъде изпратена до президента, Министерски съвет, отделните министерства и Народното събрание.
В петък гражданите на Асеновград са изпратили в парламента и подписка с над 10 000 подписа, в която излагат същите искания.
Антиромски протести имаше в Бяла и Смолян.