Те, както и останалите пости, са свързани с това, че християнинът трябва по-силно, по-усърдно да се постарае в своите молитви, да посещава по-редовно храма, да присъства на Светата Четиридесятница, да не яде месни и млечни продукти. Това разказа за БГНЕС отец Илиан от катедралния храм "Света Троица" в Русе

След като пости, всеки един християнин трябва да се причести, като преди това се изповяда и вземе Свето причастие. По време на постите трябва така, както и през цялата година, да се покайва за своите грехове, защото няма човек, който да не греши.

Коледният пост не е така строг като Великия пост и се разрешава да се яде и риба (на Никулден, 6 декември). Изключение от строгия пост се прави за децата, бременните жени, болните и възрастните хора, на които са разрешени мляко и млечни продукти. Забранени са венчавките от началото на Коледните пости до празника Въведение Богородично (21 ноември).

40-дневният Рождественски пост често е наричан "четиридесетница на апостол Филип", тъй като се празнува веднага след деня на апостол Филип – 14 ноември. Установен е сравнително късно, в чест на Раждането на Спасителя, за да се очистят християните чрез покаяние, молитва и пост и с чисто сърце, душа и тяло благоговейно да посрещнат явилия се в света Син Божий.