Цацаров: Не съм удобен за хора, обичащи прокурорско мълчание
Не съм особено удобен за хора, които са свикнали да получават само благоволение или поне пълно мълчание от прокуратурата, заяви главният прокурор Сотир Цацаров.
„Една визия за съдебната реформа в България може да бъде опасна за тези, които са противници на тази визия. Това е принципното положение. Не е опасна в смисъл развити болтове на автомобила или в смисъл деклариран страх за живота“, посочи Цацаров.
По думите му е извършена експертна справка на автомобила на председателя на ВКС, установен е целият маршрут от София до Берковица и обратно, а до края на седмицата Военно-окръжната прокуратура ще излезе със становище за това дали има умишлено развити болтове на колата на Лозан Панов.
„Моята визия също има противници. За тях тази визия е неудобна, даже политически неудобна“, коментира главният прокурор.
Според него тезата „Прокуратурата в съдебната власт“, има подкрепата на всички прокурори, които работят в Прокуратурата на Република България.
„Съмнявам се дали колегата да има подкрепата и на съдиите, особено във ВКС“, коментира той.
Цацаров посочи, че трябва да бъдат разгледани общо три концепции за развитието на Прокуратурата.
„Едната е – Прокуратура към изпълнителната власт. Това е може би най-опасната концепция, защото тя прави Прокуратурата придатък на изпълнителната власт. Втората концепция е - Прокуратура в съдебната власт, това е ситуацията в момента у нас. Политическите тези са че, така има безконтролен главен прокурор. Но с какво е безконтролен той? С това, че може да задържи някой за 72 часа и после ще трябва да го изправи пред съд. Няма действие на прокурора, което да не подлежи на съдебен контрол. Къде е безконтролността?“, каза той.
По думите му третият модел е Велико народно събрание и извеждане на прокуратурата от съдебната власт.
„Тази конструкция за мен е малко странна. Имаме законодателна, съдебна и изпълнителна власт. Прокуратурата ще стане отделна от трите власти. Те сега я обвиняват, че е четвърта власт, представете си извеждането на прокуратурата и от съдебната власт. Липсва контролът на Висшия съдебен съвет“, коментира главният прокурор.
„Аз не съм светец, но знам и много добре за кой в тази държава не съм и особено удобен. Не съм особено удобен за хора, които са свикнали да получават само благоволение или поне пълно мълчание от прокуратурата. ЦУМ беше поредният пропаганден балон. Аз нямам проблем да се срещна с някой, който не е обект на разследване“, посочи Цацаров.
Според него 90% от хората, които казват „съдебна реформа“, нямат грам понятие за това какво се крие зад този лозунг, а българските граждани искат справедливост, не лозунги.
„Много по-лесно е да кажеш „Марш за европейско правосъдие“. В какво се изразява „европейското правосъдие за тях“? Намаляване на властта на главния прокурор. За мен европейско правосъдие е „Наглите“ да си седят в затвора“, посочи той.
Главният прокурор коментира и казуса с охранително съоръжение на границата.
„Съдбата на този казус ще се реши от две проверки – една, възложена на Държавна агенция „Национална сигурност“, другата, възложена на Агенцията за държавна финансова инспекция. Проблемът със съоръжението се политизира до болка“, каза Цацаров.
Според него най-важното при случая с нападнатата камериерка от шведски турист е тя да види, че има държава.
„Въпросният турист да бъде задържан, независимо откъде е. След това да има един бърз процес, който да въздаде справедливост“, коментира главният прокурор.
По думите му най-верният поглед за това как трябва да изглежда съд и прокуратура е погледът на жертвата.
„Българският гражданин живее там, работи там. Кой ще ми каже, че чуждестранният турист е по-ценен от българския гражданин? Пазейки този турист, ние поставяме на заден план българския гражданин. Това тук не е място за евтин алкохолен туризъм и ако е, трябва да се прави по правилата“, коментира Цацаров.